SHBA-tė, shpresa e vetme pėr zgjidhjen e krizės nė Maqedoni ! - Maqedonia - Lajme
 
Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Reklama
Na ndiqni edhe nė:Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com
Milioneri
Lajme

Reklama

Maqedonia : SHBA-tė, shpresa e vetme pėr zgjidhjen e krizės nė Maqedoni !
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/4/21 5:42:48 (479 Lexime)Reagimi i Departamentit tė Shtetit tė SHBA-sė, mbi krizėn institucionale nė Maqedoni dhe kėrkesa pėr formimin pa vonesa tė Qeverisė sė re, shihet nė Shkup si njė shpresė pėr zhbllokimin e krizės sė rėndė nė vend.

Njohėsit e ēėshtjeve ndėrkombėtare, thonė se pozicionet e partive janė aq tė betonuara, sa qė vėshtirė mund tė ketė lėvizje nga vijat e tyre tė kuqe pa njė ndėrhyrje tė fuqishme nga SHBA-tė dhe Bashkimi Evropian.


Denko Maleski, ish-ministėr i Punėve tė Jashtme, thotė pėr Radion Evropa e Lirė, se deklarata e tė mėrkurės nga Uashingtoni ka qenė mė e drejtpėrdrejta nė muajt e fundit, andaj edhe beson se mund tė ndikojė nė lėvizjen e krizės nga pika zero.

“Reagime tė kėtilla me njė zė nė skenėn ndėrkombėtare ka kohė qė nuk kam dėgjuar. Ata si asnjėherė mė parė kanė dalė me njė qėndrim identik si Shtetet e Bashkuara tė Amerikės tani ashtu edhe shtetet e BE-sė mė parė, se Maqedonia duhet tė pėrmbushė detyrimet si shtet demokratik. Besoj se tė gjitha kėto reagime apo presione, pavarėsisht se si interpretohen, nė fund do tė rezultojnė me sukses. Ne, besojmė nė kėtė edhe pse nuk mund ta dinė se ēfarė mendojnė kokat e politikanėve tanė. Duke parė zhvillimet nė katėr muajt e fundit, qė nga pėrfundimi i zgjedhjeve, apo edhe tė viteve tė fundit, nga politikanėt tanė gjithēka mund tė pritet”, thotė Maleski.

Nė reagimin e Departamentit tė Shtetit Amerikan thuhet se Maqedonia pas zgjedhjeve tė dhjetorit, ka njė shumicė tė qartė nė Kuvend dhe se Qeveria e re duhet tė formohet pa vonesa tė mėtejshme, qė vendi tė rifillojė reformat e duhura pėr t’u anėtarėsuar nė familjen euro-atlantike.

“Politikanėt qė pėrpiqen tė bllokojnė formimin e Qeverisė, po minojnė shtetin ligjor, procesin demokratik, stabilitetin e vendit dhe tė rajonit mė gjerė”, tha zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit.

Njohėsit e ēėshtjeve politike, thonė se megjithatė i takon edhe shumicės sė re parlamentare qė tė angazhohet mė me ngulm pėr formimin e Qeverisė sė re.

Profesori i sistemit politik, Nikolla Dujoski thotė madje se partitė e koalicionit tė ri duhet tė shpėrfillin OBRM-PDUKM-nė e Nikolla Gruevskit dhe vet tė votojnė institucionet e reja, pasi nė tė kundėrtėn, rrezikojnė tė humbin mbėshtetjen tek elektorati i lodhur nga kriza politike.

“Tani kemi njė shumicė parlamentare prej 67 apo 69 deputetė, tė cilėt duhet ta kryejnė punėn e tyre. Ēdo ditė e humbur ėshtė humbje pėr Maqedoninė. Deri nė formimin e Qeverisė kjo mbėshtetje pėr ta mundet tė mbetet, por nėse ngėrēi nuk zgjidhet qytetarėt do tė kėrkojnė zgjidhje tjera. Nėse LSDM dhe partitė shqiptare nuk arrijnė tė kapėrcejnė kėtė situatė, atėherė si mund t’i besojnė qytetarėt se do zgjidhin krizėn qė sa e vjen e thellohet”, thotė Dujovski duke mirėpritur reagimin e qartė tė Uashingtonit, pa mbėshtetjen e tė cilin edhe nuk pret ndonjė pėrmirėsim tė gjendjes nė vend.

Nga ana tjetėr presidenti i vendit, Gjorgje Ivanov, i cili edhe ka bllokuar institucionet pėr shkak tė refuzimit pėr tė mandatuar pėr kryeministėr liderin social-demokrat, Zoran Zaev ka thėnė se nuk heq dorė nga njė vendim i tillė pėr shkak tė mbėshtetjes qė lideri opozitar i ka dhėnė “Platformės sė Tiranės”.

Ivanov dhe Gruevski, i cili pėrmes deputetėve tė partisė sė tij OBRM-PDUKM ka bllokuar zgjedhjen edhe tė kryetarit tė Kuvendit, thonė se “platforma” rrėnon themelet e shtetit unitar maqedonas, pasi me tė i hapet rruga ndryshimit tė Kushtetutės dhe federalizimit tė vendit.

Partitė shqiptare kanė hedhur poshtė kėto pretendime ndėrsa kanė sqaruar se pikat e deklaratės sė pėrbashkėt, janė nė fakt pjesė e programeve tė tyre partiake pėr avancimin e gjuhės zyrtare shqipe dhe tė drejta tjera tė garantuar me Marrėveshjen e Ohrit.

/tetovasot


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama
Lajmet e reja
Ndėrroi jetė aktorja e njohur, shkaktar overdoza !
Ndėrroi jetė aktorja e njohur, shkaktar overdoza !Ka ndėrruar jetė aktorja e njohur ‘ Happy Days’ , Erin Moran.Autoritetet e gjetėn trupin e 56 vjeēares nė Indiana pasi morėn njė telefonatė nga dikush qė u tregoi se kishin gjetur njė femėr tė pavetėdijshme.
Mirėmėngjesi! Ushqimet qė ju zgjojnė nga gjumi !
Mirėmėngjesi! Ushqimet qė ju zgjojnė nga gjumi !Njė nga “sfidat” mė tė mėdha qė kemi ēdo mėngjes ėshtė tė ngriturit herėt nė mėngjes. Shumė persona e kanė tė vėshtirė tė ngrihen herėt nė mėngjes, ndėrsa pėr disa tė tjerė ngritja nė mėngjes herėt ėshtė diēka e lehtė, pa asnjė problem.
Por edhe nėse ngriheni pa vėshtirėsi nė mėngjes, ndonjėher...
I dhemb shumė barku, do tė habiteni se ēfarė i gjejnė mjekėt brenda !
I dhemb shumė barku, do tė habiteni se ēfarė i gjejnė mjekėt brenda !Njė ngjarje mjaftė interesantė vije tek ne nga Kina, ku doktorėt nė Gvandongu nga trupi i njė njeriu kanė nxjerr njė ngjallė gjysmė metre tė gjatė.
Personi i cili kishte ngjalėn brenda, ėshtė ankuar pėr dhimbje nė stomak. Ai shkoi nė spital dhe mjekėt thjeshtė nuk mund t’ju besonin syve tė tyre...
Pėrse ju zbardhet gjuha dhe si mund ta shmangni !
Pėrse ju zbardhet gjuha dhe si mund ta shmangni !Trupi i njeriut pėrmban 600 muskuj, ku ndėr mė tė rėndėsishmit ėshtė gjuha. Gjuha ėshtė e lidhur ngushtė me shqisėn e tė shijuarit, duhet thėnė qė vetėm falė gjuhės mund tė bėjmė dallimin mes tė ėmblės dhe tė kripurės. Njė ndėr funksionet kryesore tė saj ėshtė edhe tė folurit, njė prej...
Lėngu i hithrės, receta shekullore e mahnitshme pėr shėndetin
Lėngu i hithrės, receta shekullore e mahnitshme pėr shėndetinHithra ėshtė njohur edhe si “urtia dionica” nė latinisht dhe ka njė trashėgimi tė pasur bimore. Hithra ka qėnė pėrdorur si njė diuretik qė nė kohėt mesjetare nė Europė.Njė filxhan ēaj hithre/ ujė hithre pėrmban vitamina A, B, K, rib...
Luftė e ashpėr mes Pitbullit dhe Luanit, shikoni ēka i bėn Pitbulli (VIDEO)
Luftė e ashpėr mes Pitbullit dhe Luanit, shikoni ēka i bėn Pitbulli (VIDEO)Mund tė mos besoni se edhe luanėt ndonjlherė nuk ia dalėn, shkruan TetovaSot.
Nuk dihet nėse luani ka qenė i plagosur mė parė nga gjuetarėt, pasi dėgjohen zėra tė disa burrave ku nė fund e largojnė njėrin Pitbull.
Lufta e Tretė Botėrore do tė fillojė mė 13 maj !
Lufta e Tretė Botėrore do tė fillojė mė 13 maj !Horasio Vilegas, njeriu qė e ka parashikuar fitoren e Donald Trampit nė zgjedhjet presidenciale amerikane, tani pohon se Lufta e Tretė Botėrore do tė fillojė mė 13 maj, bėri tė ditur tabloidi londinez “Miror onlajn”.
Ai ėshtė i bindur se ajo do tė jetė luftė bėrthamore, qė do tė zgjasė deri mė ...
Miu mė i fortė nė botė ! (VIDEO)
Miu mė i fortė nė botė ! (VIDEO)Njė mi ėshtė pėrballur me pesė maceNė kėtė video shihet njė mi mjaft i madh, i cili i ndjek katėr mace. E ēuditshme ėshtė mėnyra se si ai sillet me kėto mace, ai futet nė mesin e kėtyre maceve dhe pėrsėri largohet nga aty dhe macet vetėm sa largoheshin dhe kėrcenin nga frika.
Mos e lini qumėshtin te dera e frigoriferit, rrezikoni shumė !
Mos e lini qumėshtin te dera e frigoriferit, rrezikoni shumė !Tė zgjedhurit me kujdes tė ushqimeve qė ne konsumojmė, nuk ėshtė e mjaftueshme. Ndoshta nuk ju kishte shkuar nė mendje, por edhe vendosja e tyre nė frigorifer ka njė rėndėsi tė madhe, shkruan Revista Class.
Shumica prej nesh qumėshtin zakonisht e vendosi...
10 emra vajzash qė fshehin kuptimet mė tė bukura
10 emra vajzash qė fshehin kuptimet mė tė bukuraTė zgjedhėsh emrin e njė fėmije qė do tė vijė nė jetė nuk ėshtė aq e lehtė ! Ide qė tė vijnė nga tė katėrta anėt, dėshirat e njerėzve tė zemrės pėr tė zgjedhur ata emrin , a duhet tė ketė kuptim apo jo, i gjatė apo i shkurtėr etj etj. Portali Babynames ka rifreksuar sė fundmi listėn e emrave mė tė bukur p...
Pėrdori vetėm kėta tre pėrbėrės dhe humbi gjithė peshėn e tepėrt !
Pėrdori vetėm kėta tre pėrbėrės dhe humbi gjithė peshėn e tepėrt !Humbja e peshės ėshtė njė temė aktuale kėto ditė. Kjo pėr shkak se pėr shumicėn ėshtė e vėshtirė mirėmbajtja e peshės ideale tė trupit nė shoqėrinė tė cilėn jetojmė.
Dhjami nė trup ėshtė vėshtirė tė digjet dhe shpesh ėshtė e vėshtirė tė arrihen rezultatet tė cil...
Njerėzit qė nuk shėndoshen kurrė, ushqimi qė konsumojnė ēdo ditė !
Njerėzit qė nuk shėndoshen kurrė, ushqimi qė konsumojnė ēdo ditė !Tė gjithė kur ishim tė vegjėl, por edhe tė rritur ndoshta i kemi bėrė naze ushqimit. Kemi pasur disa ushqime tė preferuara, ndėrsa disa tė tjera nuk i fusnim nė gojė. Qumėshti pėr disa persona ėshtė i preferueshėm, ndėrsa pėr disa tė tjerė nuk ėshtė zakon qė ta pijnė ēdo mėngjes, shkruan Revista Class.
Ja pse jeni me nerva kur jeni tė uritur !
Ja pse jeni me nerva kur jeni tė uritur !A keni ngrėnė bukė sot? Nėse jo atėherė ju mund tė ndjeheni tė uritur dhe kjo mund tė ndikojė edhe nė sjelljen tuaj.
Kjo nuk ndodh pėr fajin tuaj pasi janė arsye fiziologjike mėnyra se si ju ndjeheni. Kur ne jemi tė uritur nervozohemi pėr shkak tė mungesės sė glukozės nė gjak. Truri ynė varet n...
Maskė qė rrit gjatėsinė e flokėve 5 deri 10 cm nė muaj (Video
Maskė qė rrit gjatėsinė e flokėve 5 deri 10 cm nė muaj (VideoNė ndihmė na vjen maska natyrale, pa koncentrate dhe pa materiale kimike apo tė tjera tė dėmshme.
Kjo maskė rrit gjatėsinė dhe volumin e flokėve nga 5 deri nė 10 centimetra nė muaj.
Maska pėrbėhet nga mustardė pudėr, i cili ėshtė dhe pėrbėrėsi kryesor qė e bė flokun tė rritet, pasi p...Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.