Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Bota : Dielli do ta djegė Tokėn, shpejtė do tė shkatėrrohet
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/9/20 8:37:59 (1103 Lexime)Janė me dhjetra teoritė qė mundohen tė parashikojnė sesi do tė mbėrrijė fundi i Tokės, qė nga ato fetare e deri tek tė tjerat shkencore.
Tek grupi i dytė i kėtyre teorive mes mbizotėruesve ėshtė edhe ajo qė thotė se shtėpia jonė e pėrbashkėt do tė shkatėrrohet nga ai qė sot na jep jetė; Dielli.
Kjo teori ka dy teza; e para qė Dielli do tė pushojė sė ngrohuri, duke e kthyer praktikisht planetin tonė nė njė tokė tė akullt dhe e dyta qė do tė ndizet aq shumė sa tė djegė gradualisht gjithēka nė Tokė.Pikėrisht kjo e dyta, sipas njė studimi tė njė grupi shkencėtarėsh tė Universitetit tė Suseksit nė Britaninė e Madhe ka gjasa qė tė ndodhė mė shpejt.
Shkencėtarėt thonė se Dielli djeg nė sipėrfaqe atome hidrogjeni qė shndėrrohen nė atome heliumi pas kėtij procesi. Nė total, sipas pėrllogaritjeve tė tyre, ylli i sistemit tonė djeg rreth 600 milionė tonė hidrogjen ēdo sekondė.
Pyetja qė ngrenė shkencėtarėt ėshtė se ēfarė do tė ndodhė kur tė mos ketė mė hidrogjen pėr tė djegur?
Jillian Scudder, astrofizikante thotė se pas kėsaj dielli do tė fillojė tė djegė atomet e heliumit. Kjo do tė prodhojė mė shumė nxehtėsi dhe rrezatim nė pėrmasa tė tilla qė e bėjnė praktikisht lehtėsisht tė kalueshme mburojėn tonė; atmosferėn.
Kur do tė ndodhė? Shkencėtarėt thonė se duhen vetėm ‘pak’ miliarda vite. Sipas tyre, ēdo njė miliard vjet, Dielli bėhet 10 pėrqind mė i shndritshėm, qė do me thėnė se djeg mė gjithnjė e mė shumė atome heliumi.
Kjo do tė thotė qė nė bazė tė kėsaj teorie, pas 4 miliardė vitesh Dielli do tė jetė 40 pėrqind mė i shndritshėm e ndoshta po nė kėto pėrmasa edhe mė i nxehtė. Kjo do tė shkatėrronte jetėn, tė paktėn kėshtu siē e njohim sot, nė planetin tonė. / Top Channel


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.