Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Ēka ndodh me trupin nėse nuk hani darkė
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/6/27 2:53:29 (1436 Lexime)


Ėshtė njė pyetje qė e bėjnė shumė shpesh tė gjithė ata qė duan tė mbajnė dietė.

Njė pjesė e mirė e njerėzve mendojnė se eliminimi i darkės ėshtė njė zgjidhje e mirė pėr tė bėrė gjumė tė qetė dhe pėr mė tepėr pėr tė mos e rėnduar organizmin. Por kjo nuk ėshtė gjithmonė e vėrtetė.

Atėherė, duhet apo nuk duhet tė hahet darka?

Nga studimet e fundit tė kryera nė Britani, rezulton se njerėzit qė eliminojnė darkėn kanė mė shumė shanse pėr t’u zgjuar tė nesėrmen tė lodhur dhe pa energji.


Pas studimit tė rreth 1000 tė pranishmėve, rezultoi se 60 pėr qind e tyre, qė hanin darkė, tė nesėrmen ishin mė shumė energjikė se sa pjesa tjetėr qė kishte zgjedhur tė dobėsohej duke eliminuar vaktin e fundit tė ditės.

Sipas studiuesve, braktisja e darkės nuk ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr tė rėnė nga pesha, pasi gjatė natės, stomaku vijon punėn dhe duhet tė jetė plot. Megjithatė, pėr njerėzit qė janė nė dietė, ata kėshillojnė disa ushqime qė nė darkė mund t’i konsumojnė mė shumė se nė ҫdo orė tjetėr tė ditės.
Jo vetėm sepse ndihmojnė tė qetėsohesh, por edhe sjellin njė gjumė mė tė qetė:

Jogurt me fruta
Perime gjysmė tė gatuara
Ēaj i gjelbėr
Qumėsht me mjaltė
Supė me perime
Fileto pule (me perime)
Fruta tė stinės

/tetovasot


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.