Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Kurrė mos hidhni lėvoret e limonit...Ja Pse !
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/2/6 2:27:50 (1645 Lexime)Lėvoret e limonit mė sė shpeshti i pėrdorim pėr pėrgatitje tė ėmbėlsirave. Megjithatė, ajo qė rrallė kush e di ėshtė qė pikėrisht lėvoret e limonit mund tė shėrbejnė si ilaē i dobishėm.
Ėshtė e njohur qė nga koha e lashtė qė limoni ėshtė i pasur me vitaminėn C, por edhe me nutriene tė tjera tė dobishme pėr shėndetin tonė, transmeton Telegrafi.


Mbron nga shumė sėmundje dhe si superushqim ėshtė njėri ndėr artikujt mė tė dobishėm tė cilėt na i ka “dhuruar” natyra.

Pėrmban bioflavonoide, pektine, thartirė folike, vitamina C, A, B1, B6, kalium, kalcium, magnez, fosfor, mangan, por ndikon shumė mirė nė punėn e mėlēisė, zorrėve, lukthit, sistemit tė imunitetit, sistemit nervor dhe atij kardiovaskular.

Shumica e kanė tė njohur rėndėsinė e konsumimit tė limonit, ndėrkaq hulumtimi i cili ka treguar qė pirja e pėrditshme e ujit me limon nė lukth tė thatė bėn mrekulli pėr shėndetin, i ka bindur shumicėn qė pikėrisht nė kėtė mėnyrė tė fillojnė ditėn.

Mirėpo, lėvoren e limonit mė sė shpeshti e pėrdorim pėr pėrgatitje tė ėmbėlsirave.

Megjithatė, ajo qė rrallėkush e di ėshtė qė pikėrisht lėvorja e limonit mund tė shėrbejė si ilaē i dobishėm. Pėrmban sasi tė ulėt sheqeri, mirėpo ėshtė e pasur me minerale alkaline, andaj nė organizmin tonė ka veprim alkal.

Lėvorja e limonit ndikon si antiseptik, ndėrkaq nė mjekėsinė alternative pėrdoret pėr ulje tė temperaturės. Vaji esencial tė cilin e pėrmban lėvorja e limonit ndihmon qė tė qetėsohen enėt e gjakut, nervat dhe zvogėlon dhembjen.

Pėr kėtė qėllim mund ta pėrgatisni nė dy mėnyra.

Qėroni dy limonė dhe kujdesuni qė nga limoni tė mos hiqni pjesėn e trashė tė lėvores e cila do tė pėrfshijė edhe shtresėn e bardhė nėn lėkurė.

Kujdesuni tė hiqni vetėm shtresėn sipėrfaqėsore tė lėvores. Qiteni drejtpėrdrejt nė vendin ku keni dhembje, forcojeni me kompresė apo me fashė dhe mbajeni dy orė. Pėrsėriteni veprimin dy herė nė ditė.

Mėnyra tjetėr e pėrdorimit tė lėvores sė limonit me qėllim tė shėrimit ėshtė ajo qė lėvoret e 3 limonėve t’i qitni nė njė kavanoz dhe qitni sipėr vaj ulliri ekstra tė virgjėr dhe mbylleni kavanozin. Lėreni kėshtu dy javė.

Kėshtu me vajin e pėrftuar lyeni vendin e djegur apo vendin ku ju dhemb dhe mbėshtilleni me fashė.

Lėreni tėrė natėn dhe dhembja do tė zhduket. Ruajeni nė vend tė errėt.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.