Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Bota : Ish-i burgosuri i Guantanamo-s: Kam parė gjėra qė truri s’i percepton
Postuar nga redaksia Kyqur 2015/12/8 12:19:14 (598 Lexime)


Nė njė intervistė me reporterin e Anadolu Agency (AA), Murat Kurnaz ka folur rreth torturės dhe dhunės, dėshmitar i sė cilės ishte pėr pesė vite sa kishte qėndruar nė burgun amerikan Guantanamo.
Kurnaz foli nė njė tryezė tė rrumbullakėt nė Berlin dhe me kėtė rast realizoi njė bisedė me gazetarin e AA, ku tha se nė periudhėn 2002-2006 nė Guantanamo pa gjėra “qė mendja e njeriut nuk mund ti perceptoj”, dhe se njė numėr i madh i tė burgosurve vdiqėn si pasoj e dhunės dhe torturave tė ushtruara nga stafi i burgut.

Kurnaz pohon se pas sulmeve tė 11 shtatorit 2001 nė New York nga Gjermania shkoi nė Pakistan pėr tė mėsuar diēka mė shumė pėr Islamin dhe se nė nėntor u arrestua nga forcat e sigurisė Pakistaneze, ku u transferua nė kazermat amerikane nė Kandahar tė Afganistanit. Atje kaloi 3-4 muajt e ardhshėm, nga ku u transferua nė burgun famėkeq tė Guantanamos.

“Torturat dhe dhuna mbi ne, tė burgosurve filloi qė nė Kandahar, ku nga torturat vdiqėn shumė njerėz. Kėtė e kam parė me sytė e mi. Ne tė mbijetuarit na dėrguan nė Guantanamo, ku e keqja vazhdoi dhe sigurisht qė kurrė nuk ndaloi,” tha Kurnaz.

Duke theksuar se ushtria amerikane nuk ka pasur asnjė dėshmi pėr akuzat qė ai personalisht kishte marrė pjesė nė luftėn e Al-Kaedės kundėr SHBA-ve, Kurnaz vėrteton se ishte i detyruar tė nėnshkruajė njė seri tė deklaratave dhe dokumenteve dhe se i ėshtė nėnshtruar torturave tė tmerrshme, si pasoj e refuzimit pėr ta bėrė kėtė. “Zbatuan gjėrat mė tė tmerrshme pėr t’mė detyruar qė ti nėnshkruaj ato, por me ndihmėn e Zotit kam arritur tė jem i durueshėm dhe ti mbijetoj gjithė kėsaj kohe”, tha Kurnaz.

– Nė Guantanamo tė burgosur nga 9 deri nė 90 vjeē

Ai thekson se pėrkujtimet e ditėve tė vėshtira nė Guantanamo ende janė tė freskėta. Kurnaz tha se qė tė gjithė tė burgosurit ishin viktima tė torturės, ndėrsa nė mesin e tyre kishin nga tė gjitha moshat, nga mė tė voglit prej 9 deri nė 12 vjeē, deri tė moshuarit dhe tė sėmurėt e moshės nė mes 86 dhe 87 vjeē. “Nė radhėt e tė burgosurve shumė prej tyre u verbuan ose humbėn dėgjimin. Si tė rinjtė ashtu edhe tė moshuarit ishin viktima tė barabarta tė dhunės. Askush nuk kishte ushqim tė mjaftueshėm,” tha Kurnaz.

– Nė Guantanamo mėsoi pesė gjuhė

Duke treguar pėr problemet e shumta gjatė qėndrimit nė kompleksin kolosal Guantanamo, Kurnaz tha se pjesėn mė tė madhe tė kohės i ėshtė lutur Zotit, por edhe duke komunikuar me tė burgosurit mė tė afėrt. Ai thotė se nuk kishte tė burgosur nė afėrsi qė fliste turqisht, dhe pėr kėtė shkak gjatė qėndrimit pesė vjeēar mėsoi tė njėjtin numėr tė gjuhėve tė huaja.

“E keqja dhe padrejtėsia qė kemi pėrjetuar atje nuk duhet harruar, por nuk kam asnjė urrejtje ose synime hakmarrėse ndaj amerikanėve”, porosit Kurnaz.
Duke treguar numrin e madh tė kundėrshtarėve tė torturės edhe nė Shtetet e Bashkuara, Kurnaz tha se deri mė tani asgjė nuk ka ndryshuar, por se fillimisht duhet tė ndryshojė perceptimi i pėrgjithshėm i njerėzve, apo njeriu – njeriun ta shohė si vlerė e barabartė si individ, dhe se pjesa tjetėr do tė bie nė vend.

Ai kujton premtimin e fushatės parazgjedhore tė Presidentin amerikan Barak Obama, qė ishte se do ta mbyllte Guantanamon, ku Kurnaz tha se ky premtim nuk ėshtė mbajtur, Guantanamo akoma ekziston dhe e keqja nė tė vazhdon.

Duke iu referuar raportit tė fundit nga Senati i SHBA-sė mbi Torturat e CIA-s, Kurnaz tha se nuk pret qė kjo tė sjellė pėrparim tė madh, por gjithsesi se do tė nxisė diskutimet mbi keqtrajtimet e tė burgosurve.

– Raporti i Senatit asgjė e re

“Publikimi i tė dhėnave nuk paraqet asgjė tjetėr pėrpos tendencės qė njė rreth politikanėsh ta mposht tjetrin. Janė tė vetėdijshėm se shumica tashmė ėshtė bėrė e ditur dhe se e gjitha do ti paraqitet opinionit publik, kėshtu qė ata vendosėn qė tė pėrpiqen pėr tė shpėtuar ēfarė mund tė shpėtohet. Kjo ėshtė njė lojė e inteligjencės qė zgjat pėr vite . Asgjė e re. Ėshtė mirė qė u publikua, por unė nuk mendoj se do tė sjell diēka tė mirė “, pėrfundoi Kurnaz.

Kurnaz nė burgun e Guantanamos qėndroi deri mė 2006, ai u lirua pas takimit tė kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit amerikan George Bush.

Marrė nga “Anadollu Agency”


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.