Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Pėrse ju dalin sytė e kuq nėpėr fotografi?
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/10/5 7:30:06 (562 Lexime)


Edhe pse teknologjia e ka thjeshtėsuar artin e tė shkrepurit fotografi, efekti i syve tė kuq ende mbetet ndėr tė metat kryesore tė fotografisė. Por, ēfarė e shkakton kėtė efekt interesant?
Nė ambiente me pak dritė, bebėzat e syrit rriten pėr tė lejuar dritėn tė depėrtojė nė sy. Kur drita futet nė sy, bebėzat nuk kanė shumė kohė pėr t’u shtrėnguar. Prandaj, sasia e dritės qė futet nė sy i reflekton enėt e kuqe tė gjakut tė koroidit – shtresė lidhėse e indeve qė gjendet nė pjesėn e pasme tė syrit. Kur drita apo ‘blici’ i kamerės e ndriēon retinėn e mbushur me gjak, kjo rezulton nė efektin e syve tė kuq, transmeton Telegrafi.


Arsyeja se pėrse keni sy tė kuqe mund tė jetė se shikoni direkt nė lentet e kamerės. Kėtė efekt mund ta eliminoni vetėm duke shikuar nė njė poē elektrik pak momente para se tė dilni nė fotografi.
Pėr ta zvogėluar efektin e syve tė kuq, shumica e kamerave moderne paraprakisht dėrgojnė dritė para blicit final, gjė qė i jep kohė tė mjaftueshme bebėzave tė shtrėngohen dhe adaptohen.
Intensiteti i reflektimit dallon nga personi nė person, varėsisht nga madhėsia e bebėzave, mosha dhe ngjyra e syve tė individit. Njerėzit me lėkurė tė ndritshme dhe sy tė kaltėr ose tė gjelbėr, kanė tendenca tė kenė mė pak melaninė dhe janė mė tė prirė t’ju shfaqet efekti i syve tė kuq nėpėr fotografi.


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.