Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kėrēova : Rinia po braktis Kėrēovėn !
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/9/30 7:09:56 (3756 Lexime)Pas ikjes sė pjesės sė madhe tė mėrgimtarėve, qė pėr gati dy muaj i dhanė gjallėrinė qytetit rrėzė Majeshqipes, pjesa qė mbeti pėr tė ndarė fatin e pėrditshėm tė jetės nė Kėrēovė, po bėn pėrmatjen dhe vė nė peshojė tė mirat dhe tė kėqijat qė solli kjo valė. Pasi mėrgata qė kėsaj vere qėndroi nė numėr tė madh nė Kėrēovė, solli njė sasi tė konsiderueshme mjetesh qė domosdo se janė tė pashmangshme pėr ekzistencėn e banorit kėrēovar, ajo pashmangshmėrisht, mori me vete edhe pjesėn mė tė madhe tė gjakut tė ri nė Kėrēovė, qė ėshtė edhe e ardhmja e Kėrēovės.


Shumica e kėrēovarėve konstatojnė se nė dasmat tanimė tė njohura kėrēovare, shumė pak prej tyre ishin tė atyre tė rinjve qė tė ardhmen e tyre e kanė bazuar tė lidhur pėr qytetin e tyre tė lindjes. Ēėshtja e reduktimit tė numrit tė nxėnėsve nė Kėrēovė, ka nxitur debatet e nxehta nėpėr tavolinat e ndejės ku kėrēovarėt (qė i kanė mbetur besnik qytetit), tė cilėt e kanė tė pashmangshme pėr ta diskutuar brengėn qė pėrditė po ua zbeh fatin dhe po i shpie drejt rrallimit tė qenies sė tyre nė kėto hapėsira. Siē duket, vala e verės dhe e dasmave tė shumta, po jep rezultatet nga haraēi i pashmangshėm. Siē shprehen shumica, 90 pėr qind nga dasmat qė janė bėrė nė Kėrēovė, i takojnė sferės sė martesave”me letra”, e cila rezulton e kobshme pėr tė ardhmen e shqiptarėve tė Kėrēovės. Pasojat ngadalė, por sigurt, kanė filluar tė ndjehen nėpėr shkollat e qytetit dhe vendbanimet nė rrethinė, ku haset njė reduktim drastik i numrit tė nxėnėsve. Gjatė analizave qė kohė mė parė u bėnė nė sektorin pėr arsim pranė komunės sė Kėrēovės, del se vetėm njė e treta e nxėnėsve, tė cilėt duhet tė jenė nėpėr shkollat shqipe nė Kėrēovė, ėshtė e pranishme nė Kėrēovė. “Dy tė tretat e kėtij potenciali prej njerėzish ndodhet nė diasporė dhe kjo po sjell pėrditė e mė shumė paralele tė zbrazura, po sjell pėrditė e mė shumė shkurtime tė vendeve tė punės, po sjell pėrditė e mė shumė, sidomos tek gjenerata e re, idenė e braktisjes sė Kėrēovės dhe kėrkimin e ekzistencės diku nė ndonjė vend tė Evropės apo edhe pėrtej detrave deri nė SHBA e Australi”, thekson pėr KOHA Nuredin Asani, zyrtar nė sektorin pėr arsim pranė Komunės sė Kėrēovės. Ky fluks i tė menduarit pėr braktisje, mbizotėron nė mendjen e tė rinjve kėrēovarė dhe gjer mė tani vėshtirė se dikush mund t’ia ndalė turrin. Kėtė fluks tė braktisjes sė Kėrēovės e kanė ndjerė edhe nė shkollėn e mesme “Drita” tė Kėrēovės nga ku potencojnė njė reduktim tė dukshėm tė nxėnėsve tė cilėt duhet tė regjistrohen nė shkollė tė mesme. Siē na thonė aty “sivjet pėr dallim nga viti qė shkoi kemi ulje tė numrit tė nxėnėsve. Kjo rėnie drastike, ka njė kronologji mė tė gjatė dhe ėshtė pasojė e njė kohe mė tė gjatė. Tanimė kemi filluar ta ndjejmė valėn e rėnies sė numrit tė nxėnėsve edhe nė shkollėn tonė. Megjithatė, shpresojmė se nė procesin mėsimor do tė kyēen edhe nxėnėsit qė kanė mbetur pa u regjistruar dhe kėshtu ndoshta do tė zbusim kėtė shifėr qė po zbehet”, thotė Gėzim Qerimi, zėvendės drejtori nė gjimnazin “Drita” tė Kėrēovės. Kur jemi tek rėnia e numrit tė nxėnėsve, skeptik shprehet edhe drejtori SHF “Rexhė R. Zajazi” tė Zajazit, Sulejman Dervishi, i cili thekson se “kjo rėnie po na shpie nė probleme tė mėdha rreth sistematizimit tė mėsimdhėnėsve. Ndoshta njė fushatė dhe ndonjė projekt konkret, kryesisht nga sfera ekonomike, tė kompetentėve qė merren me ēėshtjen e zhvillimit tė shoqėrisė nė komunė, duke ofruar plan konkret pėr rritje tė perspektivės pėrmes investimeve konkrete, dhe ngritjen e ndonjė kapaciteti ekonomik, nė tė ardhmen do tė na shtonte shpresat se nė njė tė ardhme tė afėrt nuk do tė ballafaqohemi me fatin e Prespės, Dibrės dhe viseve, tė tjera, ku shumica e popullsisė ėshtė nė ikje pėr tė siguruar tė ardhme mė tė sigurt”, thotė Sulejman Dervishi. Profesori Gazmend Fetoja, i cili i pėrket gjeneratės sė re tė mėsimdhėnėsve thekson se, “edhepse pėrditė po bėjmė pėrpjekje pėr tė bindur tė rinjtė qė tė qėndrojnė kėtu, e kemi tė vėshtirė qė ta arrijmė tė ndalim valėn e braktisjes sė vendlindjes. Nga gjenerata ime si gjimnazist kur isha, nė Kėrēovė kemi mbetur mezi 10 pėr qind nga ne. Ndonėse shumica me fakultete tė kryera dhe nė kohė, mungesa e perspektivės pėr gjeneratėn e re na ka detyruar tė shpėrndahemi cepave tė botės pėr tė siguruar tė ardhmen tonė dhe mirėqenien pėr familjet tona. Edhepse kjo ėshtė vetėshfarosėse pėr ne, pėrsėri njė pjesė e madhe prej nesh po e ndjek kėtė rrugė, si pasojė e asaj se nuk sheh tė ardhme tė sigurt” thotė gjatė bisedės Gazmend Fetoja.

Se deri kur do tė zgjatet ky kalvar i ikjes nga Kėrēova, nuk dihet, ndonėse janė paralajmėruar masa pėr tė ndėrprerė kėtė valė fantom, qė pėrditė po vjedh rininė e Kėrēovės, e nė veēanti kuadrin me shkollim tė lartė.

Gjatė qėndrimeve, qoftė zyrtare apo jozyrtare nė Kėrēovė, qeveritarė apo biznesmenė, kanė paralajmėruar investime, po nga kjo ende nuk duket asgjė konkrete. Deri nė konsolidimin e zgjidhjeve pėr ekzistencė pėr gjeneratėn e re, ajo do ta braktisė heshtazi Kėrēovėn dhe rrezikon qė nė njė tė ardhme shumė tė shpejtė t’i ngjajė njė qyteti fantom, ku tė rinjtė do tė mungojnė me shumicė.

/koha.mk


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.