Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Bota : Kėto janė misteret qė tronditėn botėn !
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/12/23 3:30:00 (886 Lexime)PUBLIKIMI I SEKRETEVE TĖ TILLA, PĖRVEĒ QĖ SHKAKTON BUJĖ TĖ MADHE NĖ PUBLIKUN E GJERĖ, NA BĖN TĖ MENDOJMĖ SE SA SHUMĖ GJĖRA NDODHIN, PA E KUPTUAR ASKUSHKalorėsit e Tempullit dhe Vatikani

Nė tetor tė vitit 2007, Vatikani kishte publikuar dokumente sekrete nė lidhje me gjykimin e Kalorėsve tė Tempullit, pėrfshirė kėtu edhe pergamenėn qė tregonte qė Papa Klementi i Pestė kishte shfajėsuar urdhrin mesjetar tė shfajėsimit tė herezisė. Mirėpo, Vatikani i kishte ndryshuar dokumentet pas vitit 1307, kur Mbreti Filipi i Katėrt i Francės kishte arrestuar dhe torturuar liderėt e Tempullit, nėn akuzat pėr herezi dhe amoralitet. Sipas ueb-faqes sė arkivit tė Vatikanit, pergamena tregon qė ai fillimisht i kishte falur pėr herezi, ndonėse i kishte ndėshkuar pėr amoralitet, mirėpo pas presionit tė mbretit e kishte ndryshuar vendimin.

Churchill-i dhe planet pėr ekzekutimin e Hitler-it

Sir Winston Churchill, kryeministėr i Britanisė sė Madhe nė kohė lufte, kishte planifikuar ekzekutimin e Adolf Hitler-it nė karrige elektrike, nė rast se ky i fundit do tė binte i gjallė nė duart e Aleatėve. Dokumentet e publikuara tregojnė qė Churchill-i i kishte kundėrshtuar planet e Aleatėve dhe kėrkonte ekzekutim tė menjėhershėm tė figurave kryesore tė nazistėve, pėrfshirė kėtu edhe Hitler-in, tė cilin e konsideronte ‘nxitės tė sė keqes’ dhe ‘gangster’ dhe kishte ndjerė kėnaqėsi kur e kishte parė liderin indian pėr pavarėsim, Mahatma Gandhi, teksa vuante nga uria, gjatė grevės sė vitit 1943.

Masakra nė Vietnam

Masakra e Maj-Lajt-it kishte shėnuar vrasjen e 504 qytetarėve tė paarmatosur tė Republikės sė Vietnamit. Shumica prej tyre kishin qenė civilė, me shumicėn prej tyre gra e fėmijė. Masakra ishte kryer nga Forcat e Ushtrisė sė SHBA-sė mė 16 mars tė vitit 1968. Para se tė vriteshin disa nga viktimat ishin dhunuar dhe torturuar.

Gjashtė muaj mė vonė, Tom Glen, njė ushtar 21-vjeēar i ushtrisė amerikane i kishte shkruar gjeneralit Creighton Abrams si dhe komandantit tė pėrgjithshėm tė forcave amerikane nė Vietnam, ku akuzonte Divizionin Amerikan pėr brutalitet kundėr civilėve vietnamezė. Letra ishte detajuar dhe kishte qenė nė pėrputhje me ankesat e ushtarėve tė tjerė.

Operacioni ‘Northwoods’

Sipas dokumenteve qė pėr njė kohė tė gjatė ishin mbajtur tė fshehta, Krerėt e Shtabit kishin hartuar dhe miratuar planet pėr atė qė konsiderohet tė jetė njėri prej planeve mė tė korruptuara, qė janė krijuar ndonjėherė nga qeveria e SHBA-sė – njė sulm i rremė terrorist ndaj qytetarėve. I koduar nėn emrin operacioni ‘Northwoods’, ky operacion kishte pėrfshirė vrasjen e njerėzve tė pafajshėm nė rrugė, nė mėnyrė qė anijet qė bartnin refugjatė kubanė tė mund tė fundoseshin nė det tė hapur.

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.