Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Pse bėhen rrathėt e errėt rreth syve !
Postuar nga redaksia Kyqur 2015/12/10 6:55:55 (541 Lexime)


Shpesh rrathėt e syve nuk janė ndonjė shenjė e lodhjes sė tepėrt apo tė ndonjė sėmundje serioze, mirėpo ato na bėjnė tė ndihemi mė tė moshuar, jo tė shėndetshėm dhe tė lodhur.
Rrathėt e errėta nėn sy i prekin tė dy gjinitė tė cilat shpesh fillojnė nė moshė rinore.
Shkaktarėt
Nėse flini mjaft gjatė dhe pėrsėri keni rrathė tė errėt, kjo nuk ėshtė e pazakontė. Lodhja nuk ėshtė arsyeja kryesore pėr rrathėt e errėt nėn sy. Shpesh ndodhė qė hija e qerpikėve tė na bėj tė theksuar rrathėt nėn sy apo edhe zbrazėsia nėn sy qė formohen gradualisht si pasojė e plakjes.

Njė darkė me shumė krip si dhe njė natė e kaluar duke qarė shkakton rrathė tė errėt apo tė ashtuquajturat ēanta tė zeza. Shkaktari ėshtė osmoza. Uji gjithmonė udhėton prej zonave ku koncentrimi i kripės ėshtė mė i ulėt nė indet ku ka mė shumė krip. Ky princip vlen nėse kripa vjen nga lotėt apo nga ndonjė salcė soje.
Ndėr shkaktarėt kryesor veēohen:
* Alergjitė
* Ekzema (Dermatiti atopik)
* Trashėgimia
* Mėnyra e jetesės, stresi fizik apo emocional, pirja e duhanit, apo konsumimi kronik i alkoolit i cili dehidron lėkurėn dhe trupin
* Problemet me frymėmarrje (mund t’i zgjerojė dhe t’i errėsoj enėt e gjakut tė cilėt qarkullojnė prej syve nė hundė)
* Parregullsitė e pigmentimit (njollave)
* Fėrkimi apo kruerja e syve
* Ekspozimi nė diell, i cili rrit prodhimin e malaninės (pigmenti qė i jep ngjyrė lėkurės)
* Hollimi i lėkurės dhe humbja e dhjamit dhe kolagjenit – normalisht gjatė plakjes, i theksojnė kapilarėt e gjakut me ngjyrė tė kuqe dhe tė kaltėr.

Parandalimi
Nė rast se ndėrrimi i ngjyrės dhe inflamimi (pezmatimi) shfaqet vetėm nėn njėrin sy dhe pėrkeqėsohet pėr njė kohė tė shkurtėr, atėherė vizitoni dermatologun apo mjekun tuaj.
Parandalimet tjera pa iu nėnshtruar ndonjė ndėrhyrjeje:
* Mos pini duhan, gjithmonė aplikoni kremin kundėr diellit rreth syve. Pirja e duhanit dhe ekspozimi ne rreze UV dobėson kolagjenin dhe shkakton plakje tė parakohshme dhe rrudha.
* Pėrdorni njė krem rreth syve natėn.
* Pėrdorni copa tė trangujve apo qese tė ēajeve tė ftohura. Temperaturat e ulėta (jo nga ndonjė cilėsi tjetėr e trangujve) zvogėlojnė pezmatimin.
* Jastėku shtesė ndihmon nė zvogėlimin e paraqitjes sė ‘ēantave nėn sy’. Ngriheni kokėn me dy apo mė tepėr jastėk pėr tė parandaluar grumbullimin e ujit nė pjesėn e poshtme tė qerpikėve.
* Flini mė shumė. Mungesa e gjumit ju bėn tė dukeni mė tė zbehtė dhe hijet me rrathėt nėn sy iu duken mė shumė. /Telegrafi/

Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.