Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Vijnė ndihmat e para tė jashtme, Zvicra jep 76 milionė franga !
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/5/29 5:06:19 (2165 Lexime)Zvicra mbėshtet tranzicionin politik, shoqėror dhe ekonomik nė Maqedoni qė nga viti 1992. Ky bashkėpunim afatgjatė vjen nga tradita zvicerane e solidaritetit dhe pėrgjegjėsisė dhe pasqyron rėndėsinė qė Zvicra i kushton stabilitetit dhe zhvillimit tė Maqedonisė dhe tėrė rajonit. Zvicra ėshtė e vendosur tė thellojė marrėdhėniet me Maqedoninė duke pėrmirėsuar aktivitetet diplomatike dhe tė zhvillimit nė vend, shkruan Ambasada e Zvicrės nė Shkup.


Nė 25 vitet e fundit, programi zviceran i bashkėpunimit jo vetėm qė do tė kontribuojė nė procesin e tranzicionit nė Maqedoni, por edhe nė zhvillimin e marrėdhėnieve mes institucioneve zvicerane dhe atyre nė Maqedoni, kompanive dhe organizatave tė shoqėrisė civile.

Zvicra kishte njohur Republikėn e Maqedonisė mė 12 maj 1993 dhe nė marrėdhėniet dypalėshe pėrdori emrin kushtetues tė Maqedonisė. Programi i Bashkėpunimit Zviceran ėshtė njė aktivitet i rėndėsishėm nė Ambasadėn e Zvicrės nė Maqedoni. Njė ekip rregullisht koordinon mbėshtetjen qė Zvicra e ka zbatuar pėrmes Agjencisė Zvicerane pėr Zhvillim dhe Bashkėpunim (SDC) dhe Sekretariati Shtetėror pėr Ēėshtje Ekonomike (SECO) nė fushat e qeverisjes demokratike, punėsimit dhe zhvillim ekonomik, infrastrukturės dhe mjedisit.

Sot, Zvicra ėshtė njė nga partnerėt mė tė mėdhenj dypalėsh tė Maqedonisė dhe tė strategjisė sė re tė bashkėpunimit zviceran 2017-2020, qė parashikon mbėshtetjen financiare nė vlerė prej 76 milionė franga zvicerane. Objektivi i pėrgjithshėm i strategjisė sė re ėshtė tė mbėshtesė Maqedoninė nė reforma pėr tė arritur standardet dhe vlerat evropiane dhe pėr tė ndjekur demokracinė sociale gjithėpėrfshirėse dhe njė ekonomi tė tregut, duke pėrfshirė edhe duke siguruar menaxhim efektiv tė burimeve natyrore.

Strategjia ndjek njė qasje praktike qė fokusohet nė pėrmirėsimin e kushteve tė jetesės sė qytetarėve tė Maqedonisė. Detajet e strategjisė do tė publikohen mė 31 maj 2017 nė Shkup.

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.