Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kėrēova : A ka nevojė Kėrēova pėr kryetar konsensual, si ai i vitit 2013 !
Postuar nga redaksia Kyqur 2017/1/24 12:49:47 (2951 Lexime)A ka nevojė Kėrēova pėr kryetar konsensual, si ai i vitit 2013, midis BDI-sė dhe VMRO-sė, apo kryetar konsensual midis subjekteve shqiptare
Komuna e Kėrēovės sot pėr Kryetarė Komune ka z. Fatmir Dehari, kuadėr i BDI-sė, pėr tė cilin mendohet se nė vitin 2013 u zgjodh me mbėshtetjen e qytetarėve shqiptarė, si dhe me mbėshtetjen e fuqishme qė ju dha nga mėrgata shqiptare e Kėrēovės. Por nė qarqet e ndryshme ekziston edhe mendimi se Kryetari i Komunės sė Kėrēovės ėshtė zgjedhur si kandidat konsensual i subjekteve politike qė formonin qeverinė e atėhershme, pėrkatėsisht BDI-VMRO.


(Kjo pohuar edhe nga vetė ministri i asaj kohe, z. Abdylaqim Ademi, gjatė njė tubimi tė BDI-sė nė Kėrēovė). Si rezultat i kėtij konsensualiteti ėshtė dashur qė kandidati pėr kryetar tė Komunės sė Kėrēovės tė jetė nga radhėt e BDI-sė, ndėrsa kryesuesi i Kėshillit tė Komunės tė jetė nga radhėt e VMRO-sė. Por kjo llogari u prish nga votuesit shqiptarė, meqė Lista pėr kėshilltarė shqiptarė mori mė tepėr vota se sa priste BDI-ja.
Pėrmendet ky rast, qė t'ju paraprijė edhe zgjedhjeve tė ardhshme vendore, qė do tė mbahen gjatė vitit 2017. Tė mos lejohet qė konsensualiteti tė krijohet mes partnerėve tė ardhshėm qeverisės (shqiptaro-maqedonas), por njė konsensualitet i tillė tė kėrkohet midis subjekteve (politike, intelektuale, joqeveritare, shoqatave tė mėrgimtarėve, mėrgatės nė pėrgjithėsi etj.) shqiptare. Ky do tė ishte interesi i pėrbashkėt i tė gjithė shqiptarėve qė edhe nė periudhėn e ardhshme Komuna e Kėrēovės tė drejtohet nga kandidat shqiptar, si dhe shumica e kėshilltarėve komunal tė jenė tė pėrkatėsisė shqiptare.
Sot qytetarėt e Kėrēovės, pėrpos qė e shohin si teje tė rėndėsishme qė Komuna e Kėrēovės edhe pėr mandatin e ardhshėm tė udhėhiqet nga kuadėr shqiptar, ata janė skajshmėrisht tė interesuar qė nė kėtė detyrė tė vij njė kandidat i cili do tė ishte si propozim i pėrbashkėt i tė gjitha subjekteve politike, i mbėshtetur edhe nga qarqet intelektuale, si dhe me pėlqimin dhe mbėshtetjen e mėrgatės shqiptare. Meqė kjo e metė vėrehet te kryetari aktual i komunės. Gjithsecili qė nuk i pėrket partisė sė njėjtė qė i pėrket edhe vetė kryetari i komunės e ka vėshtirė pėr tė pasur qasje deri te organet e komunės, ose pėr tė thėnė mė mirė, e ka tė vėshtirė tė kryej ndonjė punė nė institucionet komunale.
Periudha katėrvjeēare e cila po pėrmbyllet nėn drejtimin e kryetarit shqiptar tė komunės nuk shėnon asnjė tė arritur, apo pėrmirėsim tė gjendjes sė qytetarėve dhe tė shoqėrisė, nė asnjė sferė, qoftė ajo e arsimit, shėndetėsisė, kulturės, ekologjisė, apo pika mė e dhimbshme e punėsimit.
Edhe gjatė kėtyre katėr viteve nė arsim nuk u pėrmirėsua gjendje nė asnjėrėn prej shkollave fillore ose tė mesme. Ajo qė e karakterizon kėtė periudhė, tė udhėhequr nga kryetari i komunės shqiptar, ėshtė politizimi i skajshėm i arsimit. Ēdo punėsim apo largim nga vendi i punės, ėshtė dashur tė bėhet me pėlqimin e tij personal. Ēdonjėri qė ka dashur tė punėsohet nė njėrėn prej shkollave, domosdoshmėrish ėshtė dashur tė jetė nga radhėt e BDI-sė, i pranueshėm dhe i pėrshtatshėm pėr kryetarin e komunės, pėrndryshe s'mund tė pranohej. Suksesi menaxhues i kryetarit tė komunės vėrehet edhe nė njė drejtim tjetėr, se ai vetėm pėr vitin 2016, dy shkollave fillore tė qytetit dhe njėrės shkollė tė mesme iu ka shkurtuar buxhet prej 140 000 euro. Kėto mjete tė shkurtuara nuk rezultojnė askund se janė pėrdorur pėr tė larė borxhet e kėtyre shkollave, borxhet e kėtyre shkollave janė edhe mė tej shumė tė mėdha.
Nė sferėn e kulturės, nė Kėrēovė ėshtė organizuar "Java kulturore e Kėrēovės" prej sė cilės pėrfitime kanė pasur vetėm njė grup i caktuar individėsh tė cilėt janė tė afėrt me kryetarin e komunės, si dhe kanė avancuar dhe favorizuar fėmijė tė caktuar. Pėr kėtė qėllim nga komuna janė ndarė mjete tė majme dhe qė kanė shkuar vetėm te disa individė, apo te disa shoqata - individė.
Gjatė kėsaj periudhe, kur tė gjithė mendonin se Komuna e Kėrēovės u mor nga shqiptarėt, do tė krijoheshin mundėsi mė tė mira pėr tė investuar mėrgimtarėt shqiptar, asnjė investim nuk ndodhi. Investimet e tilla do tė hapnin edhe vende tė reja tė punės, por kjo nėn shantazhin e bėrė nga kuadrot e BDi-sė, qofshin nė nivel lokal apo qendror, pamundėsuan investimet e kurbetqarve tanė.
Gjatė kėsaj periudhe, nė Kėrēovė disa funksionarė tė BDi-sė arritėn qė tė blini prona publike me nga 1 euro dhe ato t'i shisnim shumėfishė mė shtrenjtė, pėrsėri shqiptarėve. Kjo ėshtė meritė e asaj qė komunėn e drejtojnė shqiptarė.
Nė Kėrēovė, funksionojnė vetėm disa ndėrmarrje tė cilat i pėrfitojnė tė gjitha tenderėt dhe qė kuptohet janė tė afėrta me biznes-klanin e instaluar nė komunė.
E arritura mė e madhe qė i pėrshkruhet kėsaj komune dhe udhėheqėsisė sė saj (kryetarit tė komunės) ėshtė asfaltimi i disa rrugėve. Qytetarėt dhe mėrgimtarėt harrojnė se meremetimi dhe asfaltimi i rrugėve bėhet nga taksat dhe buxheti i komunės qė ėshtė pėr kėtė qėllim. Por edhe nėse marrim tė shohim vlerėn e harxhuar pėr njė metėr katror tė shtruar me asfalt, apo me pllaka, do tė shohim vlerėn jashtėzakonisht tė lartė pėr tė, si dhe mos tė harrojmė se nė tė shumtėn e rasteve ēdo bashkėsi vendore ka participuar me mjete vetanake. A ėshtė kjo e arritur qė duhet vlerėsuar, apo mundėsi pėr pėrfitim tė tė njėjtit klan biznesor, qė tani ėshtė mirė i njohur pėr qytetarėt kėrēovarė.
Duke pasur parasysh kėto fenomene qė kanė ndodhur nė Komunėn e Kėrēovės gjatė kėsaj periudhe, mendojmė qė komunės pėr periudhėn e ardhshme i nevojite njė strukturė e re e udhėheqjes. I nevojitet njė kryetar i ri i komunės i cili pėrpara interesit personal e klanor do tė vendoste interesin e qytetarit dhe mirėqenin e tij, do tė hapte vende tė reja tė punės, do tė krijonte mundėsi investimi, do tė krijonte kushte mė tė mira nė shkollat fillore dhe tė mesme, dhe do tė largonte politikėn nga institucionet shkollore dhe kulturore. Andaj, mendojmė qė nė periudhėn e ardhshme duhet qė tė gjithė subjektet politike, apo jo politike, intelektuale e shoqėrore tė vihen nė lėvizje pėr tė gjetur njeriun mė kompetent dhe adekuat qė do tė merrte barrėn pėr tė drejtuar Komunėn e Kėrēovės. Pėr t'i dhėnė njė frymė tė re zhvillimore dhe pėr tė parandaluar ikjen dhe boshatisjen e komunės nga tė rinjtė.
Mendojmė qė kjo pėrgjegjėsi, pėr tė pasur njė qasje tė drejtė dhe barra nėse Komuna e Kėrēovės do tė drejtohet edhe nė tė ardhmen nga shqiptarėt i bie subjektit tė BDI-sė, meqė banorėt e kėsaj ana ia dhanė mbėshtetjen nė 2013-n, dhe ajo tani duhet tė rezonojė nė mėnyrė tė arsyeshme dhe jo tė propozojė kandidat nga militantėt e saj partiak. Meqė kjo do tė thoshte se ajo ka vendosur qė ta humbasė Kėrēovėn me qasjen e saj pėrēmuese ndaj subjekteve tė tjera politike dhe injorimin e intelektualėve tė pavarur. Nėse do tė propozonte kandidatin e njėjtė do tė fyente rėndė kėrēovarėt, meqė do tė llogaritej se nuk paska njeri tjetėr tė aftė dhe tė ndershėm pėr tė kryer kėtė detyrė, kjo do tė pėrēmonte ēdo intelektual apo intelektuale tė Kėrēovės. Kjo do tė shtynte qė edhe subjektet e tjera tė propozojnė e tė nxjerrin kandidatė tė tyre, apo intelektualė tė pavarur tė merrnin pėrsipėr pėr tė kandiduar. Tė gjithė e dimė qė Kėrēova mund tė fitohet vetėm nėse garohet me kandidat tė vetėm, por qasja jo serioze nga partia qė ka pasur mbėshtetje mė tė madhe te qytetarėt e Kėrēovės nė zgjedhjet e kaluara, mund tė bėjė qė ēdokush tjetėr tė garoj, por rezultati i kėsaj gare dhe pėrgjegjėsia do t'i faturohet vetėm BDI-sė.
Kėrēovė, 24 janar 2017 Lėvizja BESA - Kėrēovė.

Dėrguar nė redaksin e kercova.net


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.