Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Kjo dietė ju ndihmon tė dobėsoheni pėr dy javė !
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/5/6 3:52:02 (1191 Lexime)


Ajo ju premton dobėsim nė kohė rekord, por ama nuk duhet ndjekur pėr mė shumė se dy javė, sepse mund tė provokojė ekuilibra tė rėndė: me dietėn Plank do tė rizbuloni ndjesinė e lehtėsisė sė trupit. Ja dhjetė gjėra qė duhet tė dini nėse dėshironi tė dobėsoheni shpejt

Shpejtėsia

Gjėja e parė qė duhet tė dini mbi dietėn Plank ėshtė se ajo duhet bėrė maksimumi njė herė nė vit pėr dy javė: rezultatet do tė jenė tė dukshme qysh ditėt e para, njė fakt pozitiv ky qė mund tė rrisė vetėbesimin dhe kėmbėnguljen tuaj. Me dietėn Plank ju mund tė humbni peshė shpejt, megjithatė nuk ėshtė e mundur tė ndiqni kėtė stil ushqyerjeje pėr njė kohė tė gjatė. Nėse filloni njė dietė dobėsuese, mos harroni se ėshtė e rėndėsishme fjala e njė specialisti, qė do tė dijė t’ju kėshillojė nė mėnyrėn e duhur.Mėngjesi

Menyja e mėngjesit e dietės Plank pėrfshin kafen e zezė pa sheqer, tė shoqėruar me njė fetė bukė tė hollė tė thekur ose njė panine tė vogėl apo ndonjė biskotė. Kafen mund ta zėvendėsoni me ēajin, tė cilin mund ta shoqėroni me njė fetė limoni tė freskėt.

Lamtumirė sheqer

Dieta Plank nuk e pėrfshin fare sheqerin, kjo ėshtė edhe njė nga arsyet qė e bėjnė kėtė regjim tė pėrshtatshėm vetėm pėr njė periudhė shumė tė shkurtėr, pėr ta pėrdorur si njė pushim pėr tė lehtėsuar punėn e mėlēisė dhe pėr tė detoksifikuar organizmin. Por, ndėrkohė, sheqerin mund ta zėvendėsoni me mjaltin.

Dreka

Ēfarė parashikon menyja pėr drekėn? Thojuni po proteinave: biftek i pjekur nė zgarė ose dy vezė tė ziera, mish tė bardhė, si ai i pulės ose peshk tė gatuar nė avull. Si pjatė tė dytė mund tė konsumoni njė sallatė me domate ose perime tė tjera, pėr shembull spinaq tė pėrgatitur nė avull dhe tė marinuar me lėng limoni.

Gatimi

Kuzhina e parashikuar pėr dietėn Plank mbėshtetet te thjeshtėsia. Perimet me gjethe jeshile dhe peshku mund tė gatuhen nė avull, nė mėnyrė qė ju tė ruani vlerat e tyre ushqyese dhe tė ushqeheni nė mėnyrė tė lehtė. Falė zgarės, mishit i hiqen yndyrat dhe ai merr njė shije tė thellė, perfekt pėr ta kombinuar me perime.

Erėzat

Thojuni jo tė gjitha salcave: pėr dy javė do tė rigjeni kėnaqėsinė e vajit ekstra tė virgjėr tė ullirit, tė pėrdorur nė perimet me gjethe jeshile, te mishi dhe peshku. Ndėrkohė, spinaqin dhe sallatat e tjera mund t’i shijoni me lėngun e limonit tė freskėt.

Darka

Dieta Plank parashikon gjithashtu njė darkė tė lehtė: fruta sipas dėshirės dhe kos pa yndyrė ose dy vezė tė ziera me karotė, selino ose spinaq apo njė sallatė tė pėrzier tė shoqėruar me proshutė ose biftek tė zier.

E diela

Darka e sė dielės mbrėma, fundi i javės sė parė dhe tė dytė tė dietės Plank, ėshtė sipas dėshirės: ėshtė e mundur tė hani gjithēka qė dėshironi … pa e ekzagjeruar! Mėsoni artin e moderimit, sepse ai do t’ju mėsojė tė rigjeni formėn e dėshiruar, ndėrsa do tė keni njė shėndet tė mirė.

Mesvakti

Dieta Plank nuk e pėrfshin mesvaktin e pasdites. Pra, gjatė kėsaj kohe ju nuk duhet tė konsumoni asgjė, transmeton Shqip. Megjithatė, sidomos ditėt e para ėshtė e lejueshme qė “ataket” e urisė mund t’i luftoni duke ngrėnė fruta tė thata dhe duke pirė ēaje jo tė sheqerosur.

Strategji

Falė pranisė sė proteinave dhe mungesės sė karbohidrateve regjimi parashikon njė dobėsim tė shpejtė, megjithatė, siē e pėrmendėm edhe mė lart, ai nuk duhet ndjekur pėr mė shumė se dy javė. Pas kėsaj diete, ushqyerja juaj duhet tė jetė e ekuilibruar. Ndėrsa praktikimi i rregullt i aktiviteteve fizike do t’ju ndihmojė tė qėndroni nė formė me plot vitalitet.


/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.