Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Pesė arsye se pėrse duhet tė konsumoni mė shumė vezė!
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/5/12 13:23:05 (994 Lexime)Sipas njė studimi, femrat qė kanė konsumuar vezė mė shumė, kishin 24% mė pak rrezik pėr tė zhvilluar kancer nė gji.

E pėrmirėson disponimin

Vezėt pėrmbajnė zink, vitaminė B dhe pėrbėrės tjerė qė punojnė sė bashku pėr tė luftuar lodhjen dhe pėr tė hequr qafe ndjenjat e kėqija, transmeton Telegrafi.

Parandalon kancerin

Sipas njė studimi, femrat qė kanė konsumuar vezė mė shumė, kishin 24% mė pak rrezik pėr tė zhvilluar kancer nė gji.

Kjo pėr shkak se konsumimi i njė veze tė madhe besohet se i jep trupit sasinė e rekomandueshme tė konsumimit tė kolinės.


Ndihmojnė nė humbjen e peshės

Universiteti i Louisana ka bėrė njė studim dhe ka zbuluar se individėt qė hanin vezė pėr mėngjes, krahasuar me ata qė hanin gjevrek, kishin humbur 65% mė shumė peshė.

Pėrmirėsojnė pamjen

Pėrbėrės e vezėve ndihmojnė nė zvogėlimin e degjenerimit tė perdes sė syrit.

Vetėm mbani mend tė konsumoni tė verdhėn e vesė, pasi qė ėshtė mė e pasura me burime shėndetėsore.

E pėrmirėsojnė profilin e kolesterolit

Njė vezė e madhe pėrmban rreth 212 mg kolesterol, qė ėshtė sasi e madhe krahasuar me ushqimet tjera.

Mirėpo, vetėm sepse njė ushqim pėrmban shumė kolesterol nuk do tė thotė se e ngrit nivelin e kolesterolit tė keq nė gjak.

Disa studime kanė zbuluar se vezėt e pėrmirėsojnė profilin e kolesterolit, e rritin kolesterolin e mirė, si dhe ndihmojnė nė zvogėlimin e sėmundjeve tė zemrės.


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.