Mė mirė kamerier nė Itali sesa profesor nė Maqedoni ! - Maqedonia - Lajme
 
Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Reklama
Na ndiqni edhe nė:Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com
Milioneri
Lajme

Reklama

Maqedonia : Mė mirė kamerier nė Itali sesa profesor nė Maqedoni !
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/4/21 5:30:00 (633 Lexime)Anketa e zhvilluar me tė rinj nė gjithė territorin e Maqedonisė, nė pyetjen se a do tė ishit shpėrngulur nga Maqedonia nėse do tė gjenit ndonjė punė nė shtetet e BEsė, sondazhi ka nxjerr qė mė shumė se 61 pėr qind e tė rinjve janė tė gatshėm tė emigrojnė jashtė vendit.
Kur nė njė shtet si Maqedonia, ku mė shumė vite ka pasiguri politike dhe njė politizim tė skajshėm tė autoriteteve qendrore, tė cilėt mė tepėr merren me politika tė larta se sa me problemet thelbėsore tė tė rinjve apo mbijetesėn e njerėzve, shumė tė rinj marrin vendime qė sa mė shpejtė tė shpėrngulen nga Maqedonia. Kėshtu e vlerėson anketa e fundit, e realizuar nga Qendra Maqedonase pėr Bashkėpunim Ndėrkombėtar (QMBN) dhe Televizion Telma. Mbi 60 pėr qind e tė rinjve tė moshės 15 -25 vjet, mendojnė pėrgjithmonė tė largohen nga Maqedonia, kurse 92 pėr qind e tė anketuarve tė moshės mbi 65 vjet nuk dėshirojnė tė largohen, ėshtė pėrfundimi i kėtij sondazhi tė QMBN dhe Televizionit Telma, realizuar pėrmes anketės telefonike me 1000 anketues tė moshave tė ndryshme, shkruan KOHA.

Anketa e zhvilluar me tė rinj nė gjithė territorin e Maqedonisė, nė pyetjen se a do tė ishit shpėrngulur nga Maqedonia nėse do tė gjenit ndonjė punė nė shtetet e BE-sė, sondazhi ka nxjerr qė mė shumė se 61 pėr qind e tė rinjve janė tė gatshėm tė emigrojnė jashtė vendit.

“Mė shumė se gjysma e rinisė ėshtė gati tė lėrė vendin. Nuk mund tė pėrfytyrohet nė njė vend, si Maqedonia, qė gjithmonė deklarohet se mbėshtetet te brezat e rinj, gjysma e rinisė tė shprehet e gatshme tė ikė nga kėtu. Mė mirė njė kamerier nė Itali apo Gjermani, se sa profesor nė Maqedoni. Kėshtu janė shprehur tė rinjtė e anketuar. Kjo ėshtė e jashtėzakonshme. Ata mendojnė se Maqedonia, vendi i tyre, nuk i ofron shanse brezit tė ri, edhe pse ata e bėjnė shumicėn e popullatės nė Maqedoni”, thuhet mes tjerash nė kėtė anketė.

Shikuar sipas nacionaliteteve, mė shumė pėr tė ikur nga Maqedoni janė shprehur pikėrisht tė rinjtė maqedonas.

“Mbi 40 pėr qind e tė rinjve maqedonas janė shprehur se do iknin nga Maqedonia dhe atė pėrgjithmonė, ndėrsa 31 pėr qind e tė anketuarve shqiptarė janė pėrgjigjur se do tė iknin nga Maqedonia nėse atyre ju ofrohet ndonjė mundėsi pune nė vendet e BE-sė”,shkruan gazeta KOHA.


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama
Lajmet e reja
Ndėrroi jetė aktorja e njohur, shkaktar overdoza !
Ndėrroi jetė aktorja e njohur, shkaktar overdoza !Ka ndėrruar jetė aktorja e njohur ‘ Happy Days’ , Erin Moran.Autoritetet e gjetėn trupin e 56 vjeēares nė Indiana pasi morėn njė telefonatė nga dikush qė u tregoi se kishin gjetur njė femėr tė pavetėdijshme.
Mirėmėngjesi! Ushqimet qė ju zgjojnė nga gjumi !
Mirėmėngjesi! Ushqimet qė ju zgjojnė nga gjumi !Njė nga “sfidat” mė tė mėdha qė kemi ēdo mėngjes ėshtė tė ngriturit herėt nė mėngjes. Shumė persona e kanė tė vėshtirė tė ngrihen herėt nė mėngjes, ndėrsa pėr disa tė tjerė ngritja nė mėngjes herėt ėshtė diēka e lehtė, pa asnjė problem.
Por edhe nėse ngriheni pa vėshtirėsi nė mėngjes, ndonjėher...
I dhemb shumė barku, do tė habiteni se ēfarė i gjejnė mjekėt brenda !
I dhemb shumė barku, do tė habiteni se ēfarė i gjejnė mjekėt brenda !Njė ngjarje mjaftė interesantė vije tek ne nga Kina, ku doktorėt nė Gvandongu nga trupi i njė njeriu kanė nxjerr njė ngjallė gjysmė metre tė gjatė.
Personi i cili kishte ngjalėn brenda, ėshtė ankuar pėr dhimbje nė stomak. Ai shkoi nė spital dhe mjekėt thjeshtė nuk mund t’ju besonin syve tė tyre...
Pėrse ju zbardhet gjuha dhe si mund ta shmangni !
Pėrse ju zbardhet gjuha dhe si mund ta shmangni !Trupi i njeriut pėrmban 600 muskuj, ku ndėr mė tė rėndėsishmit ėshtė gjuha. Gjuha ėshtė e lidhur ngushtė me shqisėn e tė shijuarit, duhet thėnė qė vetėm falė gjuhės mund tė bėjmė dallimin mes tė ėmblės dhe tė kripurės. Njė ndėr funksionet kryesore tė saj ėshtė edhe tė folurit, njė prej...
Lėngu i hithrės, receta shekullore e mahnitshme pėr shėndetin
Lėngu i hithrės, receta shekullore e mahnitshme pėr shėndetinHithra ėshtė njohur edhe si “urtia dionica” nė latinisht dhe ka njė trashėgimi tė pasur bimore. Hithra ka qėnė pėrdorur si njė diuretik qė nė kohėt mesjetare nė Europė.Njė filxhan ēaj hithre/ ujė hithre pėrmban vitamina A, B, K, rib...
Luftė e ashpėr mes Pitbullit dhe Luanit, shikoni ēka i bėn Pitbulli (VIDEO)
Luftė e ashpėr mes Pitbullit dhe Luanit, shikoni ēka i bėn Pitbulli (VIDEO)Mund tė mos besoni se edhe luanėt ndonjlherė nuk ia dalėn, shkruan TetovaSot.
Nuk dihet nėse luani ka qenė i plagosur mė parė nga gjuetarėt, pasi dėgjohen zėra tė disa burrave ku nė fund e largojnė njėrin Pitbull.
Lufta e Tretė Botėrore do tė fillojė mė 13 maj !
Lufta e Tretė Botėrore do tė fillojė mė 13 maj !Horasio Vilegas, njeriu qė e ka parashikuar fitoren e Donald Trampit nė zgjedhjet presidenciale amerikane, tani pohon se Lufta e Tretė Botėrore do tė fillojė mė 13 maj, bėri tė ditur tabloidi londinez “Miror onlajn”.
Ai ėshtė i bindur se ajo do tė jetė luftė bėrthamore, qė do tė zgjasė deri mė ...
Miu mė i fortė nė botė ! (VIDEO)
Miu mė i fortė nė botė ! (VIDEO)Njė mi ėshtė pėrballur me pesė maceNė kėtė video shihet njė mi mjaft i madh, i cili i ndjek katėr mace. E ēuditshme ėshtė mėnyra se si ai sillet me kėto mace, ai futet nė mesin e kėtyre maceve dhe pėrsėri largohet nga aty dhe macet vetėm sa largoheshin dhe kėrcenin nga frika.
Mos e lini qumėshtin te dera e frigoriferit, rrezikoni shumė !
Mos e lini qumėshtin te dera e frigoriferit, rrezikoni shumė !Tė zgjedhurit me kujdes tė ushqimeve qė ne konsumojmė, nuk ėshtė e mjaftueshme. Ndoshta nuk ju kishte shkuar nė mendje, por edhe vendosja e tyre nė frigorifer ka njė rėndėsi tė madhe, shkruan Revista Class.
Shumica prej nesh qumėshtin zakonisht e vendosi...
10 emra vajzash qė fshehin kuptimet mė tė bukura
10 emra vajzash qė fshehin kuptimet mė tė bukuraTė zgjedhėsh emrin e njė fėmije qė do tė vijė nė jetė nuk ėshtė aq e lehtė ! Ide qė tė vijnė nga tė katėrta anėt, dėshirat e njerėzve tė zemrės pėr tė zgjedhur ata emrin , a duhet tė ketė kuptim apo jo, i gjatė apo i shkurtėr etj etj. Portali Babynames ka rifreksuar sė fundmi listėn e emrave mė tė bukur p...
Pėrdori vetėm kėta tre pėrbėrės dhe humbi gjithė peshėn e tepėrt !
Pėrdori vetėm kėta tre pėrbėrės dhe humbi gjithė peshėn e tepėrt !Humbja e peshės ėshtė njė temė aktuale kėto ditė. Kjo pėr shkak se pėr shumicėn ėshtė e vėshtirė mirėmbajtja e peshės ideale tė trupit nė shoqėrinė tė cilėn jetojmė.
Dhjami nė trup ėshtė vėshtirė tė digjet dhe shpesh ėshtė e vėshtirė tė arrihen rezultatet tė cil...
Njerėzit qė nuk shėndoshen kurrė, ushqimi qė konsumojnė ēdo ditė !
Njerėzit qė nuk shėndoshen kurrė, ushqimi qė konsumojnė ēdo ditė !Tė gjithė kur ishim tė vegjėl, por edhe tė rritur ndoshta i kemi bėrė naze ushqimit. Kemi pasur disa ushqime tė preferuara, ndėrsa disa tė tjera nuk i fusnim nė gojė. Qumėshti pėr disa persona ėshtė i preferueshėm, ndėrsa pėr disa tė tjerė nuk ėshtė zakon qė ta pijnė ēdo mėngjes, shkruan Revista Class.
Ja pse jeni me nerva kur jeni tė uritur !
Ja pse jeni me nerva kur jeni tė uritur !A keni ngrėnė bukė sot? Nėse jo atėherė ju mund tė ndjeheni tė uritur dhe kjo mund tė ndikojė edhe nė sjelljen tuaj.
Kjo nuk ndodh pėr fajin tuaj pasi janė arsye fiziologjike mėnyra se si ju ndjeheni. Kur ne jemi tė uritur nervozohemi pėr shkak tė mungesės sė glukozės nė gjak. Truri ynė varet n...
Maskė qė rrit gjatėsinė e flokėve 5 deri 10 cm nė muaj (Video
Maskė qė rrit gjatėsinė e flokėve 5 deri 10 cm nė muaj (VideoNė ndihmė na vjen maska natyrale, pa koncentrate dhe pa materiale kimike apo tė tjera tė dėmshme.
Kjo maskė rrit gjatėsinė dhe volumin e flokėve nga 5 deri nė 10 centimetra nė muaj.
Maska pėrbėhet nga mustardė pudėr, i cili ėshtė dhe pėrbėrėsi kryesor qė e bė flokun tė rritet, pasi p...Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.