Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Vlerat ushqyese tė karotės !
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/10/17 1:57:37 (352 Lexime)
Karota zė njė vend tė veēantė nė ushqimin e njerėzve
Pėr shkak tė tipareve tė shumta shėruese, njohės tė mirė tė saj thonė se ajo pėrfaqėson njė “ilaē” tė vėrtetė. Ėshtė e ditur se ndihmon nė mė shumė se 30 sėmundje dhe se ėshtė zgjedhje e duhur si masė pėr ruajtjen e shėndetit.
Ngjyra e saj e portokalltė ėshtė produkt i veprimit tė karotenės, pėrbėrės qė te asnjė perime tjetėr nuk gjendet nė kėtė masė. Karoteni ėshtė i rėndėsishėm sepse nga ai rrjedh vitamina A, pėrgjegjėse pėr shėndetin e lėkurės sidomos asaj tė thatė, thonjve dhe flokėve.Ekspertėt thonė se karota e freskėt ėshtė zgjidhja e duhur pėr njė lėkurė tė shėndetshme, nėse nė menu gjendet tė paktėn pesė herė nė javė.
Karota ėshtė e pasur me vitaminat PP, D, E, H, sidomos me vitaminat B1, B2, B5 dhe B6 dhe pėrmban shumė pak vitaminė C. Ajo ėshtė gjithashtu e pasur me minerale, kalium, kalcium, jod, zink, kobalt, si dhe me pektine dhe vajra eterike, pėr shkak tė tė cilave u rekomandohet veēanėrisht fėmijėve pėr tė nxitur zhvillimin fizik, forcimin e eshtrave dhe pėr tė rritur rezistencėn ndaj infeksioneve te tė rinjtė, tė moshuarit dhe gratė shtatzėna.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.