Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Si i shėronte dhimbjet e fytit Profeti Muhammed a.s
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/7/15 2:27:11 (1121 Lexime)Nė dy Sahih-ėt shėnohet se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Me tė vėrtetė, mjekimi mė i mirė pėr ju ėshtė me kupa dhe me aloe indiane. Mos i mundoni fėmijėt tuaj duke ua shtypur njerithin (lat. uvulae), kur janė tė sėmurė me bajame.” Ndėrsa nė Sunen-e dhe nė Musned, ėshtė hadithi i Xhabir ibn Abdullahit, qė tregon se: Pejgamberi alejhi selam, njė ditė, shkoi tek Aishja, tė cilėn e gjeti duke u kujdesur pėr njė fėmijė, tė cilit po i rridhnin hundėt gjak. E pyeti: “Ē’po ndodh?” Ajo u pėrgjigj: “Me siguri ka pezmatim tė fytit ose dhembje koke!” Atėherė, Pejgamberi alejhi selam tha: “Mos i vrisni fėmijėt tuaj! Kur t’ju sėmuren fėmijėt nga bajamet ose nga dhembja e kokės, lajeni aloen indiane me ujė dhe pastaj futjani fėmijės nga hunda.” Aishja menjėherė e kėrkoi ilaēin, e pėrdori dhe fėmija u shėrua.


Ebu Ubejde ka shpjeguar se bajamet janė njė acarim i fytit, qė vjen prej gjakut. Tė tjerė thonė se ‘bajame’ quhet qelbėzimi qė ndodh mes veshit dhe fytit, i cili mė sė shumti prek fėmijėt.
Thithja me hundė e pluhurit tė aloes indiane kuron bajamet qė janė tė mbushura me gjak flegmatik, i cili mblidhet nė trupin e fėmijėve tė vegjėl. Aloeja indiane ndalon ėnjtjen e uvulės dhe e bėn tė mundur tėrheqjen e saj nė vendin pėrkatės.
Aloeja ndihmon edhe kundra sėmundjeve tė tjera tė nxehta. Ibn Sina, nė veprėn e vet Ligjet e mjekėsisė, pėr kurimin e pezmatimit dhe tė tejzgjatjes sė njerithit kėshillon pėrdorimin e shapit, farave tė rigonit dhe tė aloes indiane.

Aloeja indiane qė pėrmendet nė hadith ėshtė ajo me lule tė bardha dhe tė ėmbla, nga e cila ka mjaft pėrfitime.
Mė herėt, njerėzit e kishin zakon ta trajtonin pezmatimin e grykės dhe tė bajameve duke shtypur njerithin. Pejgamberi alejhi selam e kundėrshtoi kėtė mėnyrė dhe tregoi ilaēin.
Ilaēet qė merren nga hunda janė tė thjeshta ose tė pėrbėra, tė cilat, fillimisht, thahen dhe bluhen. I sėmuri duhet tė shtrihet nė shpinė, me supe pak tė ngritura dhe kokėn drejt. Nė kėtė pozicion, ilaēi futet nė kokė dhe, mė pas, e nxjerr jashtė sėmundjen me anė tė teshtimave. Nė Sunen-in e Ebu Daudit ėshtė rrėfimi nga Ibn Abasi, qė tregon se, Pejgamberi alejhi selam e ka pėrdorur vetė kėtė lloj metode.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.