Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Bota : Neurologėt: Putin ka ecje tė pazakontė
Postuar nga redaksia Kyqur 2015/12/15 17:07:47 (616 Lexime)
Njė ekip i neurologėve evropianė, pėrmes njė studimi tė publikuar thonė se presidenti i Rusisė,Vladimir Putin e ka njė ecje me aktivitet tė reduktuar nė krahun e djathtė, ecje kjo qė ndryshe njihet si “Gunslinger’s Gait”, shkruan REL.

Kjo ecje, sipas neurologėve, mund tė ketė lidhje me trajnimet mbi armėt qė Vladimir Putin i ka bėrė gjatė kohės sovjetike, kur ka qenė pjesė e shėrbimit sekret rus, KGB.


Studimi i publikuar mė 14 dhjetor nė gazetėn mjekėsore britanike “The BMJ”, vė nė pah se Putin gjatė paraqitjes publike, nė mėnyrė tė qartė e ka paraqitur drejtpeshimin e reduktuar.

Kjo lėvizje asimetrike e krahut, sipas studimit, mund tė jetė shenjė e hershme e sėmundjes sė Parkinsonit.

Por, autorėt e studimit, studiues me bazė nė Portugali, Itali dhe Holandė, thonė se Putin nuk ka shfaqur shenja tė tjera tė sėmundjes.

Nė fakt, studiuesit shkruajnė se Putin ka “aftėsi tė shkėlqyera motorike”, siē dėshmohet edhe nė videot ku presidenti rus shihet teksa shijon aktivitete sportive tė notit dhe xhudos, njė komponent kryesor i imazhit tė tij publik qė ka qenė prej kohėsh i paraqitur nga mediat servile shtetėrore tė Rusisė.

Duke e cituar njė manual tė trajnimit tė KGB-sė, studiuesit thonė se stili i ecjes sė Putinit ėshtė i lidhur me trajnimet qė ka mbajtur ai nė shėrbimin sekret, institucion nė tė cilin para se tė pensionohej, ishte ngritur nė gradėn e nėnkolonelit.

“Sipas kėtij manuali, operativėt e KGB-sė janė udhėzuar qė armėn e tyre ta mbajnė nė anėn e djathtė nė afėrsi tė gjoksit dhe tė lėvizin pėrpara me njė anė, zakonisht nga e majta, me sa duket pėr t’ua mundėsuar atyre qė kur tė pėrballen me ndonjė armik, ta nxjerrin armėn sa mė shpejtė qė tė jetė e mundur”, shkruajnė studiuesit.

Pėr ta testuar hipotezėn e tyre, neurologėt kanė analizuar videot nė YouTube edhe tė zyrtarėve tė tjerė rusė.

Bastiaan Bloem, profesor pėr ērregullimet e lėvizjeve neurologjike nė Qendrėn Mjekėsore tė Universitetit nė Nijmegen tė Holandės, i cili e ka udhėhequr studimin, tha se ekipi i tij ishte “i habitur” nė atė qė panė.

Ata gjetėn tė njėjtėn shetitje karakteristike edhe te kryeministri Dmitry Medvedev, te ish-ministri i Mbrojtjes Anatoly Serdyukov e te Sergei Ivanov, por edhe te komandanti i lartė ushtarak rus, Anatoly Sidorov.

Sikurse Putini, edhe Ivanov ėshtė njė ish-oficer i KGB-sė qė ka shėrbyer nė Evropė gjatė Luftės sė Ftohtė.

Por, edhe Serdyukov e Sidorov, sipas publikimit, janė trajnuar ushtarakisht.

Ndryshe nga tė tjerėt nė kėtė grup, Medvedev me profesion ėshtė avokat dhe si i tillė nuk ka lidhje tė qarta me KGB-nė dhe nuk i ka shėrbyer ndonjė ushtrie, ani pse ėshtė trajnuar shkurtimisht si rezervist gjatė kohės sa ka qenė nė universitet.

Qė nga koha kur Putin e kishte zgjedhur me kujdes Medvedevin qė tė shėrbente si president nė vitet 2008-2012, gjuha e trupit tė Medvedev shpesh ngjante me atė tė mentorit tė tij.

Duke cituar raportet e mediave perėndimore, studiuesit shkruajnė se “provat thelbėsore sugjerojnė se Medvedev po pėrgatitet tė tingėllojė, duket, e ēka ėshtė mė e rėdėsishmja, tė ecė si president”.

Studimi tregon se ecja asimetrike e Putinit “ėshtė njė pėrshtatje e sjelljes sė tij qė rezulton nga trajnimet ushtarake apo ato tė intelegjencės”.

Bloem i ka thėnė AFP-sė se ecja e liderit rus, me drejtpeshim tė reduktuar, mund tė jetė pasojė e trajnimeve tė tepėrta.

Bloem e ka pranuar se studiuesit nuk kanė pasur qasje nė tė dhėnat mjekėsore tė presidentit rus apo te doktorėt e tij.

Por, ai ka shtuar se ecja e pazakonshme e presidentit Putin, ėshtė subjekt i njė debati tė vogėl, por njė debat nė rritje nė mesin e specialistėve.

“Ky ėshtė njė studim i pazakontė, por nė tė ėshtė njė mesazh shumė serioz, rreth vėzhgimit neurologjik”, i ka thėnė ai AFP-sė gjatė njė interviste dhėnė pėrmes telefonit.

Bloem tha se “ecja jonormale e Putinit”, ėshtė vėrejtur mė parė.

“Ajo qe ne po e shtyejmė pėrpara dhe me shumė kujdes, ėshtė njė hipotezė e re”, tha ai.


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.