Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Hani kungull shtatė ditė, do tė humbni tre kilogramė !
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/10/11 1:48:51 (771 Lexime)Ngjyra e tyre ėshtė kėnaqėsi pėr sytė, shija e tyre ėmbėlsirė pėr qiellzėn, plot vitamina dhe minerale, ndėrkaq ka kalori tė ulėt.
A ka dietė mė tė mirė vjeshte nga ajo me kungull, duke pasur parasysh qė tregu ėshtė pėrplot me kungull tė mrekullueshėm ngjyrė tė verdhemėt dhe tė portokalltė.


Ky regjim dietal zgjat dy javė dhe nė atė periudhė mund tė dobėsoheni gjashtė, madje edhe deri nė tetė kilogramė, transmeton Telegrafi.
Kjo dietė ju mundėson tė humbni nė peshė, por edhe do ta pastroni organizmin e pėrtėrini trupin.
Kungujt janė gjithashtu burim i mirė i fibrave natyrore. Vetėm njė gjysmė filxhan kungull ju jep 5 gramė fibra. Fibrat ndihmojnė nė promovimin e tretjes tė mirė dhe shėndetin gastrointestinal.
Pėrveē kėsaj, pėrmban vitamina tė tjera ushqyese dhe minerale. Kalium, magnez dhe vitaminė B5 janė gjetur tė gjitha nė tulin e kungullit.
Farat e kungullit janė mjaft organike dhe ushqyese pėr trupin. Ato janė njė burim natyror i vitaminės E, hekur, magnez, kalium, zink dhe acide yndyrore esenciale.
Gjatė dietės secila shujtė merret me kohė tė saktė. Nė dietė pėrfshihen zamrat, qė pėrbėhen prej pemėve, ēaj ose kafe pa sheqer, ujė mineral.
Dita e parė:
Kafjalli: Kungull me karota dhe lėng nga limoni, qull nga kungulli me drithėra shtesė, (oriz, elb)
Dreka: Supė me perime dhe kungull (speca, karota, qepė, njė sasi tė vogėl patate, perime me gjethe tė gjelbėr dhe vaj bimor)
Darka: Kungull tė pjekur nė furrė.
Dita e dytė:
Kafjalli: Sallatė nga kungulli, qull
Dreka: Pire kungulli, supė me perime
Darka: Pemė sipas dėshirės.
Dita e tretė:
Kafjalli: Qull nga kungulli, sallatė me perime
Dreka: Supė me perime (pa patate)
Darka: Dy pjesė bukė tė thekur dhe sallatė nga kungulli me ananas.
Dita e katėrt:
Kafjalli: Qull nga kungulli, sallatė me perime
Dreka: Supė me perime dhe spec tė ėmbėl
Darka: Ragu (kungull, perime dhe kėrpudha)
Ditėn e pestė pėrsėriteni menynė e ditės sė parė.
Kjo dietė nuk ka efekte tė dėmshme anėsore, por duhet pasur kujdes personat, qė kanė ndonjė sėmundje tė traktit tretės.

/tetovasot


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.