Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : A ju ze shpesh rryma tek duarėt ja pse !
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/1/31 1:53:55 (1749 Lexime)Kur prekim njė person, ndonjėherė na ndodh qė tė marrim njė goditje. Ka njerėz qė janė mė tė ndjeshėm se tė tjerėt ndaj kėtij fenomeni. Si mund ta eliminojmė energjinė elektrike statike nga trupi ynė?


Pėrse disa njerėz japin goditje?

Mund tė ndodhė tė trupi i njeriut manifeston shkarkime elektrike statike qė janė rezultat i njė ndryshimi tė mundshėm ekzistues mes njė ngarkese pozitive me atė negative. Elektriciteti statik nuk ėshtė i dukshėm, por bėn pjesė nė jetėn tonė dhe ekzistojnė metoda pėr tė shmangur kėtė prirje tė bezdisshme. Sė pari nė muajt ku moti ėshtė i ftohtė dhe i thatė, mund tė ndodhėt qė shkarkimet elektrostatike tė jenė mė tė shpeshta, por mund ta rregullojmė kėtė lloj problemi.

Fillimisht tė ndalojmė tek trupi ynė

Disa njerėz janė me elektrostatikė se tė tjerėt. Nga ēfarė varet kjo gjė? Pėr shembull, njė lėkurė e thatė apo nga lloji i rrobave qė veshim. Pėr kėtė, gjatė ditės ėshtė e nevojshme qė tė hidratojmė lėkurėn pėr tė krijuar njė lloj barriere qė ndalon trupin tė karikohet me elektricitet statik.

Edhe djersa, ushqimi, aciditeti i pehashit, mund tė kontribuojnė nė grumbullimin e energjisė, qė nė kėtė rast ėshtė rezultat i intoksikimit tė qelizave dhe indeve. Kėtė mund ta rregullojmė duke konsumuar fruta dhe perime, e tė reduktojmė konsumin e produkteve tė qumėshtit dhe tė praktikojmė aktivitet fizik e joga.

Armiku numėr njė janė rrobat, veēanėrisht ato tė bėra prej najloni dhe poliestėr. Ju mund tė shmangni blerjen e rrobave me tė tillė material. Pėr sa i pėrket kėpucėve, ėshtė gjithmonė mirė qė tė jenė nga poshtė me gomė. Njė ndihmė e vlefshme ėshtė edhe larja e rrobave tuaja me sodė buke, njė kundėr i forte gjenerimit tė energjisė elektrike. Ėshtė mirė qė kur t’i hiqni rrobat nga lavatriēja, t’i shkundni ato pėr tė shkarkuar energjinė.

Si ta lėvizim elektricitetin statik

Thamė se elektriciteti statik i do ambientet e lagėsht. Nė shtėpi mund tė pėrdorim metodat pėr tė rritur lagėshtinė. Grimcat e ajrit kontribuojnė pėr tė shkarkuar ngarkesėn. Njė ndihmė e vlefshme janė edhe bimėt apo uji i aromatizuar nga agrumet.

Edhe tapetet apo moketet mund tė jenė tė ngarkuar me elektricitet statik. Pėr kėtė ekzistojnė spray tė posaēėm nė dyqan, por ne kėshillojmė gjithmonė qė tė spruconi pak ujė dhe zbutės mbi tapet. Nėse pa gjitha kėtyre kėshillave ende vazhdoni qė tė shqetėsoheni nga elektricitetit, mund tė vendosni tek rrobat tuaja njė spilė apo njė gjilpėrė paramandė. Metali ndihmon nė shpėrndarjen e ngarkesės. Gjithashtu mund tė mbani nė xhep njė monedhe metali dhe kėshtu do tė shpėtoni nga elektriciteti qė ju prodhoni trupi.

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.