Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Maqedonia fsheh thesarin mė tė ēmuar nė tokė, NASA kėrkon ta fshehė !
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/3/24 12:13:17 (1799 Lexime)Alshar ėshtė njė minierė nė malin Kozhuv qė pėr herė tė parė ėshtė zbuluar minerali lorandit. Emri i sotėm i minierės ėshtė shkurtesa e shkronjave tė para tė emrave tė personave qė kanė drejtuar me tė nė gjysmėn e parė tė shekullit XX: Alatini, njė familje franceze bankiere dhe Sharto, inxhinier i minierave.


Nė vitin 1986, pushtet i atėhershėm jugosllav e ka nisur projektin “Loreks” ku janė pėrfshirė dhjetė institucione shkencore nga Sllovenia, Kroacia dhe Maqedonia. Pas shpėrbėrjes sė SFRJ tė gjitha aktivitetet rreth minierės janė ndėrprerė.

Alshar ėshtė e vetmja minierė qė ka talium nė tėrė botėn. Taliumi ėshtė njė metal i fort dhe toksik. Ėshtė pėrdorur edhe nė industrinė elektronike edhe pėr pėrpunimin e xhamave. Njashtu ėshtė pėrdorur edhe si helm pėr minj dhe insekticide. Lorandit ose sulfati arsenik i taliumit (TlAsS2) ėshtė mineral dhe pėr herė tė parė ėshtė gjetur nė Alshar. Ėshtė kryqėzuar sipas shkencėtarit hungarez Lorand. Lorandi ėshtė njė mineral i rrallė i cili vlerėsohet se mund qė tė mundėsonte energji falas.

/tetovasot


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.