Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Parashikimet e tmerrshme: Tre katastrofat qė do t’i ndodhin botės
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/10/11 3:59:12 (757 Lexime)


Kėsaj pyetjeje ėshtė munduar qė t’i japė njė pėrgjigje Jane Goodall, antropologe e njohur qė pėr mė se 40 vjet ka studiuar jetėn shoqėrore tė shimpanzeve dhe njėkohėsisht autore e librit “Reason For Hope”.
Vizioni i saj nė pamje tė parė duket mė shumė se utopik, por nė fakt disa ndryshime drastike pėr planetin tonė aktualisht janė nė zhvillim qė tani.

1. Njerėzit do tė lėnė shtėpitė e tyre. Bėhet fjalė pėr njė braktisje tė detyruar tė shtėpive pėr shkak tė ngritjes sė nivelit tė ujit tė oqeanit, por edhe pėr shkak tė ndryshimeve klimatike qė do tė pasohen me zmadhimin e zonave tė shkretuara.
Nė kėtė rast, Goodall parashikon qė tė parėt qė do tė preken janė vendet tė cilat kanė burime ujore tė limituara pėr pirje dhe ujitje. E vėrteta ėshtė se vetėm gjatė vitit tė fundit, 22 milionė njerėz u detyruan tė braktisin vendbanimet e tyre dhe tė emigrojnė pėr shkak tė fatkeqėsive natyrore.
2. Infeksionet do tė jenė mė tė vėshtira pėr t’u kontrolluar. Sipas Goodall, nė vitet 2050 shkenca mjekėsore do tė ketė vėshtirėsi shumė tė mėdha pėr tė kontrolluar infeksionet. Bėhet fjalė pėr rezistencėn e shtuar tė baktereve tė ndryshme ndaj antibiotikėve.
Qė nė vitin 2013, Tom Frieden i Center for Disease Control and Prevention kishte paralajmėruar pėr nevojėn e kalimit nė erėn postantibiotike. Nė Indi, shumė tė porsalindur nuk arrijnė dot tė mbijetojnė pėr shkak tė infeksioneve qė deri mė tani konsideroheshin si tė shėrueshme.
Ndėrkohė qė ky problem ka trokitur edhe nė SHBA, e favorizuar kjo edhe nga pėrdorimi abuziv i antibiotikėve. Vetėm gjatė vitit tė kaluar, nė SHBA kanė vdekur 23 mijė persona tė cilėt ishin diagnostikuar me infeksion.
3. Shpyllėzimet do tė kenė pasoja shkatėrrimtare. Qė nė vitin 2012 njė shkrim nė New York Times kishte folur pėr rrezikun qė i kanosej planetit nga fenomeni i shpyllėzimeve tė pakontrolluara. Llogaritet se mesatarisht humbet njė sipėrfaqe e pyllėzuar e barabartė me sipėrfaqen e Panamasė.
Kjo gjė mendohet se do tė dėmtojė jo vetėm vegjetacioni dhe kafshėt pėr shkak tė prishjes sė habitatit tė tyre, por edhe vetė njeriun, pėr shkak se nga pylli vjen edhe njė pjesė e mirė e lėndėve tė para qė shėrbejnė pėr pėrgatitjen e substancave qė do tė pėrdoren pėr pėrballimin e sėmundjeve vdekjeprurėse.
“Nėna Natyrė ėshtė elastike, por po afrohet me shpejtėsi momenti kur ajo do tė humbasė aftėsinė e vetėrregullimit dhe rigjenerimit”, pėrfundon Janet Goodall.

/tetovasot


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.