Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Rajoni : Flet imami i xhamisė sė rrėnuar nė Beograd: Polici mė kėrcėnoi se do tė mė “rrjep” !
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/5/26 8:41:38 (778 Lexime)Nė Fushėn e Zemunit nė Beograd gjatė orėve tė hershme tė mėngjesit tė sotėm ėshtė rrėnuar objekti fetar i Bashkėsisė Islame tė Serbisė, raporton Anadolu Agency (AA).

Myftia i Sremit dhe kryeimam i Mexhlisit tė Zemunit Emin ef. Zejnullah pėr AA tha se objekti ėshtė rrėnuar rreth orės tre tė mėngjesit nė prani tė shumė policėve dhe pjesėtarėve tė xhandarmėrisė, ndėrsa energjia elektrike dhe interneti nė gjithė zonėn ka qenė i shkyēur. Sipas tij, komuna e Zemunit ka dhėnė leje pėr rrėnim ndonėse premtoi se javėn e ardhshme do tė negociojė pėr atė si tė zgjidhet problemi.


“Unė mbrėmė arrita tė vij para objektit, mė shtrinė pėr tokė, ndėrsa polici mė kėrcėnoi se do tė mė ‘rrjep’. Nėse kėtė na rrėnojnė, do tė thotė na rrėnojnė edhe neve. Kjo ėshtė humbje pėr shtetin, jo pėr ne. Ne do tė vazhdojmė tė jemi muslimanė”, tha imami Zejnullah.

Ai u bėri thirrje muslimanėve nė Serbi dhe jashtė saj, pa marrė parasysh situatėn, tė qėndrojnė tė qetė. Zejnullah rikujtoi se Bashkėsia Islame ka dorėzuar kėrkesė pėr legalizimin e objektit si dhe pa leje ndėrtuan ēatinė dhe nėnkulmin, por mbrėmė, pėrveē kėsaj, ėshtė rrėnuar edhe kati i parė i objektit. Ai shpreson se do tė gjendet zgjidhje pėr kėtė problem dhe do t’u sigurohet lokacioni nė tė cilin mund tė ndėrtojnė objektin e tyre fetar dhe shtoi se presin nga autoritetet qė t’i thėrrasin nė bisedė.

Zejnullah tha se tani presin reagim nga pushteti, reagim nė rajon dhe pėrfaqėsitė diplomatike, nėse do tė qėndrojnė nė mbrojtje tė tė drejtave tė njeriut dhe tė drejtave e lirive fetare tė garantuara me Kushtetutė. “Shpresojmė se do tė mund tė ndėrtojmė xhaminė legalisht dhe pėr kėtė shteti tė na del nė ndihmė. Unė lus Zotin ashtu tė bėhet. Pėr ne sot ėshtė Ramazan, ne nuk e ndryshojmė natyrėn tonė. Ne nuk do tė bėjmė problem, ne do tė falemi nė rrugė derisa shteti nuk na del nė ndihmė”, tha Zejnullah.

Banori i lagjes Fatimir Kuruezi pėr AA tha se ky rajon mbrėmė ka qenė i stėrmbushur me policė, dhe se njė gjė tė tillė nuk ka parė kurrė nė jetė dhe se fėmijėt janė frikėsuar dhe kanė bėrtitur kur ėshtė shkyēur energjia elektrike.

Ai theksoi se policia nuk i ka prekur, porse nuk i ka lejuar qė tė lėvizin dhe tė shkojnė nė shtėpinė tjetėr ku jeton i biri i tij. Kuruezi tha se nuk e kupton pse nuk u lejojnė tė ndėrtojnė kėtė objekt pėr lutje. “Nėse do Zoti qė tė mblidhemi, ne sėrish do ta ndėrtojmė atė ose le tė na japin neve diku legalisht ta ndėrtojmė. Pse nuk na lejojnė, nuk e kuptoj. Pėr vete kanė bėrė kishė, e neve nuk na lejojnė tė bėjmė xhami”, tha Kuruezi.

Rrėnimi i objektit ishte planifikuar pėr dje nė mėngjes. Megjithatė, besimtarėt e penguan ekzekutimin e vendimit, por autoritetet mė pas megjithatė e bėnė gjatė natės.

Objekti fetar i cili u rrėnua nuk ka qenė i ndėrtuar deri nė fund, meqė nuk ka patur lejen e duhur. Megjithatė, atė qė tregojnė nga Bashkėsia Islame e Serbisė dhe banorėt e lagjes, nė Zenun mė shumė se 500 shtėpi nuk kanė patur leje ndėrtimi si dhe kisha e cila ekziston nė atė pjesė tė qytetit, por askush nuk i rrėnon.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.