Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Kritika tė ashpra pėr Gruevskin dhe Ivanovin nė Parlamentin Evropian
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/4/6 1:51:56 (428 Lexime)Nga institucionet e BE-sė edhe njėherė arritėn kritika tė ashpra nė llogari tė presidentit tė Maqedonisė, Gjorge Ivanov dhe kryetarit tė VMRO-DPMNE-sė, Nikolla Gruevski, pėr shkak tė bllokadės sė proceseve demokratike. Nė Parlamentin Evropian nė Strasburg, raportuesi pėr Maqedoninė, Ivo Vajgėl, mbrėmė e ka prezantuar raportin pėr Maqedoninė tė cilin e ka pėrkrahur edhe Komisioni Evropian dhe Kėshilli i BE-sė, njofton Poirtalb.mk.


“Parlamenti nuk mundet qė tė formohet pėr shkak tė obstruksioneve sistematike tė VMRO-DPMNE-sė dhe sjelljeve tė presidentit Gjorge Ivanov. Sjellja e tij u kritikua nga BE, SBA dhe NATO. Pozita e Ivanovit vetėm se e zbulon partizimin e tij”, tha Vajgėl nė fjalimin hyrės.

Jan Borg nga Kėshilli i BE-sė edhe njėherė e ka potencuar shqetėsimin e madh pėr shkak se ende nuk ka Qeveri nė Maqedoni. Ai rikujtoi se kryetari i Kėshillit, Donald Tusk gjatė vizitės sė fundit nė Shkup ka kėrkuar aftėsi politike dhe unitet nė vend. Duke e shprehur pėrkrahjen pėr Prokurorinė Speciale Publike (PSP), Borg tha se Qeveria e re patjetėr duhet tė punojė nė reformat e vendit nėpėrmjet realizimit tė Marrėveshjes sė Pėrzhinės dhe rekomandimin e Raportit tė Pribesė.

“Presim si prioritet tė Qeverisė tė jenė reformat nė dobi tė vendit dhe qytetarėve dhe kthimin e vnedit nė rrugėn evropiane”, tha Borg dhe nė fund e pėrshėndeti rolin e shoqėrisė civile nė vend dhe porositi se Qeveria e re patjetėr duhet t’i realizojė tė gjitha obligimet e Marrėveshjes Kornizė.

Neven Mimica nė emėr tė Komisionit Evropian gjithashtu e theksoi shqetėsimin nė lidhje me refuzimin e Ivanovit pėr ndarje tė mandatit.

“Kėrkojmė nga Ivanovi qė t’i respektoj rezultatet e zgjedhjeve dhe tė lejojė funksionim tė demokracisė. Jemi tė shqetėsuar pasi qė retorika nxitėse e disa aktorėve politik i rrezikon marrėdhėniet ndėretnike”, tha Mimica.

Formimi i Qeverisė sė shpejti nuk do tė ishte mjaftueshėm, porositi Mimica, duke shtuar se “do tė iniciojnė zbatim tė plotė tė Marrėveshjes sė Pėrzhinės dhe reforma tė sundimit tė ligjit. PSP duhet tė fitojė kohė dhe resurse qė ta mbarojė punėn”, transmeton Portalb.mk.

Eduard Kukan nga Partia Evropiane Popullore tha se ende pret se qė ta sheh dritėn e tunelit nga kriza politike nė Maqedoni dhe e ka ftuar presidentin Ivanov qė “ta respektojė vullnetin e shumicės”.

Tonio Piculla nga grupi i socialistėve i ka kritikuar VMRO-DPMNE-nė dhe Ivanovin se “tė pėrballur me humbjen e pushtetit e ēojnė vendin edhe nė krizė politike”. Ai tha gjithashtu se, ata nxisin protesta, i injorojnė pėrfaqėsuesit e BE-sė, e bllokojnė Parlamentin, ndėrkaq edhe i rrezikojnė zgjedhjet lokale.

Paraprakisht tre eurodeputetėt, Ivo Vajgėl, Eduard Kukan dhe Knut Flekenshtajn, pas takimit me shefin e diplomacisė nė ikje, Nikolla Poposki nė Strasburg, dolėn me deklaratė tė pėrbashkėt ku thanė se “nuk shohin kurrfarė arsyetimi pėr taktikat zvarritėse qė shfrytėzohen nė Kuvend pėr zvarritjen e zgjedhjes sė kryetarit tė Kuvendit dhe formimin e Qeverisė”.

“Si anėtarė tė Parlamentit Evropian, i cili i ka pėrkrahur tė gjitha pėrpjekjet pėr tejkalimin e krizės aktuale dhe i cili ka punuar pėr pėrkrahje tė perspektivave evropiane tė qytetarėve tė Maqedonisė, e shohim me shqetėsim se kriza po prolongohet me pasoja tė cilat janė nė rritje pėr vendin, duke i pėrfshirė edhe pėrkeqėsimin e marrėdhėnieve ndėretnike’, thonė eurodeputetėt.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.