Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Mos hani drekė nė kėtė kohė nėse doni humbje peshe!
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/4/7 10:44:21 (868 Lexime)Koha kur hamė ėshtė pothuajse aq e rėndėsishme sa ajo qė ne hamė nėse dėshironi tė humbni peshė.
Kushdo qė ėshtė nė dietė duhet tė dijė se sidomos pėr drekė duhet ngrėnė nė njė kohė tė caktuar nė mėnyrė qė tė zvogėlojmė peshėn me sukses.


A e dini se cila ėshtė koha mė e keqe pėr drekė nė qoftė se dėshironi tė humbni peshė?

Studimi spanjoll i kryer nė 1200 tė anketuar me mbipeshė ka treguar se konsumimi shumė vonė i drekės, pikėrisht pas orės 15, ēon nė humbje mė tė vogėl tė peshės. Studimi shqyrtoi njė proteinė tė veēantė, thelbėsore pėr lėvizje dhe djegie tė kalorive nė tė gjithė trupin.

Njerėzit me njė variant tė veēantė tė kėsaj proteine humbėn mė pak kilogramė, kur ata hėngrėn drekė pas orės 15.00 nė krahasim me njerėzit qė kanė ngrėnė drekė para orės 15. Bėhet pyetja se pse dreka mund tė sabotojė humbjen e peshės? Shkencėtarėt shpjegojnė se ritmi cirkadian si dhe ndjenja e pėrgjumjes nė trupin tonė udhėheq edhe ndjenjėn e urisė.

Metabolizmi ėshtė mekanizmėm individual, ndėrsa koha e konsumit tė ushqimit nė raport me ritmin cirkadian mund tė ndikojė nė humbjen e peshės. Ritmi cirkadian po ashtu kontrollon sekretimin e insulinės nė trup. Nėse hani nė njė kohė kur trupi ėshtė mė pak i ndjeshėm ndaj insulinės, yndyrat do tė hiqen mė vėshtirė nga trupi dhe mė vėshtirė do tė humbni peshė.

Ndėrsa koha e drekės mund tė ndikojnė nė linjėn tuaj, studiuesit nuk gjetėn asnjė ndryshim nė humbje peshe, kur studiuan mėngjesin dhe darkėn. Arsyeja pėr kėtė mund tė jetė fakti se studimi ėshtė kryer nė Spanjė, ku njerėzit pothuajse gjysmėn e kalorive ditore e marrin nė drekė.


/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.