Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Protesta pėr ajrin e ndotur nė Tetovė
Postuar nga redaksia Kyqur 2015/12/17 6:31:41 (532 Lexime)


Qytetarėt tanimė janė mbledhur nė Qendrėn e Tetovės, ku vazhdojnė me thirrjet pėr ajėr tė pastėr. Qytetarėt kėrkojnė qė tė jep dorėheqje ministri i Ambientit Jetėsor dhe Planifikimit Hapėsinor, Nurhan Izairi, por gjithashtu kėrkojnė qė kryetarja e Komunės sė Tetovės, Teuta Arifi, ta tėrheq vendimit pėr mbylljen e shkollave, ngase sipas thirrjeve tė protestuesve, kryetarja Arifi kėtė tė fundit e ka bėrė pėr shka qė tė mos organizohen mirė nxėnėsit pėr dalje nė protesta.


Drejtuesja e Lėvizjes “Nėna dhe Fėmija”, Igballe Ferati tha se kjo nismė ėshtė pėr tė gjithė qytetarėt sepse ēdonjėri prej nesh ka tė drejtė tė marr ajėr tė pastėr, sipas saj, institucionet duhet tė angazhohen qė t’i jepet fund kėsaj ēėshtjeNumri i protestuesve ėshtė i madh, nxėnės tė vetėorganizuar, pjesėtarė tė shoqatave tė ndryshme, por edhe figura pulbike, shihen nė rradhėt e protestuesve qė kėrkojnė ajėr tė pastėr.

13:05 – Disa nga protestuesit, nga pika ku e kanė bllokuar rrugėn, prej shkollės sė medicininės dhe Rektoratit tė USHT-sė, gjatė rrugės ku janė nisur pėr nė qendrėn e Tetovės, kanė kaluar nga , shtėpia e ministrit tė Mjedisit Jetėsor dhe planifikimit Hapėsinor, Nurhan Izairi, ku pėrveē fishkėllimave, protestuesit shtėpinė e Izairit e kanė gjuajtur dhe me vezė.

13: 00 – Protestuesit vazhdojnė tė jenė gjithnjė e mė shumė, pasi qė pritet tė mblidhen nga 3 pikat ku mė herė i bllokuan rrugėt.Protesta nė fjalė ėshtė pėrkrahur gjithashtu edhe nga partitė opozitare shqiptare, LR-PDSH, RDK, BESA dhe shoqata tė ndryshme joqeveritare.

Derisa ėshtė paralajmėruar kjo protestė, Komuna e Tetovės dje urdhėroi ndėrprerjen e procesit mėsimor, pėr shkak tė rritjes sė nivelit tė ndotjes sė ajrit dhe rrezikimin e jetės nė kėtė komunė. Organizatorėt e protestės theksuan se ky vendim i komunės ėshtė ndėrmarrė pėr tė shmangur daljen masive tė nxėnėsve tė shkollave nė protesta, tė cilėt protestuan para komunės.

Tetova tashmė konsiderohet njė nga vendbanimet mė tė ndotura nė botė, ku koncentrimi i grimave PM10 ka qenė rreth 1000 mikrogramė nė metėr kub.

Organizatorėt, bėjnė thirrje pėr protesta paqėsore dhe dinjitoze. Protestė do tė ketė edhe tė premten prej ora 13, tė organizuar nga “Eco Guerilla”.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.