Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Qendra Spitalore 8 Shtatori,njė mundėsi e art pėr tu drejtuar nga njė shqiptarė! nga Bekim Adili
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/7/3 1:25:37 (858 Lexime)I njohur nė opinion si “Spitali Ushtarak”,tani 8 Shtatori,njė qendėr spitalore si bastion i VMRO,nga ku pėr tetė vite me radhė,nė politikat e saj nuk ka munguar diskriminimi nė punėsime ndaj kuadrove shqiptare,ku nga rreth 600 tė punėsuar janė vetėm 6 mjekė shqiptarė,pėr Ministrin e Shėndetėsis Arben Taravari, do tė ishte njė mundėsi e art,qė tė reformoj dhe funksionimin e kėsaj qendre spitalore,ku vendosja nė krye tė saj e njė kuadri shqiptarė do tė ishte edhe njė shėrbim mė shumė ndaj pacientit,nė veēanti atij shqiptarė,pėr vetė faktin se nga statistikat qė egzistojnė vrehet qartė se 85% e tyre janė tė pėrkatėsis sonė.


Kur bėhet fjalė pėr njė padrejtėsi qė ka egzistuar prej dekadash,por e shfaqur mė shumė nė tetė vjeēarin e fundit nga VMRO, si argument shtesė vlen tė theksohet se nė kėtė qendėr spitalore nė konkurset e fundit nga 100 mjekė tė pranuar asnjė prej tyre nuk ishte shqiptarė,nė pozicione udhėheqėse qėndrojn mjekė tė cilėve ju ka kaluar mosha e pensionimit, kuadro shqiptare nuk ka patur as edhe nė bordin drejtues e as udhėheqės reparti,e mos flasim kėtu pėr pozicione mė tė larta pėrfshir atė tė drejtorit,ēka nė rrethanat e krijuara shpresohet se nga Ministri Shėndetėsis zoti Taravari,tė ndėrmerren masa nė pėrmirsimin e gjendjes sė krijuar dhe nė vendosjen e njė drejtėsie e cila nuk ka egzistuar nė kėtė qendėr spitalore,pėrkundrazi diskriminimi ka qenė i hapur dhe teje tendencios,vlersim pėr tė cilin flasin vetė shifrat, ku edhe pse 85 pėrqind tė pacientėve qė marrin kurim janė tė nacionalitetit shqiptarė,aty numėri i mjekėve tė kėsaj pėrkatėsie ėshtė tejet simbolik.
Ajo ēfarė duhet veēuar,ėshtė fakti se prezenca e 6 mjekėve shqiptarė nė historikun e tyre kanė performanca tė shkėlqyera, bazuar nė sukseset e aspektit profesional e moral.Ku nė kėtė qendėr nuk mungojnė kuadro tė cilat kanė dėshmuar veten e tyre edhe nė misione ndėrkombėtare pėrfshij dhe tė tyre qė ndėrmerr NATO nė misionet ushtarake.Vetij tė cilat vendimi qė pritet tė ndėrmerret nga Ministri Shėndetėsis zoti Taravari,pėr tė avancuar kuadrot shqiptare tė kėsaj qendre spitalore,pėrveē se do tė nderonin zotin Taravari si njė personalitet nga i cili realishtė ka pritshmėri tė mėdhaja nga qytetarėt tanė,ky hapė mbi tė gjitha do tė lehtėsonte edhe nevojat e pacientėve shqiptarė nė kurimin dhe trajtimin mjekėsor pėr tė cilin ato nė shumė raste nuk gjejn shėrbim,e nė disa tjerė kanė qenė preh e abuzimit e keqpėrdorimit nga drejtuesėt aktual tė kėsaj qendre,ku aferat korruptive janė tė njohura pėr opinionin nė pėrgjithėsi,e nė veēanti pėr pacientėt tanė.
Shpresa se nė kėtė spital do tė ndryshohet situata nė favor tė kuadrove tona dhe pacientit shqiptarė,ashtu sikurse pritshėmria e reformave nė shėndetėsi egziston qė tė fillojė qoftė edhe nga udhėzuesėt e tabletave ku nuk figuron teksti nė gjuhėn shqipe,kanė njė emėrues tė pėrbashkėt,emri tė cilit quhet Arben Taravari,e tė cilit ngelet ti urojmė suksese nė misionin e tij tė cilin duhet ta konsiderojmė padyshim si tė shenjtė.
Nga Bekim Adili-publicistė!

/tvgurraFaqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.