Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Bota : Evropa mbushet me mish tė kalbur nga Brazili !
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/3/22 7:41:35 (554 Lexime)Autoritetet braziliane kanė pezulluar 33 zyrtarė tė qeverisė pas investigimit tė zbuluar se disa nga prodhuesit mė tė mėdhenj tė mishit nė vend kanė shitur prej vitesh mish viēi dhe pulash tė kalbur.

Tre impiante pėrpunimi tė mishit janė mbyllur ndėrsa 21 tė tjera janė nėn shqyrtim. Shumė prej kėtij mishi qė prodhohej nga kompanitė eksportohej nė Evropė dhe nė vendet e tjera tė botės. Brazili ėshtė njė nga eksportuesit mė tė mėdhenj tė mishit tė kuq. Ministri i Bujqėsisė, Blairo Maggi pritet tė takojė ambasadorėt e jashtėm tė hėnėn pėr tė risiguruar ata me qėllim qė tė parandalohen sanksionet kundėr eksportit tė mishit brazilian.


Operacioni u ndėrmor nė orėt e hershme tė sė premtes nė 6 shtete tė Brazilit pas njė hetimi dyvjeēar Policia federale ushtroi kontrolle nė 194 zona dhe nė kėtė operacion u angazhuan 1000 oficerė. Sipas hetimeve disa nga menaxherėt e kėtyre kompanive kanė korruptuar inspektorėt dhe politikanėt pėr tė siguruar certifikimin e qeverisė pėr produktet e tyre.

Mė shumė se 30 kompani akuzohen pėr mungesė higjiene, mes tyre ėshtė dhe “JBS”, njė prej eksportuesve mė tė mėdha nė botė tė mishit tė viēit dhe “BRF”, prodhuesja mė e madhe nė botė pėr produktet me pulė. Policia federale e Brazilit thotė se ka prova pėr tė paktėn 40 raste.

“Ata pėrdornin acid dhe kimikate tė tjera pėr tė maskuar produktet e tyre. Nė disa raste produktet qė ata pėrdornin ishin kancerogjene” deklaroi policia shkruan “BBC”.

Nė raste tė tjera ata pėrdornin patate, ujė apo dhe karton pėrzier me mishin e pulės me qėllim qė tė rrisnin pėrfitimet. “JBS” pėrmes njė deklarata tha se kishte zbatuar tė gjitha standardet e cilėsisė por dhe rregullat sanitare, shkruan BBC.

Ajo konfirmoi operacionin e kontrollit por tha se asnjėri prej drejtuesve kryesore tė ekzekutivit nuk ishte objekt hetimi “BRF” deklaroi se po bashkėpunonte nė hetim dhe mohoi tė kishte shkelur rregullat.

Prokurorėt deklaruan se njė pjesė e parave ryshfet i ishte dhėnė dy partive tė koalicionit qeverisės,Partisė Progresit dhe partisė sė Presidentit brazilian Michel Temer, PMDB. “JBS” ka tė ardhura neto prej 55 miliardė dollarė ndėrsa eksporton nė 150 shtete.

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.