Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Fitėr Bajrami festohet nė Maqedoni dhe botėn islame, gėzuar!
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/7/5 2:52:34 (297 Lexime)


Myslimanėt nė Republikėn e Maqedonisė si dhe e tėrė bota islame, sot e feston Fitėr Bajramin. Bajrami ėshtė ditė e festimeve dhe falėnderimeve ndaj Allahut. Fitėr Bajrami shėnon pėrfundimin e agjėrimit tė muajit tė Ramazanit dhe ėshtė dita e parė e muajit Shaual. Shumica e myslimanėve e festojnė kėtė Bajram tė paktėn 3 ditė.

Manifestimi qendror i Fitėr Bajramit do tė organizohet nė xhaminė e Mustafa Pashės nė Shkup. Nė orėn 4:29 tė mėngjesit u fal namazi i sabahut, kurse namazi i Bajramit u fal nė ora 05.44.


Gjatė muajit tė Ramazanit ēdo mysliman e ka pėr detyrim tė japė sadakatul-fitrin. Fitri duhet tė jepet para se tė falet namazi i Bajramit, e nėse ndonjėrit i kalon ajo kohė, atėherė ai sėrish obligohet ta japė atė si kompensim.

Bajrami ėshtė dita kur takohet forca e tė pasurit me dobėsinė e tė varfėrit nė dashuri, mėshirė dhe drejtėsi nga shpallja e qiellit, titulli i tė cilės ėshtė zekati, bamirėsia dhe lehtėsimi, ėshtė dita kur gėzohen fėmijėt duke luajtur dhe duke u argėtuar, dita kur gėzohen tė varfėrit duke iu lehtėsuar jeta dhe duke shijuar komoditet, dita kur farefisi takohen nė bamirėsi dhe kujdes pėr njėri-tjetrin, dita kur muslimanėt bashkohen nė falje dhe vizita reciproke, dita kur miqtė i ripėrtėrinė urat e dashurisė dhe elementet e afėrsisė, dita kur shpirti fisnik i harron gabimet e tė tjerėve ndaj tij, bashkohet pas ndarjes, pastrohet pas pėrnjollosjes dhe e pėrshėndet pas injorimit.

Kryetari i Bashkėsisė Islame tė Maqedonisė, Reis ul Ulema H.Sulejman ef. Rexhepi me rastin e festės sė Fitėr Bajramit i dėrgoi mesazh myslimanėve nė Republikėn e Maqedonisė.

“Muaji i Ramazanit ėshtė pėrplot me shembuj tė ndritshėm qė na ndihmojnė pėr tė arritur njė shkallė sa mė tė lartė tė devotshmėrisė. Po e pėrcjllim me dhembshuri Muajin e Ramazanit, kurse nesėr kemi Festėn e Bajramit, festw kjo qė shpreh kėnaqėsinė tonė tė tė qenurit mysliman, besimtarė tė fesė islame, manifeston krenarinė tonė si dhe falėnderimet mė tė sinqerta drejtuar Allahut Fuqiplotė qė na e mundėsoi ta pėrjetojmė tėrė atė varg kėnaqėsishė qė arrihen vetėm gjatė kėtij Muaji!” tha mes tjerash nė urimin e tij, Rexhepi.

Urime kanė dėrguar edhe liderėt politik nė Maqedoni, Kosovė e Shqipėri.

Redaksia e kercova.net tė gjithė besimtarėve ua uron festėn e madhe tė Fitėr Bajramit. Zoti ua pranoftė agjėrimin dhe lutjet. Me shėndet!


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.