Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Bota : Menopauza, fillimi i ri nė jetėn e gruas !
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/10/19 1:10:00 (689 Lexime)Menopauza ėshtė fundi i pėrhershėm i ciklit menstrual. Nuk ėshtė njė sėmundje, por njė fazė kalimtare qė ka njė farė impakti nė shėndetin e njė gruaje. Edhe pse ajo mund tė sjellė pėrmbysje tė shėndetit, duke shkaktuar valė tė nxehta, djersitje natėn, si dhe simptoma tė tjera, ėshtė njė fillim i ri nė jetėn e njė gruaje dhe njė mundėsi e artė pėr tė filluar mbrojtjen kundėr sėmundjeve shumė tė mėdha shėndetėsore, si sėmundjet e zemrės dhe osteoporozėn, shkruan shendeti.al.


Shkaku i menopauzės ėshtė mosha. Ėshtė fundi i viteve tė mundshme pėr tė lindur fėmijė tek njė femėr. Ekzistojnė disa rrugė kirurgjikale dhe trajtime mjekėsore qė mund tė nxisin menopauzėn. Kėto pėrfshijnė heqjen e vezoreve , kimioterapinė si dhe terapinė e rrezatimit tė legenit. Heqja e mitrės pa hequr mė parė vezoret nuk ēon nė menopauzė, por qė gjithsesi ēon nė zhdukjen e ciklit menstrual.

Kur fillon menopauza?

Mesatarisht femrat e kalojnė menopauzėn nė moshėn 51 vjeē, por ajo nė disa raste mund tė fillojė mė vonė ose mė shpejtė. Pak femra e fillojnė menopauzėn nė moshėn 40 vjeē dhe njė pėrqindje shumė e vogėl pas tė 60-ve. Femrat qė pinė duhan kanė tendencėn tė fillojnė menopauzėn disa vite mė parė sesa ato qė nuk e konsumojnė. Momentalisht nuk ka asnjė mėnyrė tė pėrcaktuar qė mund tė parashikojė menopauzėn. Vetėm pasi njė femėr ka humbur ciklin e saj pėr 12 muaj pa asnjė shkak tjetėr tė dukshėm, mund tė konfirmohet menopauza.

Shenjat e menopauzės

Teksa menopauza afrohet, cikli i gruas fillon dhe pėson ndryshime. Kėto ndryshime variojnė nga njė femėr tek njė tjetėr. Cikli menstrualmund tė shkurtohet ose zgjatet, tė rėndėsohet ose tė jetė mė e pakėt, me mė pak kohė ose mė shumė midis periodave. Ndryshime tė tilla janė normale, megjithatė rekomandohet kontrolli tek mjeku nė momentin kur periodat vijnė shumė afėr nė kohė, nėse keni gjakrrjedhje tė shumtė, ose nėse cikli zgjat mė shumė se sa njė javė.

Nėse simptomat e menopauzės fillojnė tė jenė njė problem, flisni me doktorin. Mjeku mund t’ju ndihmojė me terapinė hormonale tė menopauzės, ose t’ju japė kura tė tjera, si dozė e lehtė me kokrra kundėr shtatzėnisė, antidepresantė, ilaēe tė tensionit e shumė tė tjera. Mjeku mund t’ju ndihmojė edhe me dietėn, ushtrimet, gjumin si dhe kontrollin e stresit.

Kurat alternative

Jeni tė interesuar tė pėrdorni trajtime alternative ose plotėsuese pėr simptomat e menopauzės? Sipas Institutit Kombėtar tė Shėndetit, akoma nuk janė kryer studime tė hollėsishme dhe tė suksesshme mbi kėtė ēėshtje. Kėrkuesit mendojnė se akoma nuk mund tė nxirren pėrfundime pėr efektshmėrinė e kurave tradicionale. Mund tė flisni me mjekun tuaj dhe tregojini pėr ndonjė kurė qė jeni duke pėrdorur, kėshtu ai do tė pėrcaktojė dėmet dhe efektin qė ka mbi ju.

Rreziqet shėndetėsore tė menopauzės

Me menopauzėn vijnė edhe mundėsi mė tė mėdha pėr t’u prekur nga sėmundjet e zemrės ( gjė e cila ėshtė dhe shkaktari numėr njė i vdekjeve tė grave nė SHBA) si dhe osteoporozė, hollimi i kockave. Humbja e estrogjenit mendohet se luan njė rol tė rėndėsishėm pėr sėmundjet e zemrės pas menopauzės. Nuk rekomandohet tė pėrdoret trajtimi me hormone pėr menopauzėn nėse doni tė shmangni sėmundjet e zemrės. Nėse jeni duke u afruar nė moshėn e menopauzės, duhet tė filloni seriozisht tė merrni masa pėr njė shėndet sa mė tė mirė.

Menopauza dhe si tė qėndrosh i shėndetshėm

Tė jetosh njė jetė tė shėndetshme ėshtė e rėndėsishme gjatė jetės sė njė gruaje. Nuk ėshtė kurrė vonė pėr ta filluar kėtė nė menopauzė. Kontrolloni rregullisht tensionin, kolesterolin, sheqerin nė gjak si dhe bėni takime tė rregullta, pėr shembull mamografi. Menopauza ėshtė gjithashtu njė kohė shumė e mirė pėr tė rinovuar dietėn tuaj, pėr tė filluar aktivitetet fizike dhe kurset pėr menaxhimin e stresit.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.