Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Pjepri dhe anėt e tij pozitive pėr shėndetin!
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/3/16 8:16:22 (524 Lexime)Pjepri me tulin e tij plot nuanca verore ėshtė shumė i shijshėm dhe i rekomanduar , shkruan Shneta.net, transmeton Portalb.mk.

Frutin mund ta shijoni tė plotė, ta pėrzieni me fruta ose perime ose tė shtrydhni lėngun dhe tė pėrfitoni njė sasi tė jashtėzakonshme vitaminash dhe mineralesh.


Lėngu i pjeprit ėshtė i pasur me kalium, njė mineral qė luan njė rol thelbėsor pėr sistemin nervor dhe u jep nervave forcė pėr tė pėrcjellė sinjalet e nevojshme qė mbajnė nė formė trurin. Pėr mė tepėr, kaliumi jep njė kontribut fantastik pėr indet dhe kockat, lufton spazmat e muskujve dhe ul tensionin e gjakut. Nga njė filxhan e gjysėm me copėza pjepri mund tė nxirrni njė gotė tė plotė me lėng pjepri nga i cili do tė merrni 709 miligram kalium ose 15 pėrqind tė dozės sė rekomanduar ditore.

Lėngu i freskėt i pjeprit pėrmban vitaminė C, e cila kontribuon pėr njė sistem nervor funksional dhe tė shėndetshėm nėpėrmjet mbėshtetjes qė i jep norepinefrinės njė agjent kimik nė tru qė ėshtė thelbėsor pėr trupin nė luftėn kundėr stresit. Pėr mė tepėr vitamina C ndihmon pėr mbajtjen e njė lėkurė tė shėndetshme dhe forcimin e kockave, ligamentėve dhe enėve tė gjakut. Konsumimi i lėngut tė freskėt tė pjeprit ofron 97.4 miligramė tė vitaminės C duke kontribuar ndjeshėm pėr marrjen e dozės sė rekomanduar ditore tė saj qė ėshtė 75 miligram pėr femrat dhe 90 miligram pėr meshkujt Lėngu i pjeprit pėrmban edhe njė sasi tė madhe beta karoten, njė pararendės i vitaminės A. Beta karoteni u jep frutave nuancat karakterstike tė tyre sė bashku me vlera ushqimore.

Lexo edhe: Si tė veproni kur iu ėshtė djegur lėkura nga rrezet e diellit?
Qelizat e transformojnė beta karotenin nė njė formė aktive tė vitaminės A e cila punon fort pėr t’i kthyer lėkurės shkėlqimin e munguar, mbėshtet sistemin imunitar dhe forcon mbarėvajtjen e qelizave. Nė njė filxhan me lėng pjepri gjenden 8,979 njėsi tė vitaminės A, njė sasi e dyfishtė e dozės sė rekomanduar ditore tė kėsaj vitamine qė ėshtė 3000 njėsi pėr meshkujt dhe 2333 pėr femrat. Kombinimi i lėngut tė pjeprit me lėngun e karrotės ose tė kungullit krijon pije fantastike plot me vitaminė A qė bėn ēudira.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.