Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Ushqimet qė ju bėjnė tė keni mė shumė uri !
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/10/24 4:37:57 (387 Lexime)Tė vdesėsh urie nuk ėshtė njė mėnyrė e zgjuar pėr tė rėnė nė peshė. Kurdoherė qė jeni tė uritur, gjėja mė e mirė qė mund tė bėni ėshtė tė hani, gjithmonė nėse ėshtė uri ajo qė ndieni dhe jo thjesht mėrzitje. Disa ushqime tė caktuara kanė tendencėn t’ju lėnė mė tė uritur se mė parė, prandaj duhet tė shmangen nga personat qė po pėrpiqen tė dobėsohen, shkruan shendeti.com.al.

Buka e bardhė

E zhveshur nga ēdo vlerė ushqyese e drithėrave pėrbėrės , si pėr shembull gruri, mielli i bardhė i pėrdorur pėr tė bėrė bukė rrit shumė sasinė e sheqernave nė gjak. Sipas njė studimi tė bėrė kohėt e fundit, rezulton se personat qė konsumojnė bukė tė bardhė ēdo ditė kanė 40% mė shumė mundėsi qė tė bėhen mbipeshė se sa personat qė nuk e konsumojnė.


Pijet e gatshme tė frutave

Personat qė pėrpiqen tė jenė nė formė pėrpiqen qė tė pijnė sa mė shumė lėngje frutash me mendimin se kjo do i bėn mė tė shėndetshėm. Ky mendim ėshtė i gabuar. Fillimisht lėngjet nuk i pėrmbajnė mė fibrat qė gjenden nė tulin e frutave ose nė lėkurėn e tyre , tė cilat janė edhe pjesa mė e shėndetshme e tyre. Sė dyti, lėngjet e frutave janė tė ngopura me sheqerna, gjė qė rrit nivelin e sheqerit nė gjak si dhe lė pas njė ndjesi urie.

Ushqime tė shpejta tė kripura

Ēdo ushqim i shpejtė dhe i kripur, si kikirikėt, patetinat ose ēibukėt, ėshtė i pėrbėrė nga karbohidrate tė cilat pėrthithen lehtėsisht nga trupi dhe rrisin shumė nivelin e sheqerit nė gjak. Pėr mė tepėr, truri e lidh kėtė prurje tė menjėhershme tė energjisė me ėmbėlsirat – prandaj dhe pasi konsumojmė kėto ushqime tė kripura, trupi kėrkon diēka tė ėmbėl.

Alkooli

Nuk ėshtė sekret se alkooli pengon logjikėn edhe pėr gjėra mė tė thjeshta, prandaj, pasi keni konsumuar alkool, ka njė mundėsi mė tė madhe qė tė konsumoni ēdo lloj ushqimi pa menduar pėr sasinė e kalorive qė jeni duke marrė. Gjithashtu, sipas ekspertėve, alkooli rrit me 30 % prodhimin e leptinės, hormoni i cili e bėn trupin tė ndihet i ngopur dhe fillon procesin e depozitimit tė yndyrave.

Ēdo ushqim me ėmbėltues artificial

Pėrdorimi i ushqimeve me ėmbėltues artificial mendohet se mban trupin nė formė, duke qenė se ato kanė shumė pak kalori. Kjo ėshtė e gabuar. Kėto lloj ushqimesh e bėjnė trurin tė mendojė se ėshtė duke pritur shumė sheqerna dhe kjo ēon nė njė dėshirė tė parezistueshme pėr tė ngrėnė diēka tė ėmbėl.

Camēakėz-i

Nuk ėshtė ide e mirė tė pėrtypėsh ēamēakėz pėr tė hequr mendjen nga uria. Lėvizja e gojės gjatė pėrtypjes e bėn trurin tė mendoj se diēka ėshtė duke u ngrėnė. Efekti ėshtė mė i madh nėse pėrdorni ēamēakėz me ėmbėltues natyral. Kjo gjė do t’ju ēoj tė hani diēka pas njė kohe fare tė shkurtėr.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.