Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Llogarit thjesht, nėse jeni apo jo nė mbipeshė
Postuar nga redaksia Kyqur 2015/12/19 14:57:50 (509 Lexime)


Obezitetin apo shėndoshjen mbi peshė ose trashja si thotė populli asnjė nuk e dėshiron pasi dihen pasojat qė pohojnė mjekėt, se pesha e tepėrt trupore shkakton ndėrlikime deri nė humbje jete.

Obeziteti thjesht karakterizohet nga grumbullimi i yndyrės i cili nė pjesė tė ndryshme tė trupit ėshtė i ndryshėm.

Pėr tė gjithė ata qė dėshirojnė tė dinė BMI-nė ose Body Mass Index, pra pėr tė ditur nėse pesha juaj ėshtė normale apo jo mjafton njė formulė e thjeshtė ku ēdo njeri mund ta bėjė vetė.


Formulėn e gjeni mė poshtė:

BMI = Pesha nė kg /(katrori i gjatėsisė suaj)
Si kryhet veprimi, njė shembull:

Gjatėsia juaj: 1.73m x 2 = 3.46


Pesha juaj: 90:3.46 = 26


Rezultati: Mbipeshė kur BMI ėshtė midis 25 dhe 29.9.

Body Mass Index pėrcakton marrėdhėniet nė mes peshės dhe gjatėsisė tuaj.

Sipas kontrollit ndėrkombėtar tė shėndetit (IOTF) dhe Institutit Kombėtar tė Shėndetit (NIH) ekziston kjo lidhje:

Jeni nėnpeshė nėse BMI ėshtė mė pak se 18.5. Jeni i shėndetshėm nėse BMI ėshtė midis 18.5 dhe 24.9.

– Idealja.

Mbipeshė kur BMI ėshtė midis 25 dhe 29.9.

Obez i nivelit 1-rė: nė mes 30 dhe 34,9.

Obez i nivelit tė 2-tė nė mes 35 dhe 39,9. Obez i nivelit tė 3-tė ose suberobez kur BMI ėshtė mė shumė se 40.

BMI nė pėrgjithėsi aplikohet nė personat mė pak se 74 vjeē.

Atletėt qė kanė sasi tė madhe tė muskujve, nuk mund tė mbėshteten tėrėsisht nė BMI-nė./Portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.