Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Hulumtim: Ja sa muslimanė ka nė Maqedoni !
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/12/30 16:22:42 (721 Lexime)Mbi gjysma e popullsisė nė Maqedoni apo 52,4 pėr qind pėr vete vlerėson se ėshtė religjioze, 30,6 pėr qind se deri diku ėshtė religjioze, ndėrsa 16,5 pėr qind kanė deklaruar se janė pak ose aspak religjioz, me ēka vendi konsiderohet si shtet kryesisht religjioz, ndėrsa ka tė bėjė edhe pėr tė krishterėt edhe pėr pjesėtarėt e religjionit islam.


Kėtė e theksojnė rezultatet e hulumtimit “Perceptimi i qytetarėve pėr religjionin dhe rolin e tij nė shoqėritė multikulturore” i zbatuar nė fund tė nėntorit nga Instituti pėr hulumtime politike nga Shkupi (IHPSH) bashkė me ueb portalin religija.mk dhe fondacionin “Konrad Adenauer” nė ekzemplarė reprezentativ prej 1.111 tė anketuar mbi 18 vjeē.

Gjithsej 75 pėrqind e popullatės nė Maqedoni i takon religjionit ortodoks, 21,6 pėr qind atij mysliman, ndėrsa katolikė gjegjėsisht pjesėtarė tė religjioneve tė tjera janė 0,4 gjegjėsisht 0,5 pėr qind, ndėrsa 2,4 pėr qind e popullatės pėr vete konsiderohen ateistė.

Megjithatė, autorėt theksojnė se ka dallim midis pėrkatėsisė dhe praktikimit tė njė religjioni tė caktuar, duke e pasur parasysh se e para mė shumė ėshtė perceptuar si traditė dhe trashėgimi, ndėrsa e dyta ėshtė pėrzgjedhje personale tė cilėt vetvetiu vendosin nėse do ta praktikojnė religjionin ose jo.

Nė pyetjen “nėse besoni nė Zot siē ėshtė pėrshkruar nė librat e shenjtė siē janė Kurani dhe Bibla”, “nėse nuk ekziston, por beson fuqi e mbinatyrshme” ose nėse “nuk ekziston Zoti dhe as fuqi e mbinatyrshme” nė anketė 96,7 pėr qind e myslimanėve tė anketuar kanė deklaruar se besojnė nė Zot, 3,3 pėr qind nė fuqi tė mbinatyrshme ndėrsa tek tė krishterėt ortodoksė 63,2 pėr qind kanė deklaruar se besojnė nė Zot, 21,9 nė fuqi tė mbinatyrshme ndėrsa 4,6 nuk besojnė as nė Zot dhe as nė fuqi tė mbinatyrshme.

Gjithsej 80,8 pėr qind e myslimanėve janė pėrgjigjur se e kanė lexuar librin e shenjtė Kuranin ndėrsa 44,8 pėr qind e tė krishterėve kanė pohuar se e kanė lexuar Biblėn.

Nė pyetjen “nėse pėr ju mė i rėndėsishėm ėshtė religjioni ose pėrkatėsia etnike tek myslimanėt 32,5 pėr qind kanė deklaruar se religjioni ndėrsa 38,3 pėr qind pėrkatėsia etnik ndėrsa 44,4 pėr qind te tė krishterėt kanė deklaruar se religjioni ėshtė mė i rėndėsishėm ndėrsa 16 pėr qind pėrkatėsia etnike.

Nga myslimanėt e anketuar 52,5 pėr qind kanė thėnė se besojnė nė Bashkėsinė Fetare Islame ndėrsa tek krishterėt 68,6 pėr qind kanė thėnė se besojnė nė Kishėn Ortodokse tė Maqedonisė – Ipeshkvinė e Ohrit.

Nė pyetjen “nėse do tė dėgjonin nėse liderėt fetarė bėjnė thirrje pėr paqe dhe qetėsimin e tensioneve nėse ekziston ndonjė konflikt ndėrfetar”, pėrgjigje afirmative kanė dhėnė 65 pėr qind e besimtarėve myslimanė ndėrsa 67,4 pėr qind e besimtarėve tė krishterė, me ēka, sipas autorėve tė hulumtimit, konfirmohet roli i rėndėsishėm i prijėsve fetarė nė ndėrtimin e bashkėjetesės ndėrreligjioze.

Hulumtimi ėshtė zbatuar pėrmes telefonit me zbatimin e standardeve metodologjike, ndėrsa gabimi i margjinalizuar ėshtė +/- 2,9 pėr qind. Qėllimi i studimit ėshtė tė fitohet pasqyrė e pėrgjithshme pėr ndikimin e religjionit nė shoqėrinė e Maqedonisė dhe tė detektohen mundėsitė potenciale dhe sfidat prej kėtij ndikimi.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.