Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Arsyeja pėrse disa djersisin mė shumė se tė tjerėt !
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/6/15 2:48:29 (725 Lexime)


Disa prej nesh djersisin mė shumė se tė tjerėt dhe teksa mund tė jetė diēka shpeshherė e sikletshme, ka njė arsye pėrse ndodh. Nė njė artikull tė “The Science of Us”, shpjegohen arsyet pėrse ndodh dhe ēfarė mund tė bėni nėse iu krijon bezdi.

E njohur si hiperhidrozė, gjendje kur njė njeri djersin mė shumė seē duhet, sipas ekspertėve, pėrgjegjėsit kryesor janė prindėrit, ose mė saktė, ambienti nė tė cilin jeni rritur, gjatė viteve tė para tė jetės.


Secili prej nesh lind thuajse me tė njėjtin numėr gjendrash djerse, por kėto tė fundit maturohen gjatė dy viteve tė para tė jetės. Jo tė gjitha gjendrat janė tė afta pėr tė prodhuar djersė (varet nga nevoja nė atė moment tė caktuar tė jetės).

Kėshtu, ata qė rriten nė njė klimė tė ngrohtė kanė tendencėn qė tė kenė gjendra mė aktive djerse, sesa ata qė rriten nė njė ambient me klimė tė kontrolluar, apo nė klimė tė ftohtė.

Nė moshė madhore, gjendrat e djersės janė tė njėjtat, por vetėm njė pjesė e tyre janė tė afta pėr tė prodhuar djersė. Ato janė tė ndryshme nė ēdo individ.

Kjo shpjegon dhe arsyen pėrse disa drejsisin mė shumė.

Por ēfarė duhet tė bėni, sipas ekspertėve?

Mėsojeni veten me temperaturat e ngrohta nė mėnyrė graduale. Duke shtuar pak gradė herė pas here do tė bėni qė trupi tė mėsohet me temperaturėn e ambientit. Nėse ekspozoheni shpesh ndaj temperaturave tė larta, trupi do tė nisė tė pėrshtatet.

Pini ujė tė ftohtė. Djersa e trupit ėshtė njė pėrgjigje bazuar nė temperaturėn e brendshme, jo tė jashtme, shkruan tvklan. Ndaj pirja e ujit tė ftohtė do tė bėjė qė ta mbani temperaturėn e trupit tė ulėt dhe duke iu ndihmuar qė tė qėndroni mė tė freskėt e tė djersisni mė pak.


/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.