Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kosovė - Shqipėri : Rreth 32 mijė shqiptar tė kosovės aplikuan pėr azil nė Gjermani nga janari deri nė tetor !
Postuar nga redaksia Kyqur 2015/12/9 7:18:30 (467 Lexime)


Migrimi i qytetarėve tė Kosovės nė vendet perėndimore ka rėnė dukshėm nė krahasim me fundin e vitit 2014 dhe fillimin e vitit 2015, ku shifrat ishin alarmante. Nė shkurt tė kėtij viti vetėm pėr njė ditė numri i atyre qė kanė lėnė Kosovėn ka shkuar mbi 1500 veta.
Mirėpo, numri aktual ka rėnė dukshėm, pasi janė vetėm rreth 500 veta qė brenda njė muaji braktisin Kosovėn.

Kėto tė dhėna u bėnė publike nė tryezėn “Punėsimi dhe Migrimi”, nga ambasadorja e Gjermanisė nė Kosovė Angelika Viets. Ajo tha se problemi qėndron nė atė se ēdo vit 30 mijė kosovarė hyjnė nė tregun e punės si tė rinj dhe nuk ka mundėsi tė mjaftueshme pėr t’i punėsuar tė gjithė.“Kėtė vit kemi pasur njė numėr shumė tė madh, tė frikshėm, qė kanė lėnė Kosovėn. Kemi pasur nė shkurt 1560 kosovarė qė kanė lėnė Kosovėn pėr njė ditė. Si duket trafikantėt e kanė luajtur njė rol tė rėndėsishėm, ndėrsa arsyeja kryesore ka qenė mungesa e perspektivės pėr njerėzit e rinj dhe mungesa e punėsimit, apo mundėsive tė punėsimi dhe pėr kėt ė jemi ne kėtu. Ne nuk do t’i zgjidhim tė gjitha problemet sot, mirėpo jemi tė lumtur qė pėr shkak tė kėtij bashkėpunimi tė mirė tė Qeverisė sė Kosovės, rrjedha jashtė e migrimit ėshtė ndalur dhe tani numrat janė shumė tė vegjėl. Janė diku rreth 500 nė muaj dhe faleminderit shumė pėr bashkėpunimin tuaj, kjo ka qenė shumė ndihmesė e madhe”, tha Viets.

Diplomatja gjermane theksoi se ata e shohin vetėn si mbėshtetės tė Kosovės nga ora e parė prej kohės sė luftės, kur kosovarėt shkuan nė Gjermani nė numėr tė madh dhe me vonė u kthyen nė Kosovė nė shtetin e tyre. Sipas saj, me shumė se 16 vjet bashkėpunimi mes Gjermanisė dhe Kosovės u pėrshkua me rezultate mbresėlėnėse dhe numėr tė madh sa i pėrket ndihmave pėr zhvillim, mbėshtetjes administrative, mbėshtetjes bazike nė ujė, nė ngrohje dhe shumė fusha tė tjera.

Ndėrsa, ministri i Punės dhe Mirėqenies Sociale Arban Abrashi tha se punėsimi, arsi mi, migrimi dhe riintegrimi janė ēėshtje jetike pėr Kosovėn, sidomos kur merret parasysh numri i lartė i atyre qė aktualisht janė tė papunė nė Kosovė.“Migrimi masiv i filluar nė vitin 2014 e kapi Qeverinė tė papėrgatitur. Prej janarit deri nė tetor tė vitit 2015 rreth 32 mijė kosovarė kanė aplikuar pėr azil nė Gjermani. Pas njė numri rekord aplikantėsh prej 10 mijė vetash azil nė Gjermani nė mars tė kėtij viti, nė tetor ky numėr ėshtė me pak se 600 sosh. Ky zhvillim ėshtė rezultat direkt i veprimeve tė Qeverisė sė Kosovės pėr tė parandaluar migrimin ilegal dhe vendimin e Bundestagut gjerman pėr tė deklaruar Kosovėn si vend tė sigurt tė origjinės, vendim ky qė u mirėprit nga Qeveria e Kosovės”, theksoi Abrashi.

Qeveria e Kosovės ėshtė duke hulumtuar modelet e arsimit qė do t’ua mundėsojnė tė rinjve punėsimin menjėherė pas pėrfundimit tė shkollimit. Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, Arsim Bajrami, tha me kėtė rast se Kosova ėshtė njė vend me shkallė tė lartė tė papunėsisė, ku rinia ende nuk ka njė perspektivė tė punėsimit. Ai tha se kanė zgjedhur modelin gjerman tė arsimit, nė mėnyrė qė tė rinjtė pas pėrfundimit tė shkollimit tė gjejnė vende pune.“Ēfarė ne po bėjmė pėr tė siguruar njė migrim legal ėshtė qė tė sigurojmė tė rinjtė tanė qė nėse marrin vendim pėr tė migruar, tė migrojnė legalisht dhe me kualifikimet qė ata marrin nė Kosovė tė pėrfshihen nė tregun evropian tė punės. Kemi punuar shumė nė kornizėn kombėtare tė kualifikimeve dhe kjo kornizė duhet tė jetė plotėsisht nė pėrputhje me kornizėn evropian tė kualifiki meve. Qė kualifikimet qė japim ne, tė jenė me kornizėn evropiane dhe kėta tė rinj kur tė plasohen nė tregun evropian, shembull nė Gjermani, tė kenė kualifikime adekuate si tė rinjtė qė kanė nė Gjermani”, tha Bajrami.

Nė kėtė tryezė tė rrumbullakėt u tha se numri i tė papunėve tė regjistruar deri nė fund tė nėntorit 2015 ka qenė diku rreth 114 mijė tė papunė. Ndėrsa, nė vitin 2014 Shėrbimi Publik i Punėsimit pėrmes Qendrave tė Aftėsimit profesional ka gjetur punė vetėm pėr 3 pėr qind tė punėkėrkuesve tė regjistruar dhe ka ofruar trajnime pėr 2.5 pėr qind tė punėkėrkuesve tė regjistruar.

Tryeza e rrumbullakėt “Punėsimi dhe Migrimi” ka pėr qėllim arritjen e tri objektivave primare. Tė identifikojė ēėshtjet dhe pėrgjigjet ndaj sfidave, tė ekzaminoj bashkėpunimin e mundshėm institucional dhe mėnyrat e bashkėpunimit.

Ndėrsa, diskutimet nė kėtė tryezė janė pėrqendruar nė dy fusha kryesore. Riintegrimi, punėsimi dhe trajnime, si dhe mundėsitė e ligjshme tė migrimit pėr punė pėr qytetarėt e Kosovės. kjo tryezė e rrumbullakėt, seancėn pėrmbyllėse dhe konferencėn pėr shtyp do ta ketė nesėr si dhe do t’u bėjė vizitė projekteve.

/almakos


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.