Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Maqedoni: Kriza politike thellon ndasitė nė shoqėri !
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/3/27 4:30:09 (288 Lexime)Sundimi i drejtėsisė dhe vendosja e Maqedonisė nė binarėt tė proceseve integruese ėshtė rruga e vetme, pėrmes sė cilės mund tė eliminohen ndasitė e thella nė shoqėrinė maqedonase, qė janė gjithnjė e mė shumė tė dukshme, njofton REL.


Sefer Tahiri, komunikolog, thotė pėr Radion Evropa e Lirė se shoqėria nė Maqedoni ėshtė e ndarė nė vija etnike dhe kėto ndasi gjithnjė e mė shumė, pėr fat tė keq, i kanė thelluar politikanėt pėr interesa tė ngushta partiake kundrejt realitetit ndėretnik.

Tahiri thotė se karta etno-nacionaliste gjithmonė ka qenė shumė e rėndėsishme pėr politikanėt e Maqedonisė.

“Ardhja nė pushtet e VMRO DPMNE-sė qė nga viti 2006 ka bėrė qė ky hendek mes shqiptarėve dhe maqedonasve nė shoqėrinė maqedonase ėshtė thelluar nė vazhdimėsi, siē ėshtė ndarja mes atyre qė janė patriotė dhe mbrojtės tė interesave maqedonase dhe atyre qė janė tradhtarė”.

“Dhe, duhet theksuar se krejt kjo ēon nė njė ndarje mė tė thellė, e cila ka tė bėjė me aspektin e orientimit gjeostrategjik dhe gjeopolitik tė Maqedonisė, kur njė pjesė e popullatės mbėshtet integrimin e vendit nė strukturat euroatlantike e cila kryesisht u takon partive me orientim liberal majtist”.

“Koncepti tjetėr, i cili gjithnjė e mė shumė shfaqet mbase jo nė mėnyrė tė hapur, por nė mėnyrė shumė diskrete, ėshtė koncepti i partive djathtiste, tė cilat pėrmes eksponentėve tė ndryshėm intelektual dhe media pro politikave tė tyre, edhe pse jo nga vetė politikanėt promovohet orientimi drejt Rusisė, drejt lindjes gjegjėsisht gjė qė edhe mė shumė thellon ndasitė jo vetėm brenda dy etniteteve mė tė mėdha nė Maqedoni, maqedonasve dhe shqiptarėve, por thellon ndasitė edhe brenda etnitetit maqedonas”, vlerėson Tahiri.

Nga ana tjetėr, sociologu maqedonas, Ilija Acevski, konsideron se ndasitė nė vend paraqesin kėrcėnim pėr tė ardhmen e Maqedonisė si shtet, pėr shkak se nxitja e nacionalizmave ka pėr qėllim tė kamuflojė partizimin e skajshėm tė institucioneve shtetėrore.

Acevski thotė se strukturat udhėheqėse maqedonase gjatė njė dekade sa kanė qeverisur me pushtetin, kanė transferuar njė pjesė tė madhe tė mjeteve tė buxhetit nė xhepat e tyre dhe nė momentin qė duhet tė pėrgjigjen pėr kėtė veprim para organeve tė drejtėsisė, ata shpėtimin e shohin pėrmes ombrellės sė patriotizmit maqedonas.

“Sa mė shumė tė zgjasė kriza, aq mė shumė do tė thellohet hendeku i ndasive mes dy etniteteve mė tė mėdha nė Maqedoni dhe ajo qė ėshtė mė e rrezikshmja, ndasitė qė krijohen brenda etnitetit maqedonas”. “ Kjo do tė zgjasė derisa tė fillojė tė funksionojė drejtėsia nė institucionet e vendit, tė arrijė ta bėjė punėn e saj pa pengesa Prokuroria Speciale publike, dhe gjykatat me atė qė tė gjithė ata tė cilėt kanė kryer vepra kriminale, tė pėrgjigjen para drejtėsisė. Deri atė atėherė do tė zgjatė kjo krizė e ndasive mes ‘tradhtarėve’ qė kanė shitur gjoja se interesat e shtetit dhe atyre qė pėr ēdo ditė protestojnė nė mbrojtje tė shtetit maqedonas”, konsideron Acevski.

Zvarritja e krizės politike edhe mė shumė, do tė ēojė nė fragmentarizmin e shoqėrisė nė Maqedoni, duke kėrcėnuar dhe stabilitetin e vendit, theksojnė njohėsit e ēėshtjeve politike.

Sipas tyre, thirrjet kundėr tė drejtave ndaj njė etnikumi siē ėshtė rasti konkret kundėr realizmit tė sė drejtės sė pėrdorimit tė gjuhės shqipe nga ana e qytetarėve maqedonas, ka pėr qėllim fshehjen e akteve kriminale dhe frikėn pėr t’u pėrballur me drejtėsinė struktura tė caktuara udhėheqėse tė qeverisjes VMRO DPMNE dhe BDI (Bashkimit Demokratik pėr Integrim) gjatė dekadės sė fundit.

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.