Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Bota : Shtatė pasojat e daljes sė Britanisė nga BE
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/6/24 9:03:29 (589 Lexime)


Jetojnė ose jo nė Britaninė e Madhe britanikėt sė shpejti do tė ndjejė pasojat praktike tė daljes sė vendit nga BE-ja.

Pasoja mė e menjėhershme dhe e dukshme do tė ndihet nė lirinė e lėvizjes sė qytetarėve britanikė nė vendet e Bashkimit Europian.

Nėse deri tani ka mjaftuar njė kartė identiteti pėr lėvizjen nė zonėn Shengen, tani dalja nga Britania do tė shoqėrohet nga nevoja pėr tė patur njė vizė.

Aktualisht, vetėm 44 prej 219 vendeve tė kėrkojnė viza pėr qytetarėt britanikė.


Familjet britanikė do tė paguajnė mė shumė pėr tė kaluar pushimet nė Europėn kontinentale.

Jo vetėm pėr shkak se rėnia e paundit kundrejt euros do tė kufizojė fuqinė e tyre blerėse, por edhe pėr shkak tė rėnies sė marrėveshjeve tregėtare qė u lejonin kompanive britanike tė vepronin pa kufizime nė hapėsirėn ajrore europiane, shkruan Respublica.

Njė shembull ėshtė kompania e fluturimeve Ryan Air.
Efektet e drejtpėrdrejta do tė ndodhin edhe nė kostot e komunikimit me celular pas tarifat roaming janė tė harmonizuara nė nivel europian.

Nėse mbėshtetėsit e Brexit sollėn si argument ēėshtjen e punėsimit tė britanikėve ėshtė e mundshme qė dalja e Mbretėrisė sė Bashkuar nga Bashkimi Europian do tė shoqėrohet me zhvendosjen e shumė vendeve tė punės, kryesisht nė bankat e mėdha me seli nė Londėr.

JPMorgan ka njoftuar se mund tė reduktojė 1 mijė deri nė 4 mijė nga 16 mijė vende pune nė Mbretėrinė e Bashkuar, Morgan Stanley 1 mijė nga 6 mijė dhe Goldman Sachs tė paktėn 1 mijė e 600.

Po ashtu, e ardhmja profesionale e qindra punėtorėve nė institucionet europiane, veēanėrisht nė Bruksel, tani ėshtė nė ajėr.

Disa janė tė predispozuar pėr tė marrė njė shtetėsi tė dytė, belge nė shumicėn e rasteve.

BREXIT do tė jetė njė kokėēarje mė e madhe edhe pėr 1.3 milionė britanikė qė jetojnė jashtė Britanisė, kryesisht nė Spanjė (319 mijė), Irlandė (249 mijė), Francė (171 mijė) ose Gjermani (100 mijė).

Pensionistėt mund tė shohin rėnien e tė ardhurave tė tyre pėr shkak tė zhvlerėsimit tė fortė tė paundit, dhe kjo ka tė ngjarė tė dėmtojnė investimet e tyre pronėsore nė vendet e tyre tė banimit.

Njė problem tjetėr ka tė bėjė me trajtimin mjekėsor tė qytetarėve britanikė nė Europė.

Deri mė sot, ata mbuloheshin nga sistemi kombėtar shėndetėsor i vendit tė qėndrimit.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.