Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Sofra e Bajramit, jo pėr tė gjithė e begatuar
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/7/5 1:24:12 (475 Lexime)


Besimtarėt e konfesionit Islam sot festojnė festėn e madhe tė Fitėr Bajramit.

Sofra e Bajramit mbledh tė gjithė anėtarėt e familjes pėr tė shėnuar kėtė festė, por jo tė gjithė kanė mundėsi ta shtrojnė atė sic e do tradita.

Qytetarė tė anketuar nga Portalb edhe kėsaj here janė ankuar pėr ēmimet dhe krizėn.

‘ėshtė festė qė meriton shumė pėrkushtim. Me tė vėrtetė Ramazani e pastaj Bajrami ngėrthejnė harxhime tė mėdha, po duhet falėnderuar Zotit qė na ka mundėsuar ti presim dhe tė ndihmojė ata qė kanė nevojė’ tha Tahir B. nga Shkupi.


‘Dolėm tė blejmė ndonjė gjė pėr Bajram, me tė vėrtet ēmimet sa vijnė e shėnojnė rritje. Kemi pėrgatitur bakllavėn, me aq sa kemi mundėsi ta shėnojmė kėtė festė madhėshtore’ tha Bedri Avdiu nga Hasanbegu.

‘Eshtė shumė e vėshtirė nė kėto ditė krize tė presėsh Bajramin, jemi tė gėzuar qė po vjen festa, po na mėrzit fakti se nuk kemi mundėsi ti gėzojmė fėmijėt siē bėjnė prindėrit tjerė, pasi nuk arrijmė me kushtet qė i kemi’ tha Mevaipi nga Dizhoni.

‘Kushtet nuk na kanė mundėsuar ta shėnojmė kėtė festė si duhet dhe tė shtrojmė nė sofėr gjitha tė mirat. Njė herė Ramazani, pastaj fitrat dhe tash Bajrami, fėmijėt duan, ėshtė shumė keq pėr njė prind kur nuk mundet tua plotėsoj dėshirat fėmijėve, por kėto janė mundėsitė’ tha Emin F.

‘Jemi pėrgatit pėr Bajram me aq mundėsi sa kemi pasur, kam tre fėmijė, tė gjithė duan rroba tė reja, nuk pyesin a ke ose jo. Me njė rrogė 200 euro nuk ke nga ia mban, edhe ēmimet nė treg janė tė larta, por mundohemi nga pak tė blejmė prej ēdo gjėje’ tha Jakup Mustafa, nga lagjja e Seravės./Portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.