Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Vitaminat, si ndikon mungesa e tyre nė organizėm?
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/2/3 3:27:57 (459 Lexime)Mungesa ose sasia e pamjaftueshme e vitaminave dhe mineraleve nė ushqim mund tė kuptohet me shenjat qė lė nė tėrė trupin. Kuptoni se ēfarė pėrpiqet t’u thotė trupi juaj pėr vitaminat dhe mineralet qė i mungojnė.

Buzėt e ēara

Mungesa: vitamina B2, sasia e rekomanduar ditore ėshtė 1,3 mg pėr meshkujt dhe 1,1 mg pėr femrat. Ēarjet dhe plagėt rreth buzėve mund tė tregojnė pėr mungesėn e vitaminės B2, nutrientit tė domosdoshėm pėr prodhimin dhe rritjen e qelizave.

Kjo vitaminė ėshtė e nevojshme edhe pėr shndėrrimin e ushqimit nė energji, ndėrsa lodhja dhe migrena po ashtu mund tė tregojnė pėr mungesėn e saj.

Njė gotė qumėsht nė ditė do ta eliminonte kėtė mungesė.

Shqisa e dobėt e shijes

Mungesa: zinku, sasia e rekomanduar ditore ėshtė 5.5 deri 9,.5 mg pėr meshkuj dhe 4 deri 7 mg pėr femrat. Shenjat e tjera tė mungesės sė zinkut mund tė jenė infeksionet e shpeshta dhe shėrimi mė i ngadalshėm i plagėve, meqenėse ky mineral ka rol vital nė funksionimin e sistemit tė imunitetit dhe ripėrtėritjen e qelizave. Zgjidhja ėshtė mishi i kuq. Mishi i viēit apo i qengjit ėshtė burimi mė i mirė i zinkut. Njė deri nė dy porcione nė javė duhen tė jenė tė mjaftueshme. Zink ka edhe nė arrat indiane, kikirik dhe drithėrat e papėrpunuara.

Problemet me stomakun

Mungesa: vitamina A, sasia e rekomanduar ditore ėshtė 0,7 mg pėr meshkujt dhe 0,6 mg pėr femrat. Shenja mė e shpeshtė e mungesės sė vitaminės A ėshtė mosrezistenca nė infeksionet mė tė dobėta, pasi qė kjo vitaminė ėshtė e nevojshme pėr prodhimin e sipėrfaqeve mbrojtėse tė cilat parandalojnė bakteret tė hyjnė nė sistemin respirator dhe nė zorrė. Njė karotė nė ditė ose shujta e kohėpaskohshme me mėlēi duhet tė jenė tė mjaftueshme. Femrat shtatzėnė nuk do duhej tė hanė mėlēi, pasi qė teprimi me vitaminė A mund t’i bėjė dėm fetusit.

Vitamins + Minerals

Nervozizmi

Mungesa: hekuri, sasia e rekomanduar ditore ėshtė 8.7 mg pėr meshkujt dhe 14.8 mg pėr femrat. Lėkura e zbehtė, marramendja dhe thonjtė e rrumbullakuar janė shenjat mė tė shpeshta tė mungesės sė hekurit, derisa nervozizmi (sė bashku me lodhjen dhe koncentrimin e keq) ėshtė simptomat mė e shpeshtė e hershme. Hekuri ėshtė pėrbėrėsi kyē i rruazave tė kuqe tė gjakut dhe u mundėson tė mbledhin oksigjenin dhe ta pėrhapin nė organizėm.

Mishi i kuq, frutat arrore dhe perimet janė burime tė mira tė hekurit. Shtesat e ushqimit duhet tė pėrdoren vetėm nė raste tė rėnda tė mungesės sė hekurit.

Nyjat e ėnjtura

Mungesa: kaliumi, sasia e rekomanduar ditore ėshtė 3.5 mg.

Kaliumi ndihmon rregullimin e ujit nė organizėm, ndėrsa mungesa e tij, nė veēanti nėse kombinohet me tepėr shumė kripė dietale mund tė ēojė deri te shtypja e lartė e gjakut.

Rreth pesė porcione nė ditė me pemė dhe perime janė tė mjaftueshme tė siguroheni nga mungesa e kaliumit, pėrcjell koha.net. Bananet nė veēanti janė tė pasura me kėtė mineral.

Dhimbja nė gjithė organizmin

Mungesa: vitamina D, sasia e rekomanduar ditore ėshtė 5 mcg. Eshtrat e dobėta janė shenjė e mungesės sė rėndė dhe afatgjate tė vitaminės D, derisa dhimbja nė tėrė trupin, tė ndierit tė dobėt dhe lodhja janė shenjė e mungesės sė lehtė. Dhimbjet e shpeshta nė shputa, ije, shpinė dhe gjunjė flasin pėr mungesėn e vitaminės D. E rėndėsishme ėshtė edhe pėr mbrojtjen e sistemit tė imunitetit dhe mbron edhe nga kanceri.

Peshku i pasur me vaj, si salmoni dhe sardelet, janė burim i mirė i vitaminės D. Po ashtu 20 minuta ekspozim nė diell janė tė mjaftueshme pėr organizmin pėr tė siguruar sasinė e nevojshme ditore tė kėsaj vitamine.

/portalbFaqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.