Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Ja pse japonezėt nuk shėndoshen kurrė dhe jetojnė mė gjatė !
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/9/17 11:57:57 (2507 Lexime)


A e dini se jetėgjatėsia mesatare nė Japoni ėshtė 84 vjeē? Kjo ėshtė edhe arsyeja pėrse ata, prej 25 vitesh tashmė, mbajnė rekordin si vendi nė tė cilin gratė jetojnė mė gjatė. Jo vetėm qė jetojnė mė gjatė, por duket edhe sikur kalimi i viteve nuk ka asnjė ndikim te ata. Dhe duket se sekreti i kėsaj gjėje qėndron nė kuzhinėn e tyre, shkruan shendeti.com.al.
japoneze

Shkrimtarja japoneze Naomi Moriyama ka botuar njė libėr nė tė cilin thotė se kuzhina tradicionale japoneze ėshtė e bazuar nė ushqime qė pengojnė shtimin nė peshė dhe plakjen. Ushqime tė tipit peshk, algat e detit, fruta, soja, orizi, perimet dhe ēaji jeshil konsumohen rregullisht ēdo ditė dhe tė gjitha kanė veti kundėr plakjes dhe nuk lejojnė shtimin nė peshė.


Pėr mė tepėr, japonezėt preferojnė tė konsumojnė ushqim tė gatuar nė shtėpi, sidomos ushqimin tradicional. Japonezėt janė ndėr konsumuesit mė tė mėdhenj tė peshkut nė botė, ata konsumojnė rreth 10% tė tė gjithė peshkut qė konsumohet, njė shifėr kjo mjaft e lartė duke pasur parasysh edhe faktin se popullsia japoneze zė vetėm 2% tė popullsisė sė botės.

Fėmijėt mėsohen qė nė fėmijėri se si tė ushqehen shėndetshėm, ata mėsohen qė tė hanė ngadalė dhe tė vlerėsojnė ushqimin e tyre, nuk lejohen racione tė mėdha ose mbushje pėrsėri e pjatės, ēdo ushqim serviret i veēuar nga ushqimet e tjera. Pėrveē vaktit kryesor, japonezėt konsumojnė edhe oriz, qė shėrben si zėvendėsues i bukės. Ai pėrbėn edhe njė nga ndryshimet midis kuzhinės japoneze dhe asaj perėndimore.

Nė Japoni mėngjesi ėshtė vakti mė i rėndėsishėm dhe zakonisht gjatė tij konsumohet njė shumėllojshmėri ushqimesh dhe pijesh, ku mund tė pėrmendim ēajin jeshil, orizin, supėn, hudhrat, algat e detit, omėletėn dhe peshkun. Japonezėt konsumojnė shumė rrallė ushqime me sheqer, dhe nė rastet kur i konsumojnė ata marrin sasi shumė tė vogla. Kjo nuk ndodh se japonezėt nuk i pėlqejnė ėmbėlsirat por sepse ata janė edukuar qė nė fėmijėri pėr ndikimin negativ qė ato kanė nė shėndetin e njeriut. Pėrveē mėnyrės sė tė ushqyerit japonezėt i kushtojnė njė rėndėsi shumė tė veēantė edhe aktivitetit fizik.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.