Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Pėrse ju zbardhet gjuha dhe si mund ta shmangni !
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/4/20 10:51:14 (546 Lexime)Trupi i njeriut pėrmban 600 muskuj, ku ndėr mė tė rėndėsishmit ėshtė gjuha. Gjuha ėshtė e lidhur ngushtė me shqisėn e tė shijuarit, duhet thėnė qė vetėm falė gjuhės mund tė bėjmė dallimin mes tė ėmblės dhe tė kripurės.
Njė ndėr funksionet kryesore tė saj ėshtė edhe tė folurit, njė prej aftėsive mė tė rėndėsishme tek njeriu.
Sipas mjekėve, njė gjuhė e shėndetshme duhet tė ketė gjithmonė ngjyrė rozė. Shpeshherė ajo humbet kėtė ngjyrė natyrale dhe vishet me njė shtresė tė bardhė si shkumė dhe krijon disa tė ēara, shkruan “living.al”.


Gjuha e bardhė ėshtė simptomė e disa patologjive tė caktuara, si: dehidratimi, konsumi i tepėrt i alkoolit, duhanit, ethet gripale dhe goja e thatė.

Nė kėtė artikull do t’ju tregojmė katėr mėnyra natyrale si ta trajtoni nė kushte shtėpie.

1. Kripė: Kripa ėshtė njė ndėr trajtimet natyrale mė efektive pėr pastrimin e gjuhės sė bardhė. Ajo ka veti anti-septike qė mund tė vrasė bakteret dhe tė eleminojė qelizat e vdekura dhe mbeturinat e tjera. Merrni pak kripė dhe pastroni gjuhėn me ujė tė ngrohtė dhe furēė dhėmbėsh.

2. Xhel Aloe vera: Xheli i Aloe veras ka veti anti-inflamatore dhe hidratuese. Merrni njė gjethe nga bima e aloe veras, mblidhni xhelin dhe pastroni gjuhėn me njė furēė me qime tė butė. Aloe vera do t’ju ndihmojė gjithashtu tė kuroni problemet e thatėsisė sė gojės.

3. Vaj kokosi: Pėrdorimi i vajit tė arrės sė kokosit ėshtė njė ndėr mėnyrat mė natyrale pėr tė pastuar gjuhėn. Merrni pak vaji kokosi dhe rrotullojeni nė gjuhė pėr 15 minuta. Ky veprim duhet bėrė ēdo ditė para se tė lani dhėmbėt.

4. Sodė buke: Merrni njė lugė ēaji me sodė bukė dhe bashkojeni me 1 lugė gjelle lėng limoni. Pėrhapeni nė gjithė hapėsirėn e gjuhės me gishta dhe fėrkojeni. Nė fund shpėlani gojėn me ujė tė ftohtė

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.