Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Grubi: Parimi fituesi me fituesin duhet tė rrespektohet!
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/1/26 2:40:28 (645 Lexime)Artan Grubi

Nė periudhėn e mosrespektimit tė vullnetit tė shqiptarėve dhe uzurpimit tė institucioneve 2006-2008 punoja pėr NATOnė.

Nė atė cilėsi, kisha mundėsinė qė tė marrė pjesė nė disa nga takimet qė i paraprin marrėveshjes sė majit 2007, ndėrsa procesin e dialogut politik e lehtėsuan BE dhe SHBA nė takime tė shumta tė pėrbashkėta.


Kriza qė pėrfundoi me marrėveshjen e majit ndodhi si pasojė e injorimit tė fituesit shqiptar nė zgjedhjet e vitit 2006.

Shqiptarėt kėrkuan qė tė respektohet vota e tyre, fituesi shqiptar i zgjedhjeve dhe ato vet ta pėrcaktojnė pėrfaqėsuesin nė qeveri, e jo maqedonasit. Edhe komuniteti ndėrkombėtar ishte i po tė njejtit mendim.

Parimi fitues me fitues, si e drejtė zakonore tashmė dhe si elementi i vetėm qė e pėrcakton kėtė shtet si binacional, shtet tė dy shumicave, institucionet e sė cilit ndėrtohen nga pėrfaqesuesit legjitim tė dy komuniteteve, shqiptar dhe maqedonas, ishte kryefjala dhe arsyeja e marrėveshjes sė majit, e cila nė fund edhe u firmos.

Duke gjurmuar nė dokumentet e mia gjeta kėto versione, me dorėshkrime tė mia si dhe tė disa pėrfaqėsuesve tė komunitetit ndėrkombėtar, mbi idetė qė propozoheshin pėr tu pėrfshirė nė marrėveshjen e 29 majit 2007.

Kjo marrėveshje u zbatua rrjedhimisht pas zgjedhjeve parlamentare tė vitit 2008, 2011 dhe 2014.

Pa marrė parasysh kontekstin e zgjedhjeve tė 11 dhjetorit, unė e kam tė vėshtirė ta kuptoj dhe arsyetoj histerinė euforike tė disa mediave duke u rreshtuar haptazi partiakisht dhe duke u pėrpjekur qė t’ia imponojnė vendimin politikbėrėsit dhe njėkohėsisht t’ia formėsojnė opinionin qytetarit.

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.