Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Mogherini me porosi tė fuqishme pėr politikanėt: Mos luani me zjarr
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/3/7 1:31:40 (487 Lexime)“Politikanėt tė mos luajn me zjarr sa i pėrket konfrontimeve ndėretnike, jam e shqetėsuar pėr stuatėn nė shkup por shoh potencial pėr zgjidhjen e krizės, siē ėshtė seanca parlamentare dhe zgjedhja e zgjedhja e kryetarit tė Kuvendit”. Kėto janė fjalėt e pėrfaqėsueses sė lartė tė BE-sė, Federica Mogherini, gjatė diskutimeve tė sotme tė Kėshillit pėr punė tė jashtme tė BE-sė pėr Maqedoninė.


“Nuk do tė jap detaje se ēfarė tha ndonjė ministėr nė mbledhjen e sotme, por mund tė them se nė pėrgjithėsi tė gjithė ministrat fuqishėm i kanė mbėshtetur tė gjitha porositė qė unė i dhash nė Shkup. Nė fakt unė atė e shpreha edhe nė takimin me Presidentin dhe liderėt e partive, jo vetėm nė emėr tė BE-sė por edhe nė emėr tė Sekretarit tė pėrgjithshėm tė NATO-s. Sa jam e shqetėsuar? Jam. Por po pėrpiqem tė mėsohem qė tė kaloj shqetėsimet e mia dhe tė shoh potencial pėr zgjidhje tė krizės politike dhe institucionale, sepse ajo me tė cilėn ballafaqohet Shkupi ėshtė krizė politike dhe institucionale e cila kam frikėn tė mos shndėrrohet nė krizė ndėretnike”, deklaroi Mogherini pas diskutimeve pėr Maqedoninė nė Kėshillin e BE-sė pėr punė tė jashtme.

Ajo u dėrgoi njė porosi kryesore politikanėve nė Shkup.

“Mos luani me zjarr dhe me konforntime ndėretnike. Ka instrumente pėr zgjidhje, siē ėshtė guximi i Presidentit, kapaciteti i Parlamentit tė vazhdojė me zgjedhjen e kryeparlamentarit, dhe tė zhbllokohet situata pėr krizėn institucionale dhe politike tė menaxhohet me instrumentet qė Shkupi i posedon, pa ndėrhyrje. Normalisht miqtė mund tė kujdesen pėr gjendjen dhe tė ardhmen e partnerėve. Besoj se ka mundėsi pėr tė dalė nga kriza institucionale. Ka resurse pėr kėtė nė Shkup, ku edhe kisha diskutim tė sinqertė dhe konstruktiv pėr kėtė me tė gjithė liderėt e partive parlamentare dhe me Presidentin. Shpresoj se guximi do tė mbisundojė”, tha Mogherini.

Shefat e diplomacive tė BE-sė, nė Kėshillin e sotėm tė Unionit nuk sollėn ndonjė pėrfundim sa i pėrket diskutimit pėr Ballkanin Perėndimor dhe vendet e rajonit, ndėrsa atė qė e pėrcolli Mogherini ėshtė mesazh i BE0sė dėrguar rajonit.

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.