Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Ju fishkėllojnė veshėt? Ja ēka tregon kjo pėr shėndetin tuaj
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/12/25 2:43:08 (3174 Lexime)Dukuria e njohur si “tinitusi”, ėshtė shumė normale nė SHBA, ku gati 50 milionė njerėz e pėrjetojnė. Pėr shumicėn prej tyre ėshtė thjeshtė bezdi dhe asgjė mė shumė por nėse kjo ndodh vazhdimisht mund tė shkaktohet nė problem pėr gjumin, pėrqendrimin dhe proceset e tjera ditore.Shpesh zhurmat nė vesh janė shkaktar i pagjumėsisė dhe i stresit, sipas mjekėsisė, transmeton Zėri.

Edhe pse tringėllima shpesh ėshtė e lidhur me humbjen e dėgjimit, ajo nuk e shkakton dhe as nuk e nxitė humbjen e dėgjimit.Megjithatė, ekzistojnė disa shkaktarė qė e nxisin tringėllimėn tė ndodhė, nė njėrėn ose tjetrėn trajtė tė saj.

Ekspozimi i gjatė ndaj zhurmave me intensitet tė lartė ėshtė njėri dhe mund tė themi shkaktari kryesor i tringėllimave nė vesh. Pėrveē zhurmave nė vesh, mund tė shkaktojė edhe humbje tė pėrhershme tė dėgjimit.Njė shumėllojshmėri e kushteve dhe sėmundjeve tė tjera mund tė ēojė tek tringėllima nė vesh, duke pėrfshirė:

Bllokime tė veshit pėr shkak tė dyllit apo ndonjė infeksion i veshit

Mund tė jetė edhe ndonjė sėmundje e nervit, e tillė si tumor.

Aspirina, disa lloje tė antibiotikėve, anti-inflamatorėt, qetėsuesit, ilaēet kundėr depresionit si dhe medikamentet kininė.

Procesi i natyrshėm i plakjes sė njeriut.

Sėmundja Meniere, e cila ndikon nė pjesėn e brendshme tė veshit ose sėmundja Otosclerosis, qė dėmton eshtrat e veshit tė mesėm.

Kushte tė tjera mjekėsore si tensioni i lartė, sėmundjet kardiovaskulare, probleme tė qarkullimit tė Probleme shėndetėsore tė qafės apo nofullės.

Lėndime tė kokės apo tė qafės.

Tringėllima nė vesh vjen edhe nga alkooli, duhani apo droga tė tjera por mjekėt kanė treguar se edhe lodhja e stresi ndikojnė mjaft shumė.

Pėr shkak tė lidhjes me disa sėmundje tė rrezikshme, ekspertėt thonė se duhet tė kėshilloheni patjetėr me mjekun tuaj nėse keni zhurma tė tilla nė vesh.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.