Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Zgjedhjet nuk e zgjidhin krizėn nė Maqedoni
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/3/9 12:47:14 (669 Lexime)Kriza politike nė Maqedoni nuk mund tė zgjidhet me zgjedhje tė reja parlamentare, siē insiston VMRO DPMNE-ja, por vetėm duke respektuar shumicėn e re parlamentare e dalė nga zgjedhjet e 11 dhjetorit tė vitit tė kaluar, thonė njohės tė ēėshtjeve politike, raporton REL.

VMRO DPMNE e Gruevskit ka ripėrsėritur kėrkesėn pėr zgjedhje tė reja nė tė cilat sipas saj “qytetarėt duhet tė deklarohen nėse janė ose jo pėr platformėn e partive shqiptare tė cilėn e ka pranuar LSDM-ja”.


Partia Social-Demokrate thotė se ‘zgjidhja e krizės qėndron nė dhėnien e mandatit liderit tė saj Zoran Zaev i cili ka siguruar shumicėn parlamentare pėr formimin e qeverisė’.

Mitko Gaxhovski ligjėrues i shkencave politike, thotė se ėshtė i pakuptimtė insistimi i VMRO DPMNE-sė qė tė shkohet sėrish nė zgjedhje pėrderisa zgjedhjet e 11 dhjetorit tė vitit tė kaluar u pranuan nga tė gjitha partitė politike tė cilat u pėrfshin nė to.

Ai thotė se “duke imponuar nevojėn e zgjedhjeve, VMRO DPMNE dėshiron ta faktorizojė veten si faktor i rėndėsishėm politik pa tė cilin nuk mund tė ndėrmerret asnjė hap qė ēon kah zgjidhja e krizės politike”.

“VMRO DPMNE dėshiron tė pėrfitojė kohė dhe njėkohėsisht tė imponohet si faktor nė zgjidhjen e situatės andaj insistojnė nė organizimin e zgjedhjeve edhe pse e dinė se zgjedhjet nuk paraqesin zgjidhje pėr situatėn. Veēanėrisht pas retorikės sė fundit tė zyrtarėve tė kėsaj partie kundėr avancimit tė tė drejtave tė shqiptarėve, asnjė parti shqiptare nuk do tė mund tė marr guximin pėr tė bashkėpunuar me VMRO DPMNE-nė”, thotė Gaxhovski.

Sipas tij, me rėndėsi tė veēantė ėshtė ajo se partitė politike shqiptare nuk i pėrgjigjen gjuhės nacionaliste tė shprehur nga zyrtarėt e lartė tė VMRO DPMNE-sė “kėshtu qė partia e drejtuar nga ish kryeministri Nikolla Gruevski mbetet gjithnjė e mė e izoluar me politikat e saj destruktive”.

Ndėrkohė, Arsim Sinani, drejtues i Institutit pėr Studime Evropiane, konsideron se Maqedonia ka humbur shumė me politikanė qė kanė imponuar problemet ndėretnike duke e mbajtur vendin larg procesit tė integrimit nė strukturat euroatlantike pėr tė fshehur aktivitetet kriminale.

“Nuk mendoj se zgjedhjet janė ēėshtja qė do t’i zgjidh problemet nė Maqedoni. Maqedonisė si shtet ajo qė i duhet, pėr momentin, ėshtė njė qeveri e re properėndimore, me program tė qartė reformues qė do ta rikthejė vendin nė rrugėn e integrimeve euroatlantike. Zgjedhjet nė njė situatė tė kėtillė vetėm do ta komplikonin situatėn dhe pėrmes zgjedhjeve, ish kryeministri Gruevski dhe disa zyrtarė tė lartė tė partisė sė tij, nuk do t’i pėrgjigjen drejtėsisė pėr veprat kriminale pėr tė cilat tanimė ka ngritur padi dhe zhvillon hetime Prokuroria Speciale Publike”, tha Sinani.

Diplomatėt e vendeve perėndimore kanė intensifikuar thirrjet qė presidenti Ivanov tė ndajė mandatin pėr formimin e qeverisė sė re tė Maqedonisė, me kėtė dhe konsolidimin e institucioneve pėr t’i hapur rrugė procesit tė reformave si kusht pėr anėtarėsimin e vendit nė strukturat euroatlantike.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.