Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Sekretet e njerėzve qė nuk sėmuren asnjėherė!
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/3/20 6:07:16 (1189 Lexime)Me siguri njihni njė person qė arrin tė jetė gjithmonė i shėndetshėm, edhe kur njerėzit pėrreth tij janė me kollė, rrufė apo ndihen tė stresuar

Nėse keni menduar ndonjėherė ēfarė bėjnė kėta njerėz pėr tė qenė nė formė gjatė gjithė kohės, ėshtė koha tė mėsoni disa nga sekretet e tyre, transmeton Bordo.al.


Flini mjaftueshėm – Ekspertėt e gjumit bien dakord se fjetja mjaftueshėm ėshtė ēelėsi pėr njė sistem imunitar tė fortė. Njė studim ka treguar se njerėzit qė flenė vetėm 5-6 orė gjatė natės kanė 30% mė shumė gjasa t’i zėrė gripi kur ekspozohen ndaj njė virusi, krahasuar me njerėzit qė flenė mė shumė se 7 orė.

Konsumoni ushqime tė pasura me vitaminėn C – Edhe pse tė dhėnat shkencore qė vėrtetojnė se vitamina C pėrmirėson imunitetin janė tė pakta, Sam Jernigan betohet pėr tė: “Sa herė qė ndjejė se diēka nuk po shkon mirė, marrė 2000 njėsi tė vitaminės C deri nė katėr herė nė ditė”.“Nė 15 vjet, nuk jam prekur asnjėherė nga gripi”, tregon ai.

Shmangni stresin – Ėshtė vėrtetuar shkencėrisht se stresi dobėson sistemin imunitar. Prandaj duhet ta shmangni stresin nė njė mėnyrė tė shėndetshme.

Jeni tė pastėr – I laj duart gjatė gjithė kohės dhe i hap dyert dhe prek butonat e ashensorit me njė pecetė tė pastėr sa herė kam mundėsi”, tregon Dan Collins, i cili punon si zėdhėnės i medias tek njė spital nė Baltimore. “Dhe, sa herė ulem tek tavolina, i pastroj duart menjėherė me njė pecetė tė lagur”.

Collins tregon gjithashtu se e mban frymėn pėr 15 sekonda nėse dikush ėshtė duke u teshtitur dhe merr zink nė momentin e parė qė vėren se po e zė gripi.

Bėni stėrvitje rregullisht – Stėrvitja rregullisht forcon sistemin imunitar dhe ju rrezikun mė pak nga infeksionet e rrugėve tė frymėmarrjes.“Unė dhe bashkėshorti im bėjmė stėrvitje tė paktėn tre herė nė javė dhe kemi bashkėpunuar me njė trajnues personal pėr shumė vite”, tregon Julie Michener.“Mendoj qė kjo ėshtė arsyeja pėrse nuk sėmurem, edhe kur tė gjithė nė zyrėn time janė tė sėmurė”.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.