Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : 5 vite burg kush e shet votė nė Maqedoni !
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/12/10 9:40:19 (1458 Lexime)Shitja e votave nė kėto zgjedhje mund t’ju kushtojė shtrenjtė, tashmė jo vetėm atyre qė ofrojnė para ose favore tė tjera, por edhe vetė qytetareve qė do tė pranojnė tė shesin votėn e tyre.

Ndryshimet e reja nė Kodin Penal parashikojnė denim me sė paku 5 vite burg e me shume per ate qe do ta shes votėn e tij. I njejti denim vlen edhe per ate qė do ta blejė votėn e qytetarit.


Dėnimi prej tė paktėn 5 viteve burg parashikohet jo vetėm nė rastet kur merren parate, por edhe nė ato raste kur premtohet ose dakordohet shitja e votes dhe ende pa marrė shpėrblimin e fituar. Nė Neni 162 tė Kodit Penal thuhet se: “Ai qe personit me tė drejtė vote i ofron, jep ose premton shpėrblim ose interes tjetėr, me qėllim qė ta pėrfitojė qė mos ta kryejė ose si ta kryejė tė drejtėn e zgjedhjes, do tė dėnohet me burg prej sė paku viteve.

Me dėnimin e nenit 1 do tė dėnohet edhe personi me tė drejtė vote i cili do tė kėrkqjė per vete shpėrblim ose interes tjetėr, ose do te pranojė dhuratė ose interes tjetėr, per ta kryer, mos ta kryejė ose si ta kryejė tė drejtėn e zgjedhjes». Kodi Penal parashikon dėnime me burg edhe per shkeljen e privatėsisė sė votimit qė nė shumė cikle tė kaluara zgjedhore ėshtė pėrfolur si njė formė tjetėr e presionit dhe shitjes se votes. Me keq do tė kalojnė personat zyrtarė tė cilėt do tė dėnohen nga 5 vite burg e me lartė vetėm nėse tentojnė tė pyesin dhe mėsojnė se per kend ka votuar nje qytetarė. Nė ndėrkohė, nė Nenin 163 thuhet se: “Ai qė gjatė zgjedhjeve ose ate votimit do ta shkel privatėsinė, do tė dėnohet me sė paku tre vite burg.

Nėse veprėn e paragrafit 1 e kryen ndonjė anėtarė i organit zgjedhorė ose person tjetėr zyrtarė gj ate kryerjes sė detyrės zyrtare lidhur me zgjedhjet ose votimin, do tė dėnohet me tė paktėn pesė vite burg”.
Ndryshimet e reja ne Kodin Penal parashikojnė dėnime rigoroze edhe per personat tė cilėt do tė pengojnė procesin zgjedhor nė tė gjitha fazat, ditėn e votimit, shpalljen e rezultateve, dėmtimin e materialit zgjedhor dhe vepra tė tjera. Dėnimi minimal per pjesėn dėrmuese tė kėtyre veprave fillon nga 3 gjegjėsisht 5 vite burg duke u rritur varėsisht nga natyra e veprės dhe dėmet e shkaktuara.

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.