Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Bota : Dėbohet shqiptari pas 24 vjetėsh qėndrimi nė Zvicėr !
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/10/13 1:10:57 (1095 Lexime)Gjyqtarėt e bėnė tė qartė se kosovari me 24 dėnimet penale dhe administrative e ka shkelur nė mėnyrė tė ndjeshme dhe tė shumėfishtė rendin dhe sigurinė.
Gjykata Federale e Zvicrės e ka vėrtetuar me vendim pėrfundimtar vendimin qė mė parė e kishin marrė instanca tė tjera qė kosovari 42 vjeēar duhet tė lėshojė Zvicrėn. Zyra pėr Migracion e Kantonit tė Schwyz-it ia ka hequr atij nė tetor 2014 lejen e qėndrimit nė Zvicėr, shkruan Neue Luzerner Zeitung.


Por, ai ka bėrė ankesė nė shkallėn mė tė lartė tė gjyqėsisė, nė Gjykatėn Federale, e cila e ka hedhur poshtė atė, duke e cilėsuar si “tė pabazė”, transmeton albinfo.ch.
Gjyqtarėt e bėnė tė qartė se kosovari me 24 dėnimet penale dhe administrative e ka shkelur nė mėnyrė tė ndjeshme dhe tė shumėfishtė rendin dhe sigurinė.
Ai kishte ardhur nė Zvicėr para 24 viteve nė kuadėr tė bashkimit familjar. Nė vitin 1994 ėshtė martuar me gruan me tė cilėn kanė bashkė tre fėmijė. Nė periudhėn 1994-2004 ndaj tij ishin ushtruar 14 dėnime dhe fletarreste, shumica lidhur me delikte tė komunikacionit.
Pėrkundėr faktit se atij i ishte shqiptuar njė vėrejtje nga Zyra pėr Migracion, ai nė vend se t`i ndėrpriste ai filloi tė bėnte delikte mė tė rėnda.
Pas kėsaj i erdhi edhe njė vėrejtje e dytė ndėrsa tri vite mė vonė zyra nė fjalė konstatoi se u teprua dhe ia tėrhoqi atij lejen e qėndrimit nė Zvicėr.
Arsyeja pėr kėtė ishte dėnimi i tij pėr tri vepra penale tė ndryshme, gjegjėsisht pėrfshirja e kosovarit nė delikte me drogė, ngacmime tė rėnda dhe pengim tė punės sė policėve.
Kėsaj i shtohen edhe borxhet prej rreth 83.000 frangash qė i ishin grumbulluar atij deri nė korrik 2014. Mė tutje, familja e tij ka jetuar pjesėrisht nga ndihmat sociale.
Tė gjitha kėto kanė bėrė qė veprimi i Zyrės Kantonale pėr Migracion tė miratohet edhe nga qeveria e kantonit, pastaj nga Gjykata Administrative dhe sė fundi, edhe nga Gjykata Federale.
Nė vendim mė tutje thuhet se dėbimi ėshtė i adekuat dhe i arsyetueshėm, edhe pėrkundėr faktit se familja e tij vazhdon tė jetojė nė Zvicėr dhe ai vetė ka jetuar kėtu pėr 24 vite.
Po ashtu, borxhet e tij tė shumta dėshmojnė se integrimi i tij ekonomik nė Zvicėr ka qenė i pasuksesshėm dhe kėrkimi i ndihmave sociale nga ana e tij do tė mbetej edhe mė tutje gjė e mundur.
Ndėrsa ndarja nga gruaja dhe fėmijėt, ndonėse goditje e rėndė nė jetėn familjare, ėshtė e drejtė pasi qė ai vetė, me vetėdije e ka vėnė nė lojė jetėn e tij familjare.
Fėmijėt e tij janė nė moshėn kur mund tė mbajnė kontakt me babanė e tyre edhe nga largėsia. Ndėrsa ai e njeh mirė Kosovėn dhe atje ka dy motra, pėrfundon arsyetimi i vendimit pėr dėbim.


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.