Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Bota : Kujt ia ka frikėn mė sė shumti Putini
Postuar nga redaksia Kyqur 2015/12/10 17:04:19 (559 Lexime)


Prej rėnies sė Bashkimit Sovjetik, Rusia gjatė tėrė kėtyre viteve nuk ka ofruar asnjė alternativė ndaj elitave sunduese tė saj.

As Jelcinin e tani as Putinin askush nuk e sfidon seriozisht, me pėrjashtim tė disa rebelėve tė rastėsishėm qė dalin herė pas herė nga kalaja e pushtetit rus, Kremlin.

Edhe lideri aktual i pathyeshėm rus, Vladimir Putin nuk kishte arsye tė frikėsohet pėr shkak tė opozitės sė dobėt.


As Boris nemcov, Mikhail Kasyanov e as Anatoly Ēubajs e askush tjetėr nuk ka arritur t’i afrohet aspak liderit aktual rus.

Sidoqoftė, tash duket se siē transmeton Indeksonline ka filluar tė dal nė horizont tė skenės politike ruse personi pėr tė cilin edhe nė Rusi thuhet se ka mundėsi qė tė “bėj diēka” apo mė sakt zgjedhjet presidenciale tė vitit 2018 t’i bėj tė paparashikueshme.

Ky pasardhės i mundshėm i Putinit quhet, Navalni – Aleksey Navalni, transmeton Indeksonline.

Putini jo zyrtarisht thuhet sa ka hedhur posht dorėzat, edhepse kohė mė parė tha se ndryshim tė pushtetit pėrmes zgjedhje nuk do tė ketė, duke e mėrzitur edhe tej Rusinė e trazuar.

“Ai ėshtė drita nė fund tė tunelit”, thotė pėr Navalnin, Stanislav Belkovski. Njė nga politkologėt mė tė njohur rus dhe autor i njė prej librave pėr Putinin.

Navlani ėshtė person qė i pėrshtatet politikės ruse, tė definuar nė periudhėn transitore tė Rusisė post-sovjetike.

Ai ėshtė njė person ideal dhe karizamtik dhe i fuqishėm, qė i pėrshtatet nė pėrgjithėsi shoqėrisė ruse.

I ka 39 vjet, “biond dhe me dukje ariane”, qė nėnkupton se ėshtė e sigurt se ėshtė rus dhe i gjakut tė pastėr.

Ėshtė i arsimuar, avokat me profesion, i shkolluar nė Yale dhe vjen prej njė familje tė mirė. Baba i tij, Anatoly ka qenė oficer nė ushtrinė ruse, qė siē transmeton Indeksonlinekjo ėshtė diēka qė e bėn edhe mė tė pranueshėm edhe nga pjesa patriotike ruso madhe.

Ėshtė shumė ambicioz dhe simpatik, por edhe mjaftueshėm cinik duke u sjellur si shumė mashkullor, diēka qė i pėrgjigjet votuesve rusė: baba i dy fėmijėve dhe nuk ėshtė tėrėsisht pa vese. Ai ka dėshirė tė pi, tė mallkojė dhe tė zihet, transmeton Indeksonline.

Ai mishėron titullin e filmit tė tij tė preferuar, “The Good, The Bad and The Ugly!” (I miri, i keqi dhe i shėmtuari)

Sa i pėrket qėndrimeve politike, ai ėshtė i orientuar nga perėndimi, ndonėse ėshtė mjaftueshėm rus qė tė mos e meritoj epitetin “shėrbyes i perėndimit”.

P.sh. ai hapur thotė se Krimeja, gadishulli ukrainas i aneksuar nga pushteti i Putinit gjatė verės ėshtė ruse, ndėrsa hapur i bėn thirrje Shtėpisė sė Bardhė qė tė forcojė sanksionet kundėr zyrtarėve tė Kremlinit qė janė tė afėrt me presidentin aktual rus.

Aleksey Navalny momentalisht ėshtė nė arrest shtėpiak, me radar tė lidhur pėr kėmbe.

Nė kushte tė tilla ai mundohet ta luftojė gjykatat e Putinit qė e sulmojnė rregullisht.
Ai akuzohet pėr manipulime dhe vjedhje nė industrinė e drurit, “Kirovles” ku ka punuar si avokat, ndonėse ishte liruar pak para zgjedhjeve pėr kryetar tė Moskės, pozitė pėr tė cilen kishte garuar.

Vendimi pėr lirimin e tij Putin e kishte marrė pėr shkak se e kishte pranuar kėrkesėn e kandidatit tė tij tė preferuar pėr kryetar tė Moskės, Sergej Sobjanin i cili ka dėshiruar qė tė fitoj pa e pasur kundėrkandidatin nė burg, transmeton Indeksonline.

Navalni kishte dal i dyti duke fituar 27 % tė votave shumė mė shumė se sa kandidatėt e rregullt opozitar nė Rusi.

Tani Navalni dhe vėllai i tij, Oleg pėrballen me proces gjyqėsor disa vjeēar me akuzėn se kanė manipuluar punėsimet nė degėn moskovite tė kompanisė sė njohur franceze tė kozmetikės, “Yves Rocher”.

Kėtu tani varet nė tėrėsi edhe e ardhmja politike e Navalnit, a do arrij ta sfidojė Kremlinin seriozisht apo do shkatėrrohet si Mikhail Khordovkovski, dikur kundėrshtar serioz i Putinit.

Navalni ėshtė pak a shumė apokaliptik pasi pengesa kryesore pėr ndryshim nuk ėshtė Putini, por fakti qė qytetari i rėndomt rus nuk beson se Rusia ka tė ardhme. /Indeksonline/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.