Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kėrēova : EKSLUSIVE: Pajtimi i gjaqeve nė Kėrcovė nga Ilaz Kadriu
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/10/17 3:50:00 (4444 Lexime)
Historia e pajtimit tė gjaqeve te fiset arbėrore respektivisht te shqiptarėt ėshtė e vjetėr dhe historike. Me sa dihet gjer mė tani, para luftės sė Skėnderbeut kunder Perandorisė Osmane, ai organizoi njė pajtim historik nė mes fiseve arbėrore me qėllim qė tė bashkojė forcat e tij kundėr njė armiku: Perandorisė Osmane. Kėshtu dhe nė kėtu mėnyrė me trimėrinė dhe artin luftarak te tij, arriti ta mbrojė vendin e tij pėr mė shumė se dy dekada.
Me rastin e revokimit tė autonomisė sė Kosovės mė 1989 ėn, pas demonstratave tė mėdha dhe rėnies sė komunizmit nė pėrgjithėsi dhe bashkė me tė edhe tė Murit tė Berlinit, lindi Lidhja Demokratike e Kosovės me liderin e saj dr. Ibrahim Rugova . Brenda disa muajsh, kjo lėvizje anėtarėsoi gati 1 milion anėtarė, duke llogaritur kėtu edhe simbolin dhe kolosin e pajtimit tė gjaqeve, profesorin Anton Ēetta, mik dhe bashkėpunėtor i ngushtė i Rugovės.


Acarimi i situatės nė Kosovė dhe kėrcėnimi permanent i Millosheviqit kėrkonte pak a shumė kundėrpėrgjigje tė organizuar nė kushte dhe rrethana okupimi.
Gjersa Rugova punonte nė kėtė drejtim, Anton Ēetta dhe Kėshilli i gjaqeve punonte nė drejtim tė pajtimit tė gjaqeve, gje qė u kurorėzua me tubimin e madh nė Verrat e Llukave, ku u mblodhėn mė shumė se 500.000 pjesėmarrės. Pėrfundimisht nga ky aksion i cili zgjati mė shumė se dy vite, u pajtuan mė pak se 3000 gjaqe, ngatėrresa, dhe fjalosje tė rėnda.
Unė, Ilaz Kadriu, profesor nė Prishtinė pėr 20 vite me rradhė, personalisht e njifsha profesorin Ēetta, qoftė nga kontaktet e shpeshta nė shtėpinė e tij nė Prishtinė, ku lektori i gjuhės frėnge Gérard Links dhe gruaja e tij Odette Links, banonin me qira nė shtėpinė e xha Antonit.
Pos kėsaj, profesori Ēetta punonte nė Institutin Albanologjik nė Prishtinė, ku unė isha bashkėpunėtor i jashtėm dhe pėrkthyes i rezymeve nė gjuhėn frėnge pėr Gjurmime Albanologjike- seria filologjike.
Duke e parė nevojėn e shtrirjes sė pajtimit tė gjaqeve nė Kėrēovė tė Maqedonisė, i propozova xha Antonit tė bėjmė njė ekspeditė nė Kėrcovė, gjė me tė cilėn u pajtua edhe ai edhe Kėshilli i pajtimit. Pėr kėtė informova Hamit Mehmetin dhe disa shokė pėr tė marrė pjesė.
Njė tė premte janari tė ftohtė, mbrėmja pėr darkė na zuri nė restaurantin e njohur tė asaj kohe ELITA pėr darkė.
Pasi qė na priti Kėshilli i Pajtimit nė Kėrcovė, podiumi i Elitės u mbush me gjithsej 50 vetė tė cilit duhej tė darkonin bashkė me ne. Unė si organizator i kėtij aktiviteti, nė kuletė kisha 50 dollarė, pasi qė paraprakisht mė kishin larguar nga puna ashtu si 140 000 mė vonė, prandaj nė tė djathtė kisha ulur dr. Beqir Elezin. E pyeta sa para ka me veti. Mė tha 50 marka gjermane. E kuptova se mė duhet njeri i pasur, kombėtar dhe zemėrgjerė.
Doktor, mė duhet Hasan Shabani-ballisti? Edhe ate sa mė shpejt. Vajti njeri dhe e solli te unė. Ne vazhduam tė hamė darkė bashkė tė gjithė. Kur erdhi puna nė fund te pagesa, i thash Hasan shko rregulloje kėtė faturė te Shukriu, pronari i Elitės? As njė as dy,puna u krye dhe askush nuk e morri vesh se ne ishim pa tė holla.
Prej aty nė ora 10:30 tė mbrėmjes filloi aksioni i pajtimit tė gjaqeve nė Kėrēovė. I pari nė listė ishte Xhemail Ademi, tė cilin unė personalisht e njifsha nga njė qendrim imi njėvjeēar nė specializim tė gjuhes angleze nė vitin 1984. Kėtu nė shtėpinė e Xhemės u thye akulli i hasmėrisė nė Kėrcovė. U bė falja e parė, pastaj e dyta, e treta dhe kėshtu me rradhė nė Tuhin, Arangjell, Cervice, Zhubrinė dhe vende tjera. Pajtuam 24 gjaqe prej 28- tėve, falė aksionit tė kolosit dhe simbolit tė pajtimeve Anton Ēettės, shoqėruar nga dr. Murat Bejta, Dr. Mujė Rugova e tj., gjithmonė tė shoqėruar nga unė, Hamiti, Qaniu etj.
Njė natė tė shkurtėr por tė paharrueshme kemi kaluar nė shtėpinė e Mėrsjakėve, te familja Shabani tė arranzhuar poashtu nga ballisti Hasan Shabani, tani i ndjerė.
Pėr kėtė vetetojnė fotografitė e shumta pėrpara shtėpisė se familjes se madhe Shabani tė quajtur Mėrsjakė.
Kėta rreshta shkruhen pėr hir tė vėrtetės ithtar i tė cilės jam edhe unė. Kėta rreshta poashtu shkruhen pėr krenarinė dhe bujarinė shqiptare kėrēovare nė kėtė rast tė pėrfaqėsuar nga ne disa aktivistė tė cėshtjes shqiptare nė pėrgjithėsi.
Ilaz Kadriu, profesor
Chicago
Autori i kėtyre rreshtave ka qenė bashkėpunėtor i ngushtė i Presidentit Rugova dhe themelues i Komunitetit Shqiptaro-Amerikan nė Chicago.
17 Tetor, 2016

KY TEKST ĖSHTĖ SHKRUAR ENKAS PĖR REDAKSIN E KERCOVA.NET NDALOHET KOPJIMI PA MOS U POTENCUAR BURIMI


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.